سیاره‌ی آی‌تی

با IT-Planet دنیای آی‌تی را بهتر بشناسید

اخبار - نرم‌افزار

آموزش انتقال فایل بین دو کامپیوتر در ویندوز ۱۰ با Nearby Sharing

به اشتراک گذاشتن یا Share کردن فایل بین دو کامپیوتر با سیستم عامل ویندوز ۱۰، بسیار ساده است و نیازی به هیچ نرم‌افزار اضافی یا سرویس‌ها فضای ابری آنلاین ندارد. این کار با استفاده از قابلیتی به اسم Nearby sharing ویندوز ۱۰ انجام می‌شود. این روش سریع‌تر از برپا کردن شبکه‌ی خانگی و به اشتراک گذاشتن فایل‌ها است و در واقع برای ارسال موقت فایل‌ها، سریع‌ترین گزینه است.

مایکروسافت در نسخه‌ی ۱۸۰۳ ویندوز ۱۰ که چندی پیش منتشر شده، ویژگی مفید Nearby Share را اضافه کرده است. لذا ممکن است کاربران ویندوز از وجود آن اطلاع نداشته باشند. در این مقاله به روش استفاده از Nearby sharing برای به اشتراک گذاشتن فایل بین کامپیوترهای ویندوزی از طریق بلوتوث یا وای-فای می‌پردازیم. با ما باشید.

برای استفاده از Nearby Share چه مواردی لازم است؟

اگر تاکنون برای دریافت و ارسال فایل از نرم‌افزارهایی مثل زاپیا یا شیرایت استفاده می‌کردید، بهتر است این موارد را Uninstall کنید چرا که ویندوز ۱۰ اکنون به صورت پیش‌فرض ابزاری مشابه دارد که استفاده کردن از آن بسیار ساده و سریع است.

آموزش اسکرین‌شات گرفتن و افزودن متن و طرح در ویندوز ۱۰ با Screen Sketch و Clipping Tool

در بروزرسانی جدید ویندوز ۱۰ یعنی Redstone 5 که قرار است در پاییز پیش رو به صورت عمومی منتشر شود، ابزار جدیدی برای اسکرین‌شات گرفتن و نوشتن متن روی عکس‌های گرفته شده و اضافه کردن نوشته و طرح روی آن وجود دارد که Screen Sketch نامیده شده است. حتی برای اسکرین‌شات گرفتن از صفحه نیز باید از کلید میانبر جدیدی استفاده کرد که سرعت کار را بیشتر می‌کند.

در حال حاضر این اپلیکیشن جدید در اختیار کاربران Windows Insider قرار گرفته تا مثل هر قابلیت جدید دیگری آزمایش شود و سرانجام در فصل پاییز در نسخه‌ی عمومی ویندوز ۱۰ قرار می‌گیرد. در این مقاله می‌خواهیم با روش استفاده از این اپلیکیشن جدید آشنا شوید. اگر از کاربران حرفه‌ای ویندوز هستید و به وفور از اسکرین‌شات گرفتن استفاده می‌کنید، سیاره‌ی آی‌تی را در ادامه‌ی مطلب دنبال کنید.

چگونه در ویندوز ۱۰ از تمام صفحه یا پنجره‌ فعال عکس بگیریم؟

برای گرفتن عکس از صفحه یا همان Screenshot معمولاً از کلید PrtScn کیبورد که در برخی کیبوردها نام آن Print است، استفاده می‌شود. پس از فشار دادن این کلید می‌توانید نرم‌افزاری ساده مثل Paint ویندوز یا نرم‌افزارهای پیچیده‌تر و حرفه‌ای مثل فتوشاپ را اجرا کنید و با پیست کردن، عکس را برای ذخیره کردن یا ویرایش‌های موردنظر خود، در نرم‌افزار قرار دهید.

آموزش تبدیل طرح دوبعدی به سه‌بعدی با Paint 3D مایکروسافت

مایکروسافت در ویندوز ۱۰ نسخه‌ی جدید و متفاوتی از نرم‌افزار معروف Paint به اسم Paint 3D را در اختیار کاربران ویندوز قرار داده که به کمک آن می‌توان اجسام سه‌بعدی ترسیم کرد.

در اپلیکیشن Paint 3D علاوه بر اینکه نقاشی‌ها و طرح‌های 2D و 3D ترسیم می‌شود، می‌توان اشکال و طرح‌های دوبعدی را به سه‌بعدی تبدیل کرد و از سرویس آنلاین Remix 3D نیز استفاده کرد که کاربران مدل‌های ۳ بعدی مختلفی در آن به اشتراک گذاشته‌اند. 

تبدیل کردن طرح دوبعدی به سه‌بعدی معمولاً کار پیچیده‌ای است و باید مراحل مختلف طراحی و نقاشی و تغییر اندازه‌ها و چرخش عناصر و جابجا کردن اجسام با حوصله و دقت دنبال شود. طراحی می‌بایست به هندسه‌ی شکل توجه کند و تصور کند که اگر جسم سه‌بعدی بود، چگونه به نظر می‌رسید و در ادامه در مورد ضخامت بخش‌های مختلف تصمیم بگیرد و چرخش‌ها و جابجایی‌های لازم را پیاده‌سازی کند.

نحوه سوییچ کردن سریع بین تب‌ها و Setها و پنجره‌ی نرم‌افزارها در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰

مایکروسافت در نسخه‌ی جدید ویندوز ۱۰ یعنی Redstone 5 قابلیت جدیدی به اسم Sets اضافه کرده که هر پنجره‌ی اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز را دارای چند تب می‌کند. مثلاً پنجره‌ی Word دارای تب می‌شود می‌توان در تب دوم و ... مرورگر اج و اپ نوت‌پد ویندوز را باز کرد!

علاوه بر این عملکرد کلید میانبر Alt + Tab را تغییر داده است چرا که تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره‌های جداگانه در صفحه‌ی سوییچ بین پنجره‌ها نمایان می‌شوند. به عنوان مثال اگر کلید ترکیبی Alt + Tab را فشار دهید، تمام تب‌های باز در مرورگر Microsoft Edge را به صورت پنجره‌های جداگانه مشاهده خواهید کرد!

در ویندوز ۱۰ می‌توانید از نمایش تک‌تک تب‌ها به صورت پنجره جلوگیری کنید تا صفحه‌ی سوییچ کردن بین پنجره‌ها خلوت و مثل ویندوزهای قبلی شود و این چیزی است که در ادامه بررسی می‌کنیم.

رد استون ۵ نام آپدیت بزرگ بعدی ویندوز ۱۰ است که طبق معمول پس از چند ماه تست و بررسی توسط اعضای Windows Insider به صورت عمومی منتشر می‌شود. قرار است این نسخه در پاییز ۲۰۱۸ عمومی شود و نام آن نیز مشابه Windows 10 Spring Creator's Update که چندی پیش به عنوان آپدیت بهاری منتشر شد، انتخاب می‌شود.

تنظیمات جدید Ease of Access در نسخه‌ 1803 ویندوز ۱۰

تنظیمات Ease of Access ویندوز ۱۰ بخشی است که به کاربرانی که با چالش‌های فیزیکی روبرو هستند اجازه می‌دهد تا سیستم عامل را دستکاری کنند تا راحت‌تر بتوانند از ویندوز استفاده نمایند.

با این تنظیمات استفاده از دستگاه حتی بدون داشتن نمایشگر، ویرایش تنظیمات و پیکربندی‌های مختلف ممکن می‌شود.

آپدیتSpring Creators نسخه‌ی 1803 ویندوز ۱۰ امکانات تازه‌ای را در این زمینه در اختیار کاربران قرار می‌دهد. اگر می‌خواهید ببینید چه بخش‌هایی به تنظیمات Ease of Access اضافه شده با سیاره‌ی آی‌تی همراه باشید.