سیاره‌ی آی‌تی

با IT-Planet دنیای آی‌تی را بهتر بشناسید

آموزش

روش جلوگیری از نمایش هشدار باز ماندن نرم‌افزارها در ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ حین خاموش کردن یا ری‌استارت کردن و همین‌طور خروج از حساب کاربری، گاهی پیام هشدار در مورد باز بودن نرم‌افزاری و ذخیره نکردن فایل‌های باز شده نمایش می‌دهد و به این ترتیب جلوی اشتباهات سهوی را می‌گیرد اما برخی کاربران به این هشدارها علاقه‌ای ندارند. برخی کاربران ویندوز ۱۰ ترجیح می‌دهند که با کلیک روی گزینه‌ی Restart یا Shutdown، ویندوز بدون نمایش نوتیفیکیشن، سریعاً نرم‌افزارها را ببندد و سیستم خاموش یا ری‌استارت شود.

اگر شما هم با پیام‌های هشدار که موجب روشن باقی ماندن سیستم ویندوزی می‌شود، مشکل دارید، در ادامه با ما همراه شوید تا با تغییری در رجیستری ویندوز ۱۰، این مشکل را برطرف کنیم.

چگونه فایل‌ها و فولدرهای مخفی را در MacBook یا iMac ببینیم؟

در سیستم عامل macOS کاربر می‌تواند بسیاری از فایل و فولدرها را مشاهده کند اما همه‌ی فایل‌ها به صورت پیش‌فرض در اپلیکیشن Finder که در حقیقت ابزار مدیریت فایل مک‌او‌اس است، به صورت پیش‌فرض نمایش داده نمی‌شوند تا تصادفاً و به اشتباه حذف نشوند. برای نمایش فایل‌ها و فولدرهای مخفی در مک‌بوک و آی‌مک‌های اپل می‌توان از روش‌های مختلف و بعضاً بسیار ساده استفاده کرد. به عنوان مثال با فشار دادن کلید میانبر خاصی این فایل‌ها را مشاهده کرد.

در ادامه به چگونگی دیدن فایل‌ها و فولدرهای مخفی در مک‌او‌اس می‌پردازیم.

چگونه مشخصات فایل‌ها را در File Explorer ویندوز ۱۰ ببینیم و و اندازه‌ و موقعیت ستون‌های Details را تغییر دهیم؟

نرم‌افزار مدیریت فایل ویندوز که در ویندوز ۱۰ نام آن File Explorer است، فایل‌ها را به شکل‌های مختلفی نمایش می‌دهد. اگر بخواهید حجم فایل‌ها، پسوند فایل‌ها و موارد مفید دیگر مثل تاریخ آخرین تغییر و حتی مشخصات دوربین عکاسی در مورد فایل‌های عکس را مشاهده کنید، نمای Details مناسب است. در این حالت مشخصات فایل در ستون‌های مختلف ذکر می‌شود و می‌توانید جای ستون‌ها را تغییر دهید و حتی ستون‌های بیشتری اضافه کنید.

در ادامه به روش جابجا کردن ستون‌های مشخصات فایل در فایل اکسپلورر ویندوز ۱۰ می‌پردازیم که البته مشابه نسخه‌های قبلی ویندوز است.

آموزش بکاپ گرفتن و ری‌استور کردن فایل‌ها با File History ویندوز ۱۰

ویندوز ۱۰ و ویندوز ۸.۱ ابزاری به اسم File History دارند که با استفاده از آن می‌توانید محتویات یک یا چند فولدر دلخواه را در درایو اکسترنال مثل هارد اکسترنال یا فلش‌درایوها به صورت بکاپ ذخیره کنید. ذخیره کردن بکاپ فایل و فولدرها توسط فایل هیستوری به صورت منظم و به عنوان مثال هر ساعت یا هر سه ساعت یا هر روز یک مرتبه انجام می‌شود. در صورت نیاز می‌توانید نسخه‌های قبلی فایل‌ها و فولدرها را با ابزار فایل هیستوری بازگردانی کنید.

در ادامه به روش فعال کردن File History و روش استفاده از آن برای بکاپ گرفتن خودکار و همین‌طور Restore کردن فایل‌ها از بکاپ‌ها، می‌پردازیم. با ما باشید.

چگونه با کلیک روی آیکون نرم‌افزارها در تسک‌بار، آخرین پنجره فعال را باز کنیم؟

مایکروسافت با معرفی ویندوز ۷ برای مرتب‌تر شدن تسک‌بار یا نوار پایین صفحه‌ی ویندوز، پنجره‌های مربوط به هر نرم‌افزار را به صورت گروهی مرتب کرده است. اگر کلید Ctrl را نگه دارید و روی آیکون یکی از نرم‌افزارها در Taskbar کلیک کنید، آخرین پنجره‌ی فعال مربوط به آن نرم‌افزار باز می‌شود. به جای این کار می‌توانید تغییری در رجیستری ویندوز بدهید تا همواره با کلیک روی آیکون‌های تسک‌بار، آخرین پنجره‌ی مربوط به نرم‌افزار باز یا فعال شود.

در ادامه به روش فعال کردن همیشگی Last Active Click در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم که سرعت استفاده از پنجره‌های متعدد نرم‌افزارها را بیشتر می‌کند.

آشنایی با کاربرد و روش Archive و Mute و Snooze کردن ایمیل‌ها در Gmail

در سرویس Gmail گوگل، به جز دو وضعیت خوانده شده یا Read و خوانده نشده، می‌توانید وضعیت ایمیل‌ها را در سه حالت دیگر نیز قرار دهید. Mute یا بی‌صدا، Snooze یا تعویق و یادآوری و Archive که معادل آرشیو کردن است، سه وضعیت یک ایمیل است که هر یک کاربری خاص خود را دارد.

در این مقاله به آشنایی بیشتر با این سه حالت مفید و کاربردی ایمیل‌ها در Gmail گوگل می‌پردازیم و مفهوم هر حالت را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

آخرین مطالب زاگرس رباتیک
آخرین مطالب سلامت زیستی
دانش‌نامه
گوگل و اندروید
اپل، macOS و iOS
ویندوز