سیاره‌ی آی‌تی

با IT-Planet دنیای آی‌تی را بهتر بشناسید

اخبار

آشنایی با ویژگی‌ها و امکانات جدید اندروید P گوگل

نسخه‌ی بعدی اندروید که پس از اندروید ۸ یا Oreo منتشر می‌شود، اندروید P است. در نسخه‌‌ی جدید اندروید که هنوز نام آن مشخص نشده و ممکن است اندروید ۹ باشد، قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی نسبت به نسخه‌های پیشین وجود دارد. به عنوان مثال عمر باتری بهتر شده، صفحه‌ی اپ‌های اخیر بازطراحی شده است و ژست‌های حرکتی جدیدی برای دسترسی به صفحه‌ی خانه یا صفحه‌ی Recent اضافه شده است.

استفاده از اصول جدید طراحی متریال گوگل، آیکون‌های رنگارنگ در اپ Settings و موارد جزئی دیگر، از تغییرات اندروید P است که در ادامه به همه‌ی موارد می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

قابلیت Adaptive Battery برای بهبود عمر باتری

مسأله‌ی بهینه‌سازی عمر باتری در سال‌های اخیر همیشه یکی از اولویت‌های گوگل، اپل و مایکروسافت بوده است، به خصوص در مورد گوشی‌ها که کاربر می‌خواهد محصولی باریک و سبک خریداری کند و یک روز یا بیشتر با یک مرتبه شارژ کردن باتری، از آن استفاده کند.

نسخه‌ی بعدی اندروید که پس از اندروید ۸ یا Oreo منتشر می‌شود، اندروید P است. در نسخه‌‌ی جدید اندروید که هنوز نام آن مشخص نشده و ممکن است اندروید ۹ باشد، قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی نسبت به نسخه‌های پیشین وجود دارد. به عنوان مثال عمر باتری بهتر شده، صفحه‌ی اپ‌های اخیر بازطراحی شده است و ژست‌های حرکتی جدیدی برای دسترسی به صفحه‌ی خانه یا صفحه‌ی Recent اضافه شده است. استفاده از اصول جدید طراحی متریال گوگل، آیکون‌های رنگارنگ در اپ Settings و موارد جزئی دیگر، از تغییرات اندروید P است که در ادامه به همه‌ی موارد می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

آموزش تبدیل طرح دوبعدی به سه‌بعدی با Paint 3D مایکروسافت

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ نسخه‌ی جدید و متفاوتی از نرم‌افزار معروف Paint به اسم Paint 3D را در اختیار کاربران ویندوز قرار داده که به کمک آن می‌توان اجسام سه‌بعدی ترسیم کرد.

در اپلیکیشن Paint 3D علاوه بر اینکه نقاشی‌ها و طرح‌های 2D و 3D ترسیم می‌شود، می‌توان اشکال و طرح‌های دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل کرد و از سرویس آنلاین Remix 3D نیز استفاده کرد که کاربران مدل‌های ۳ بعدی مختلفی در آن به اشتراک گذاشته‌اند. 

تبدیل کردن طرح دوبعدی به سه‌بعدی معمولاً کار پیچیده‌ای است و باید مراحل مختلف طراحی و نقاشی و تغییر اندازه‌ها و چرخش عناصر و جابجا کردن اجسام با حوصله و دقت دنبال شود. طراحی می‌بایست به هندسه‌ی شکل توجه کند و تصور کند که اگر جسم سه‌بعدی بود، چگونه به نظر می‌رسید و در ادامه در مورد ضخامت بخش‌های مختلف تصمیم بگیرد و چرخش‌ها و جابجایی‌های لازم را پیاده‌سازی کند.

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ نسخه‌ی جدید و متفاوتی از نرم‌افزار معروف Paint به اسم Paint 3D را در اختیار کاربران ویندوز قرار داده که به کمک آن می‌توان اجسام سه‌بعدی ترسیم کرد. در اپلیکیشن Paint 3D علاوه بر اینکه نقاشی‌ها و طرح‌های 2D و 3D ترسیم می‌شود، می‌توان اشکال و طرح‌های دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل کرد و از سرویس آنلاین Remix 3D نیز استفاده کرد که کاربران مدل‌های ۳ بعدی مختلفی در آن به اشتراک گذاشته‌اند. 

نحوه سوییچ کردن سریع بین تب‌ها و Setها و پنجره‌ی نرم‌افزارها در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰

مایکروسافت در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ یعنی Redstone 5 قابلیت جدیدی به اسم Sets اضافه کرده که هر پنجره‌ی اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز را دارای چند تب می‌کند. مثلاً پنجره‌ی Word دارای تب می‌شود می‌توان در تب دوم و ... مرورگر اج و اپ نوت‌پد ویندوز را باز کرد!

علاوه بر این عملکرد کلید میانبر Alt + Tab را تغییر داده است چرا که تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره‌های جداگانه در صفحه‌ی سوییچ بین پنجره‌ها نمایان می‌شوند. به عنوان مثال اگر کلید ترکیبی Alt + Tab را فشار دهید، تمام تب‌های باز در مرورگر Microsoft Edge را به صورت پنجره‌های جداگانه مشاهده خواهید کرد!

در ویندوز ۱۰ می‌توانید از نمایش تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره جلوگیری کنید تا صفحه‌ی سوییچ کردن بین پنجره‌ها خلوت و مثل ویندوزهای قبلی شود و این چیزی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

رد استون ۵ نام آپدیت بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ است که طبق معمول پس از چند ماه تست و بررسی توسط اعضای Windows Insider به صورت عمومی منتشر می‌شود. قرار است این نسخه در پاییز ۲۰۱۸ عمومی شود و نام آن نیز مشابه Windows 10 Spring Creator's Update که چندی پیش به عنوان آپدیت بهاری منتشر شد، انتخاب می‌شود.

مایکروسافت در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ یعنی Redstone 5 قابلیت جدیدی به اسم Sets اضافه کرده که هر پنجره‌ی اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز را دارای چند تب می‌کند. مثلاً پنجره‌ی Word دارای تب می‌شود می‌توان در تب دوم و ... مرورگر اج و اپ نوت‌پد ویندوز را باز کرد! علاوه بر این عملکرد کلید میانبر Alt + Tab را تغییر داده است چرا که تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره‌های جداگانه در صفحه‌ی سوییچ بین پنجره‌ها نمایان می‌شوند. به عنوان مثال اگر کلید ترکیبی Alt + Tab را فشار دهید، تمام تب‌های باز در مرورگر Microsoft Edge را به صورت پنجره‌های جداگانه مشاهده خواهید کرد! در ویندوز ۱۰ می‌توانید از نمایش تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره جلوگیری کنید تا صفحه‌ی سوییچ کردن بین پنجره‌ها خلوت و مثل ویندوزهای قبلی شود و این چیزی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

تنظیمات جدید Ease of Access در نسخه‌ 1803 ویندوز ۱۰

تنظیمات Ease of Access ویندوز ۱۰ بخشی است که به کاربرانی که با چالش‌های فیزیکی روبرو هستند اجازه می‌دهد تا سیستم عامل را دستکاری کنند تا راحت‌تر بتوانند از ویندوز استفاده نمایند.

با این تنظیمات استفاده از دستگاه حتی بدون داشتن نمایشگر، ویرایش تنظیمات و پیکربندی‌های مختلف ممکن می‌شود.

آپدیتSpring Creators نسخه‌ی 1803 ویندوز ۱۰ امکانات تازه‌ای را در این زمینه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید ببینید چه بخش‌هایی به تنظیمات Ease of Access اضافه شده با سیاره‌ی آی‌تی همراه باشید.

تنظیمات Ease of Access ویندوز ۱۰ بخشی است که به کاربرانی که با چالش‌های فیزیکی روبرو هستند اجازه می‌دهد تا سیستم عامل را دستکاری کنند تا راحت‌تر بتوانند از ویندوز استفاده نمایند. با این تنظیمات استفاده از دستگاه حتی بدون داشتن نمایشگر، ویرایش تنظیمات و پیکربندی‌های مختلف ممکن می‌شود. آپدیتSpring Creators نسخه‌ی 1803 ویندوز ۱۰ امکانات تازه‌ای را در این زمینه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید ببینید چه بخش‌هایی به تنظیمات Ease of Access اضافه شده با سیاره‌ی آی‌تی همراه باشید.

آشنایی با تنظیمات جدید دسترسی اپ‌ها به فایل‌ها در ویندوز ۱۰

یکی از تنظیمات جدید در ویندوز ۱۰، دسترسی اپ‌ها به File System یا همان هارددیسک و فضای ذخیره‌سازی برای ذخیره کردن فایل‌هاست. در ویندوز ۱۰ نسخه ۱۸۰۳ که با عنوان بروزرسانی بهاری ویندوز ۱۰ منتشر شده، می‌توان پس از نصب کردن یک اپلیکیشن در مورد دسترسی آن به هارددیسک تصمیم گرفت. اگر دسترسی ممنوع باشد، اپلیکیشن نمی‌تواند به فایل‌هایی مثل عکس‌ها و داکیومنت‌ها و وان‌درایو و فولدرهای دیگر، بدون سوال از کاربر، دسترسی پیدا کند.

در ادامه به روش جدید مدیریت دسترسی اپ‌ها به فضای ذخیره‌سازی در ویندوز می‌پردازیم و تنظیمات اضافه شده را بررسی می‌کنیم.

غیرفعال کردن دسترسی تمام اپ‌ها به سیستم فایل در ویندوز ۱۰

برای انجام این مهم، ابتدا اپلیکیشن Settings ویندوز ۱۰ را اجرا کنید و سپس روی Privacy کلیک کرده و از ستون کناری، File System را انتخاب کنید. در این بخش توضیحاتی در مورد دسترسی به سیستم فایل ارایه شده است و می‌توان دسترسی به هارددیسک توسط اپ‌ها را غیرفعال کرد. دو روش کلی برای انجام تنظیمات وجود دارد:

یکی از تنظیمات جدید در ویندوز ۱۰، دسترسی اپ‌ها به File System یا همان هارددیسک و فضای ذخیره‌سازی برای ذخیره کردن فایل‌هاست. در ویندوز ۱۰ نسخه ۱۸۰۳ که با عنوان بروزرسانی بهاری ویندوز ۱۰ منتشر شده، می‌توان پس از نصب کردن یک اپلیکیشن در مورد دسترسی آن به هارددیسک تصمیم گرفت. اگر دسترسی ممنوع باشد، اپلیکیشن نمی‌تواند به فایل‌هایی مثل عکس‌ها و داکیومنت‌ها و وان‌درایو و فولدرهای دیگر، بدون سوال از کاربر، دسترسی پیدا کند. در ادامه به روش جدید مدیریت دسترسی اپ‌ها به فضای ذخیره‌سازی در ویندوز می‌پردازیم و تنظیمات اضافه شده را بررسی می‌کنیم.