استفاده از VPN رایگان مرورگر Opera در ویندوز و حالا در اندروید امکان‌پذیر است. با استفاده از VPN می‌توان آدرس IP را مخفی کرد و از خدمات وب‌سایت‌هایی که به دلایلی مثل تحریم، به کاربران یک کشور خدمات نمی‌دهند، استفاده کرد. به علاوه استفاده از VPN برای حفظ حریم خصوصی مفید است چرا که سروری بین کامپیوتر شما و سایت موردنظر، واسطه می‌شود.

در این مقاله به آموزش استفاده از VPN مرورگر اپرا در اندروید می‌پردازیم. با ما باشید.

اهداف استفاده از VPN در فضای اینترنت

حین وب‌گردی در فضای وب، کامپیوتر یا گوشی شما به سرور سایت‌ها متصل می‌شوند و در مسیر ارتباطی، تعدادی سرور واسطه وجود دارد که ممکن است اطلاعات مبادله شده را جمع‌آوری کنند. موقعیت مکانی و آدرس IP شما و همین‌طور سرور سایت‌ها، ممکن است مورد سوء استفاده قرار بگیرد. به همین علت است که با روش‌های مختلف و از جمله استفاده از VPN، با این امور مقابله می‌شود.

یکی از روش‌های حفظ حریم خصوصی در فضای اینترنت، استفاده از شبکه‌ی مجازی شخصی یا به اختصار VPN است. VPN در حقیقت سروری واسطه است که اطلاعات را از وب‌سایت مقصد دریافت کرده و به صورت رمزگذاری شده به کامپیوتر شما می‌فرستد و همین‌طور حالت برعکس یعنی ارسال داده از سیستم شما به سرور سایت‌ها را به صورت رمزگذاری شده انجام می‌دهد. البته اگر از VPN خاصی استفاده کنید که اساساً برای جاسوسی و جمع‌آوری اطلاعات شما طراحی شده، وضعیت برعکس می‌شود! جالب است بدانید که بیش از ۶۵۰ میلیون کاربر و سازمان در سراسر جهان از VPN استفاده می‌کنند.

مرورگر Opera از سال ۲۰۱۶ در نسخه‌ی دستاپی یا در واقع نسخه‌ی مخصوص Windows، قابلیت فعال کردن VPN را به صورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است. البته در نسخه‌ی دستاپی سال ۲۰۱۶ هم VPN‌ رایگان اپرا به صورت یک اکستنشن یا افزونه روی مرورگر نصب میشد در حالی که اکنون یکی از تنظیمات آن است و بدون افزونه و به صورت پیش‌فرض قابل استفاده است.

خبر خوش این است که در مرورگر Opera‌ برای اندروید هم بالاخره امکان استفاده از VPN رایگان اضافه شده است. احتمالاً در نسخه‌ی مخصوص iOS نیز این ویژگی اضافه می‌شود و کاربران آیفون و آیپد هم در آینده می‌توانند از آن استفاده کنند.

نحوه استفاده از VPN اپرا در اندروید

قبل از هر چیز مرورگر رایگان و قدرتمند اپرا را از گوگل پلی دانلود کرده و نصب کنید:

دقت کنید که در صورت جستجو در Play Store گوگل، با چند اپلیکیشن مرورگر اینترنت با برند Opera مواجه می‌شوید! نسخه‌ی مینی و نسخه‌ی بتا یا آزمایشی را نصب نکنید بلکه نسخه‌ی معمولی را نصب کنید که در نام آن به VPN نیز اشاره شده است.

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

پس از نصب کردن مرورگر و اجرا کردن آن، روی لوگوی مرورگر Opera که به شکل حرف O در پایین صفحه قرار گرفته، تپ کنید تا منو نمایان شود. در منو روی گزینه‌ی Settings تپ کنید.

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

در صفحه‌ی تنظیمات روی سوییچ گزینه‌ی VPN تپ کنید تا در حالت فعال قرار گیرد.

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

به این ترتیب VPN را برای وب‌گردی ناشناس یا Incognito فعال کرده‌اید و نه در همه‌ی حالت‌ها. این حالت مفید است اما اگر بخواهید بدون فعال کردن حالت وب‌گردی شخصی یا ناشناس، از VPN استفاده کنید، می‌بایست تنظیمات را تغییر بدهید.

برای فعال کردن VPN در همه‌ی شرایط، روی VPN تپ کنید تا صفحه‌ی دیگری باز شود. دو تغییر در این صفحه ضروری است:

  • در این صفحه تیک گزینه‌ی Use VPN for private tabs only را حذف کنید.
  • اگر بخواهید حین جستجو کردن به کمک گوگل یا دیگر موتورهای جستجو، VPN فعال باشد، می‌بایست سوییچ گزینه‌ی Bypass VPN for search را در وضعیت غیرفعال قرار بدهید.

با دو تغییر ذکر شده، همواره VPN‌ فعال می‌شود. البته اگر تغییر IP Address حین جستجو در اینترنت، مطلوب نیست و در واقع اگر بخواهید حین جستجو، نتایج مرتبط با کشور و موقعیت جغرافیایی شما نمایش داده شود، بهتر است سوییچ Bypass VPN for search را فعال باقی بگذارید.

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

تغییر سرور VPN‌ در Opera اندروید

در مرورگر Opera می‌توانید از سرور واسطه‌ای که در کشورهای مختلف قرار گرفته، استفاده کنید. به عبارت دیگر قابلیت انتخاب سرور VPN وجود دارد. البته انتخاب کلی است و نمی‌توانید سروری در کشور خاصی انتخاب کنید بلکه می‌بایست یکی از قاره‌ها را انتخاب کنید.

تغییر سرور VPN گاهی برای بهبود سرعت اینترنت و گاهی برای استفاده از خدمات برخی سایت‌ها ضروری می‌شود. روش کار به این صورت است:

مرورگ Opera را اجرا کنید و آدرسی را تایپ کرده و باز کنید. در کنار نوار آدرس روی آیکون آبی‌رنگ VPN در گوشه‌ی بالا و سمت چپ صفحه تپ کنید و روی Settings تپ کنید. البته می‌توانید با روش قبلی یعنی ورود به صفحه‌ی Settings و تپ روی VPN، همین صفحه را باز کنید.

در ادامه روی Virtual location تپ کرده و سپس یکی از موقعیت‌های جغرافیایی را از لیست انتخاب کنید. گزینه‌ی Optimal‌ به معنی حالت بهینه است و انتخاب سرور متناسب با موقعیت مکانی شما به صورت خودکار انجام می‌شود تا سرعت دسترسی بهینه شود.

آموزش استفاده از VPN‌ رایگان Opera در اندروید

تبلیغات

دانلود