برای افزایش سرعت اندروید گاهی نرم افزار آزادسازی فضای رم اندروید بسیار موثر واقع می‌شود. البته برخی از کاربران اندروید مرتباً این نوع برنامه‌ها را اجرا کرده و رم را پاکسازی می‌کنند که کار صحیحی نیست. اگر سخت‌افزار گوشی شما ضعیف است و رم کمی دارد، بهتر است اپ‌های متعدد نصب نکنید. با پاکسازی کردن پیاپی، مشکل کاملاً حل نمی‌شود.

در گوشی‌های ویروسی شده نیز پاکسازی کردن با استفاده از برنامه رم برای گوشی دردی دوا نمی‌کند و چاره‌ی اصلی مشکل، ریست فکتوری یا فلش رام زدن است تا ویروس‌ها به صورت کامل پاکسازی شوند.

برای دانلود RAM Cleaner که در لیست بهترین نرم افزار مدیریت رم اندروید قرار می‌گیره به بخش دانلود در پایین صفحه مراجعه کنید. در ادامه به معرفی امکانات این برنامه می‌پردازیم.

کاهش استفاده از رم گوشی راه حل اصلی مشکل رم

اندروید به صورت خودکار حافظه‌ی رم را مدیریت می‌کند و اطلاعات مهم اپ‌ها و سرویس‌های باز و در حال کار را روی آن نگهداری می‌کند. بهینه سازی مصرف رم اندروید کاری است که سیستم عامل انجام می‌دهد ولیکن گاهی مشکلاتی وجود دارد. زمانی که رم پر می‌شود، می‌بایست برنامه هایی که از رم گوشی استفاده میکنند را بررسی کرد و مواردی که استفاده‌ی بیش از حد دارند را به صورت کامل حذف کرد و اپ جایگزین نصب کرد. در کامپیوتر و لپ تاپ هم همین‌طور است و قبل از نصب کردن نرم افزار خالی کننده رم کامپیوتر می‌توان مشکل را از طریق تاسک منیجر ویندوز بررسی و ریشه‌یابی کرد.

همان‌طور که اشاره کردیم پاکسازی کردن رم به صورت پیاپی یا خودکار، چاره‌ی حل مشکل گوشی اندرویدی که سرعت آن به دلیل پر شدن رم کاهش پیدا کرده نیست. با پاکسازی پیاپی، در حقیقت در عملکرد اندروید اخلال ایجاد می‌کنید! در این شرایط باید مشکل را ریشه‌ای حل کنید. نصب کردن اپ‌های متعدد و بلااستفاده یک اشتباه متداول است که موجب پر شدن رم می‌شود. مشکل بعدی ویروسی شدن گوشی است که نیاز به فلش زدن یا ریست فکتوری یا اسکن و ویروس‌کشی دارد. نیازی به برنامه بهینه سازی مصرف رم اندروید نیست مگر آنکه مشکل پر شدن رم گوشی یا تبلت شما جدی باشد.

هدف اشتباه از دانلود برنامه ram اندروید

در نهایت اگر همه‌ی مراحل را طی کرده‌اید و مشکل حل نشده، دانلود برنامه افزایش رم اندروید و در واقع آزاد کردن بخشی از رم توصیه می‌شود. برخی از گوشی‌ها به صورت پیشفرض ابزاری برای پاکسازی اتوماتیک رم اندروید دارند و برخی نیز چنین برنامه‌ای ندارند.

رم مجازی چیست؟

یک راهکار افزایش فضای رم، استفاده از هارددیسک کامپیوتر در نقش رم است. در اندروید که مبتنی بر لینوکس است هم می‌توان بخشی از حافظه‌ی داخلی یا به عبارت دیگر حافظه‌ی ذخیره‌سازی را به عنوان رم استفاده کرد. البته رم سرعت به مراتب بالاتری نسبت به حافظه‌های فلش و هارددیسک دارد. به همین جهت این روش صرفاً برای حل کردن برخی مشکلات خاص توصیه می‌شود.

به عنوان مثال در گوشی‌های سامسونگ قابلیتی به اسم رم مجازی برای اندروید در نظر گرفته شده است. با فعال سازی رم مجازی سامسونگ می‌توانید رم را ظاهراً افزایش دهید اما دقت کنید که این کار کمک زیادی به افزایش سرعت گوشی نمی‌کند چرا که حافظه‌ی ذخیره‌سازی نسبت به حافظه‌ی RAM به مراتب کندتر عمل می‌کند. حتی اگر حافظه‌ی داخلی گوشی از نوع SSD و بسیار سریع باشد اما سرعت آن کمتر از RAM است.

دانلود نرم افزار آزادسازی فضای رم اندروید یا پاکسازی اتوماتیک رم اندروید؟

با توجه به توضیحات فوق، پیشنهاد ما دانلود برنامه ram با قابلیت پاکسازی دستی است و نه خودکار. هر زمان که مشکل کمبود حافظه داشتید، رم را به صورت دستی پاکسازی کنید و فقط اپ‌هایی که لازم دارید را پس از این کار اجرا کنید. به این ترتیب سرعت گوشی بیشتر می‌شود و شاید مشکل کند شدن برنامه‌ها و باز نشدن برنامه در اندروید حل شود. اگر مشکل حل نشده، فعال سازی رم مجازی سامسونگ یا دانلود برنامه رم مجازی برای اندروید را امتحان کنید.

البته دانلود برنامه افزایش رم اندروید نیز ممکن است در گوشی‌های رده‌پایین که حافظه‌ی رم بسیار کم است، موثرتر از پاکسازی رم باشد. به هر حال گام نخست کاهش استفاده از رم گوشی اندروید است و اگر مشکل حل نشد، افزایش رم به روش رم مجازی راهکار بعدی است.

دانلود RAM Cleaner بهترین نرم افزار مدیریت رم اندروید

اگر به فکر دانلود برنامه رم برای گوشی اندروید هستید، یکی از بهترین گزینه‌ها اپلیکیشنی به اسم RAM Cleanup است. این برنامه امتیاز بالایی در گوگل پلی دارد و تعداد دانلود آن نیز بسیار بالاست. به همین جهت می‌توان گفت که بسیاری از افراد آن را استفاده کرده و از آن راضی بوده‌اند. رابط کاربری RAM Cleanup بسیار ساده است و با یک تپ، آزاد کردن رم و حذف اطلاعات برنامه هایی که از رم گوشی استفاده میکنند انجام می‌شود.

دانلود نرم افزار آزادسازی فضای رم اندروید RAM Cleanup 13.07

از ویژگی‌ها و عملکردهای RAM Cleanup می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بستن خودکار برنامه‌ها
 • خاکی کردن فضای رم در صورت استفاده بیش از حد
 • لانچر کناری برای اجرا کردن سریع و آزادسازی فضای رم اندروید
 • تنظیمات سفارشی‌سازی رنگ‌بندی برنامه

در صورت پرداخت هزینه و خرید نسخه‌ی پولی، تبلیغاتی که در اپلیکیشن نمایش داده می‌شود، حذف خواهد شد.

دانلود بهترین نرم افزار مدیریت رم اندروید RAM Cleanup از گوگل پلی

 • برای اندروید 4.4 به بعد
 • امتیاز 4.4 از 5 در گوگل پلی
 • دانلود بیش از 5 میلیون بار

دانلود RAM Cleanup با لینک مستقیم، نسخه جدید 4 تیر

 • آپدیت جدید: یکشنبه 4 تیر 1402
 • جدیدترین نسخه: RAM Cleanup 13.07
 • روز و ساعت آپدیت فایل‌ها: Date: 2023-06-25 Time: 21:54:06
 • روز و ساعت آپدیت این صفحه: Date: 2023-06-26 Time: 03:22:03