سیاره‌ی آی‌تی

با IT-Planet دنیای آی‌تی را بهتر بشناسید

آموزش - سخت افزار

چگونه کامپیوتر ویندوز ۱۰ را به مانیتور بی‌سیم برای کامپیوتر دیگر تبدیل کنیم؟

استفاده از مانیتور کامپیوترهایی که ویندوز ۱۰ رویشان نصب شده به عنوان نمایشگر بی‌سیم برای کامپیوترهای دیگر، با وجود امکانات ویندوز ۱۰ در این زمینه، ساده است. می‌توانید صفحه نمایش کامپیوتر دیگری را به صورت بی‌سیم مخابره کنید و در ویندوز ۱۰ آن را مشاهده کنید. این روش به خصوص در استفاده از نمایشگر بزرگ و تلویزیون‌های متصل به دیگر کامپیوترهای شبکه بسیار مفید است.

در ادامه با ارسال صفحه نمایش به صورت بی‌سیم برای کامپیوتر مجهز به ویندوز ۱۰ آشنا می‌شویم. با ما باشید.

آیا کامپیوتر من از Miracast برای استریم بی‌سیم پشتیبانی می‌کند؟

برای استفاده از قابلیت تبدیل کامپیوتر به مانیتور بی‌سیم که در ویندوز ۱۰ به صورت پیش‌فرض وجود دارد، به دو کامپیوتر یا لپ‌تاپ با سیستم عامل ویندوز ۱۰ نیاز دارید که از استاندارد استریم ویدیو به کمک Miracast پشتیبانی می‌کنند. اغلب لپ‌تاپ‌ها و تبلت‌ها و اولترابوک‌های امروزی چنین قابلیتی دارند و برخی کامپیوترهای دستاپی و در حقیقت مادربوردها نیز این ویژگی را پشتیبانی می‌کنند.

چگونه دسته بازی را در ویندوز کالیبره کنیم تا انحراف آنالوگ استیک‌ها صفر شود؟

گیم‌پد یا دسته بازی پس از مدتی استفاده، کم و بیش خراب می‌شود و به عنوان مثال دکمه‌های آنالوگ استیک کمی در یک جهت، منحرف می‌شوند یا دکمه‌های ماشیه‌ای نیاز به فشار بیشتر برای عملکرد صحیح دارند. دسته بازی Xbox One که در بازی‌های تحت ویندوز ۱۰ نیز کاربرد فراوانی دارد هم ممکن است دچار این نوع خرابی‌های جزئی شود. خوشبختانه در ویندوز ۱۰ می‌توانید دسته بازی را Calibrate کنید. با کالیبره کردن، انحراف آنالوگ استیک‌ها جبران می‌شود.

در ادامه به روش کالیبره کردن دسته بازی در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم که مشابه نسخه‌های اخیر ویندوز است. با ما باشید.

 

کالیبره کردن دسته بازی Xbox One در ویندوز ۱۰

پس از مدتی استفاده از دسته بازی ایکس باکس وان برای لذت بردن از بازی‌ها در محیط ویندوز ۱۰، ممکن است در عملکرد برخی دکمه‌ها مشکلاتی ببینید. به عنوان مثال دکمه‌های ماشه‌ای یا Trigger که جلوی کنترل است و در بازی‌های شوتر برای شلیک استفاده می‌شود، نیاز به فشار دادن بیشتری برای عمل کردن داشته باشد و همین‌طور دکمه‌های آنالوگ استیک در حالتی که رها و آزاد هستند، مقداری انحراف داشته باشند و در نتیجه حرکت ماشین یا کاراکتر انسانی با سرعت کم در جهتی ادامه پیدا کند!

دو روش تست حافظه RAM با ابزار Windows Memory Diagnostics

ویندوز ۱۰ و نسخه‌های قبلی ویندوز به صورت پیش‌فرض ابزاری برای عیب‌یابی حافظه یا در واقع RAM دارند که نام آن Windows Memory Diagnostics Tool است. با استفاده از Memory Diagnostics Tool می‌توانید مشکلات حافظه‌ی رم را بررسی کنید.

برای استفاده از این ابزار، چند روش مختلف وجود دارد که در این مقاله به دو روش اصلی برای حالتی که ویندوز بوت می‌شود و یا ویندوز به درستی اجرا نمی‌شود، می‌پردازیم.

عیب‌یابی مشکلات حافظه در ویندوز با Windows Memory Diagnostics Tool

ابزار Windows Memory Diagnostics Tool در ویندوز ۱۰، سه نوع تست انجام می‌دهد. تست Basic یا پایه‌ای، تست Standard و تست کامل یا Extended. حالت پیش‌فرض این است که تست استاندارد حافظه انجام می‌شود و به کمک آن اغلب مشکلات حافظه در صورت وجود، شناسایی می‌شود.

آشنایی با مفهوم LAN و WAN یا شبکه‌ی محلی و شبکه گسترده

شبکه‌ی محلی یا Local Area Network به تعدادی کامپیوتر و وسایل دیگر گفته می‌شود که از طریق شبکه به هم متصل شده‌اند و در یک موقعیت مکانی مثل یک ساختمان یا منزل مسکونی قرار دارند.

شبکه‌ی محلی در گذشته با استفاده از روتر و کابل اترنت که اصطلاحاً کابل شبکه یا کابل LAN نیز گفته می‌شود، ایجاد می‌شد اما اکنون با استفاده از وای-فای و مودم‌های ADSL یا سیم‌کارت‌خور نیز پیاده‌سازی می‌شود. در ادامه با شبکه‌ی محلی بیشتر آشنا می‌شویم.

مفهوم LAN یا شبکه‌ی محلی چیست؟

از LAN که به معنی شبکه‌ی محلی است، دو برداشت اولیه می‌شود: اینکه وسایل با هم ارتباط دارند و در شبکه هستند و اینکه شبکه محلی و نسبتاً کوچک است. در واقع وجه تمایز شبکه‌ی محلی با سایر شبکه‌ها مثل شبکه‌ی گسترده یا Wide Area Network که به اختصار WAN گفته می‌شود و همین‌طور شبکه‌ی شهری یا Metropolitan Area Network  که به اختصار MAN گفته می‌شود در این است که برای یک ناحیه‌ی بسیار کوچک مثل یک منزل یا اداره یا حداکثر یک ساختمان کاربرد دارد.

چگونه Boot log یا گزارش بوت را برای پیدا کردن درایورها و مشکلات بوت ویندوز فعال کنیم؟

یکی از راه‌های حل کردن مشکلات ویندوز این است که درایورهای نصب‌شده را بررسی کنیم چرا که نصب درایور اشتباه ممکن است موجب هنگ کردن ویندوز حین بالا آمدن بشود. در این مواقع می‌توانید از boot log ویندوز استفاده کنید چرا که تمام درایورهایی که در شروع به کار ویندوز بارگذاری می‌شود را لیست می‌کند.

موضوع این مقاله روش فعال کردن Boot log یا گزارش بوت در ویندوز ۷ و ۸ و همین‌طور ویندوز ۱۰ است که در عیب‌یابی مشکلات ویندوز و به خصوص مشکلاتی که موجب هنگ کردن حین بوت می‌شود، بسیار مفید است. با ما باشید.

فعال کردن Boot log در ویندوز با دستور msconfig و ابزار پیکربندی کلی سیستم

راحت‌ترین روش فعال کردن boot log که وقایع حین بوت را ثبت می‌کند، استفاده از System Configuration Tool  است که با دستور msconfig اجرا می‌شود. بنابراین ابتدا کلید میانبر Win + R را فشار دهید تا پنجره‌ی Run باز شود و سپس msconfig را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

بهترین مقالات اخیر

دانش‌نامه

گوگل و اندروید

اپل، macOS و iOS

ویندوز

دنیای فناوری

دانش‌نامه

آخرین مطالب سلامت زیستی