روش ایجاد فایل زیرنویس با فرمت SRT بسیار ساده است و حتی با نوت‌پد ویندوز هم می‌توانید فایل زیرنویس ایجاد کنید و همین‌طور آن را ویرایش کنید. البته برای ساخت زیرنویس‌های حرفه‌ای‌تر و رنگی که متن در موقعیت‌های مختلف صفحه قرار می‌گیرد، نرم‌افزارهای خاصی وجود دارد.

در این مقاله به روش ایجاد یک فایل زیرنویس ساده با استفاده از Notepad می‌پردازیم.

آموزش ایجاد فایل زیرنویس SRT با نوت‌پد

برای ایجاد فایل زیرنویس یا Subtitle، ابتدا باید ویدیو را به زبان بومی ترجمه کنید. تصور کنید که هیچ فایل زیرنویسی در اختیار ندارید و می‌خواهید از نو شروع کنید و زیرنویس برای فیلم و سریالی تهیه کنید.

توجه کنید که می‌توانید فایل زیرنویس انگلیسی را دانلود کرده و آن را ترجمه کنید که راهکار ساده‌تر و سریع‌تری است. به علاوه نرم‌افزارهای تخصصی ویرایش زیرنویس یا ایجاد فایل زیرنویس نیز کار شما را ساده‌تر می‌کنند.

برای ساخت یک زیرنویس ساده، ابتدا در منوی استارت عبارت Notepad را سرچ کنید و نرم‌افزار نوت‌پد ویندوز را اجرا کنید. در فایل متنی برای ایجاد هر خط جدید زیرنویس می‌بایست دو مورد مشخص شود:

  • زمان شروع نمایش و زمان پایان نمایش هر خط
  • جملات و کلمات

به عنوان مثال برای نمایش اولین جمله یا عبارت، می‌بایست عدد ۱ را در خط اول تایپ کنید و در خط بعدی زمان شروع و پایان را با کاراکترهای --> جدا کنید و در خط سوم نیز جمله‌ی موردنظر را بنویسید. همان‌طور که در مثال زیر مشاهده می‌کنید، زمان‌بندی به صورت ساعت و دقیقه و ثانیه ذکر می‌شود و می‌توانید تا هزارم ثانیه را هم مشخص کنید. برای جملات بعدی نیز اعداد ۲ و ۳ و غیره را به همراه زمان‌بندی نمایش و متن وارد کنید.

1

00:00:60,500 --> 00:01:01,500

این یک جمله‌ی ساده است

 

2

00:02:00,000 --> 00:02:01,000

این جمله در دقیقه‌ی دوم شروع می‌شود و تا یک ثانیه بعد نمایش داده می‌شود

دقت کنید که برای بخش اعشاری از ویرگول انگلیسی استفاده می‌شود و نه نقطه.

[hours]: [minutes]: [seconds], [milliseconds]

سینتکس‌های مفید برای ایجاد فایل SRT

علاوه بر متن ساده و بدون فرمت، می‌توانید از تگ‌های کمکی استفاده کنید تا کلماتی رنگی یا با خط مورب یا Italic بنویسید. برای ایتالیک کردن از تگ <i> استفاده کنید و برای رنگی کردن نیز از تگ <font> و ویژگی color استفاده کنید. به مثال زیر توجه کنید:

1

00:00:60,500 --> 00:01:01,500

<font color="#ff0000">این یک جمله‌ی قرمز است</font> و کلمه‌ی بعدی ایتالیک است:<i>کلمه‌ی ایتالیک</i>

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر تگ می‌بایست باز و سپس بسته شود و متن بین تگ باز و بسته قرار بگیرد. مثلاً برای ایتالیک کردن یک کلمه، از<i>کلمه</i> استفاده می‌شود که "کلمه" بین تگ باز و بسته یعنی <i> و </i> قرار گرفته است.

رنگ‌ها به صورت هگزادسیمال بیان می‌شوند که دو عدد اول رنگ قرمز و دو عدد بعدی رنگ سبز و ۲ عدد آخر نیز رنگ آبی را مشخص می‌کند. اگر با عددها به صورت کد در مبنای ۱۶ آشنایی ندارید، به مقاله‌ای که قبلاً در رابطه با رنگی کردن سلول‌ها در اکسل منتشر کردیم نگاهی بیاندازید:

پس از تکمیل کردن فایل متنی که زیرنویس است، آن را با پسوند SRT ذخیره کنید. برای این کار روی منوی File کلیک کرده و گزینه‌ی Save As را انتخاب کنید. نام فایل خروجی را به همراه پسوند srt تایپ کنید و روی Save کلیک کنید.

توجه کنید که اگر زبان زیرنویس، فارسی است، می‌بایست نوع Encoding را روی حالت Unicode تنظیم کنید چرا که در حالت ایندینگ ANSI، حروف فارسی به هم می‌ریزد و قابل استفاده نیست.

آموزش ساخت زیرنویس SRT با نوت‌پد و نرم‌افزارهای ویرایش متن ساده