سیاره‌ی آی‌تی

با IT-Planet دنیای آی‌تی را بهتر بشناسید

آموزش - نرم افزار

آشنایی با ساختار درختی فایل‌های قالب صفحه، مطلب، پیوست، برچسب و دسته در وردپرس

نرم‌افزار مدیریت سایت WordPress که یکی از معروف‌ترین اسکریپت‌ها برای راه‌اندازی سایت است، قالب‌های بسیار متنوعی دارد. در هر قالب تعداد زیادی فایل PHP موجود است. وردپرس بر اساس نوع صفحه، از یک یا چند فایل PHP استفاده می‌کند تا محتوای صفحه را ایجاد کند. ظاهر صفحات نیز به کمک فایل‌های استایل یا css و جاوااسکریپت یا js آراسته می‌شود.

در این مقاله به معرفی ساختار درختی تمپلیت مخصوص صفحه‌ی اصلی، پست‌های تکی، صفحات تکی، صفحات دسته و برچسب و همین‌طور پیوست‌ها می‌پردازیم.

ویرایش متن، فایل‌های سیستمی و پیکربندی با gedit در لینوکس

برای ویرایش کردن متن و فایل متنی در لینوکس، می‌توان از اپلیکیشن‌های گرافیکی مختلفی استفاده کرد. این روش نسبت به ویرایش فایل متنی از طریق ابزارهای غیرگرافیکی مثل Nano و Vim در محیط Terminal ساده‌تر است. برای این مهم می‌توانید از gedit که ویرایشگر متن پیش‌فرض GNOME است، استفاده کنید. این ویرایشگر متن در توزیعات محبوب لینوکس مثل اوبونتو و فدورا و دبیان و همین‌طور CentOS و Red Hat به عنوان اپلیکیشن پیش‌فرض موجود است.

در این مقاله روش اجرا کردن gedit برای ویرایش فایل‌های متنی در لینوکس را بررسی می‌کنیم. با ما باشید.

آشنایی با پردازش sppscv.exe روش‌های رفع مشکل استفاده زیاد از CPU توسط آن

یکی از سرویس‌ها یا پردازش‌های پس‌زمینه در ویندوز، sppscv.exe است که در ویندوزهای جدیدی با عنوان Microsoft Software Protection Platform شناخته می‌شود. این سرویس برای حفاظت از نرم‌افزارهای مایکروسافت طراحی شده است و معمولاً درصد بالایی از توان پردازشی CPU را به خود اختصاص نمی‌دهد. اما این احتمال وجود دارد که sppscv.exe با استفاده‌ی زیاد از پردازنده، سرعت ویندوز را کاهش بدهد. در این صورت باید مواردی را بررسی کرد.

در این مقاله به معرفی سرویس Microsoft Software Protection Platform در ویندوز می‌پردازیم و راهکارهایی برای رفع مشکل استفاده‌ی بیش از حد از CPU توسط این سرویس را بررسی می‌کنیم.

آموزش ساخت پالت رنگ و ذخیره کردن و بارگذاری آن در فتوشاپ

استفاده از رنگ‌ها در Adobe Photoshop با وجود پالت‌های رنگ که قابلیت سفارشی‌سازی دارد، بسیار ساده است. می‌توانید برای چند نوع کاربری و ویرایش تصاویر مختلف، چند پالت رنگ یا به زبان دیگر Swatch بسازید و به تناسب نیاز یکی از پالت‌ها را بارگذاری کرده و استفاده کنید.

در این مقاله به روش ساخت پالت رنگ با رنگ‌های سفارشی در فتوشاپ می‌پردازیم. اگر از کاربران حرفه‌ای و علاقه‌مندان به ادوبی فتوشاپ هستید، ما را در ادامه‌ی مطلب همراهی کنید.

کاربرد کلید Pause یا Pause/Break در ویندوز چیست؟

یکی از کلیدهای کیبورد که شاید این روزها کمتر کسی از آن استفاده کند، کلید Pause یا در برخی کیبوردها، Pause Break است. این کلید معمولاً در کنار کلیدهای Scroll Lock و Print Screen و بالای بخش اعداد و کلیدهای جهت قرار گرفته است و برای مکث یا توقف به کار می‌رود.

در این مقاله با کاربرد کلید Pause در ویندوز آشنا می‌شویم. با ما باشید.

حالت‌های مختلف کپی و پیست کردن منحنی یا Path در فتوشاپ

در نرم‌افزار فتوشاپ مقوله‌ی منحنی یا Path یکی از موارد اساسی است که طراحی و ویرایش عکس را ساده‌تر می‌کند، به خصوص تصاویری که اساساً وکتور هستند یا به عبارت دیگر حاوی شکل‌های ساده و تک‌رنگ هستند. برای انتخاب کردن ناحیه‌ها و همین‌طور برای استفاده از اکشن‌ها هم می‌توان از منحنی‌ها استفاده کرد.

در این مقاله می‌خواهیم با روش کپی کردن و پیست کردن منحنی‌ها در نسخه‌های اخیر فتوشاپ و به عبارت دیگر نسخه‌های ۲۰۱۳ به بعد Adobe Photoshop آشنا شویم. با ما باشید.

دانش‌نامه
گوگل و اندروید
اپل، macOS و iOS
ویندوز
آخرین مطالب سیاره‌ی آی‌تی
آخرین مطالب گردونک
آخرین مطالب سلامت‌زیستی
آخرین مطالب زاگرس رباتیک