یکی از کنترلرهای بازی خوب یا همان دسته بازی برای ویندوز، کنترلر Xbox است. Xbox 360 Controller for Windows از این جهت یک دسته‌ی بازی جالب است که در اغلب بازی‌ها به صورت خودکار شناسایی شده و دکمه‌ها به شکلی مطلوب تنظیم می‌شوند. البته می‌توان با یک نرم‌افزار ساده و رایگان، دسته‌های معمولی کامپیوتر را هم مثل دسته‌ی ایکس باکس در بازی‌ها استفاده کرد. در این مقاله به مشکل شناسایی اشتباه دسته‌ی بازی Xbox در بازی‌ها می‌پردازیم، چرا که گاهی به صورت موس و کیبورد شناسایی می‌شود و نه یک دسته‌ی بازی! و تنظیمات دشوار خواهد شد.

دسته‌ی بازی مایکروسافت برای ویندوز:  Xbox 360 Controller for Windows

برخی کاربران حوصله‌ی بررسی تک‌تک تنظیمات مربوط به موس و کیبورد و دسته‌های بازی را ندارند و می‌خواهند خیلی سریع و ساده، بازی را اجرا کرده و مشغول شوند! به همین علت است که به جای کنترلرهای مرغوب و یا کنترلرهای ارزان‌قیمت، دسته‌ی بازی مایکروسافت را خریداری می‌کنند که طراحی آن درست شبیه دسته بازی ایکس باکس است و در اغلب بازی‌ها به صورت خودکار شناسایی شده و کلیدها به شکلی که مطلوب باشد، تنظیم می‌شود.

روش حل مشکل دسته بازی در بازی‌ها و تنظیمات کلیدها به شکل دلخواه

مثال ساده‌ی آن بازی فوتبال است که ایرانی‌ها بسیار دوست دارند. در این بازی اگر دسته‌ی وصل شده به کامپیوتر، معمولی و حتی گران‌قیمت باشد، می‌بایست تنظیمات دکمه‌ها را یک بار چک کنیم تا چیزی اشتباه یا جابجا نباشد. اما اگر دسته‌ی بازی Xbox 360 Controller for Windows را خریداری کرده باشیم، معمولاً مشکلی در تنظیمات دکمه‌ها وجود ندارد و می‌توان به سرعت مشغول بازی شد.

و اما سراغ مشکل عجیبی که گاهی رخ می‌دهد برویم: شناسایی دسته‌ی بازی ایکس باکس به عنوان موس و کیبورد! چند علت مختلف برای این رویداد عجیب وجود دارد. می‌توان از آن‌اینستال کردن درایور دسته‌ی بازی شروع کرد و مجدداً درایور را نصب کرد. اگر ویندوز به صورت خودکار دسته‌ی بازی را شناسایی می‌کند، بد نیست بدون نصب درایور هم شانس خود را امتحان کنید!‌ شاید دسته‌ی بازی به درستی شناسایی شود.

برای آن‌اینستال کردن درایور دسته‌ی بازی، زمانی که آن را به سیستم متصل کرده‌اید، در منوی استارت عبارت Device Manager را جست‌وجو کنید و این ابزار جالب ویندوز را اجرا کنید. اگر سیستم عامل کامپیوتر شما ویندوز ۸ و نسخه‌های بعدی است، کافی است روی منوی استارت راست‌کلیک کنید و Device Manager را انتخاب نمایید. در دیوایس منیجر لیست وسایل متصل به کامپیوتر را خواهید دید. وسیله‌ای به اسم Xbox 360 Controller for Windows یا را در لیست پیدا کنید و روی آن راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Uninstall‌ را انتخاب کنید. پس از حذف شدن درایور، بهتر است سیستم را ری‌استارت کنید.

روش حل مشکل دسته بازی در بازی‌ها و تنظیمات کلیدها به شکل دلخواه

حل مشکل شناسایی دسته‌ی بازی به عنوان موس یا کیبورد در بازی‌ها

با نصب کردن و حذف درایور مشکل حل نشده است. چه باید کرد؟ سرویس Steam گزینه‌ی خوبی برای بازی‌های کامپیوتری است. در این سرویس می‌توان بازی‌های اورجینال را خریداری کرد، بازی آنلاین بازی کرد و با دیگر بازیکنان مکالمه داشت و رقابت کرد و ... . یکی از علل شناسایی اشتباه دسته‌ی بازی در بازی‌ها، این است که تنظیمات اصلی و پیش‌فرض سرویس استیم، مناسب نیست.

برای حل مشکل، استیم را اجرا کنید روی منوی Steam کلیک کنید. در منو روی گزینه‌ی Settings کلیک کنید.

روش حل مشکل دسته بازی در بازی‌ها و تنظیمات کلیدها به شکل دلخواه

در این منو روی تب Controller کلیک کنید و سپس روی دکمه‌ی General Controller Settings کلیک کنید.

روش حل مشکل دسته بازی در بازی‌ها و تنظیمات کلیدها به شکل دلخواه

در صفحه‌ی تنظیمات عمومی یا General Settings، تیک چک‌باکس Xbox configuration support را حذف کنید. احتمالاً‌ پس از ذخیره کردن تنظیمات و اجرای مجدد بازی، ویندوز دسته‌ی بازی را به عنوان یک دسته‌ی بازی معمولی می‌شناسد و ممکن است به تغییر تنظیمات دکمه‌ها نیاز داشته باشید ولیکن مشکل اصلی که شناسایی دسته به عنوان موس و کیبورد بوده، حل می‌شود.

روش حل مشکل دسته بازی در بازی‌ها و تنظیمات کلیدها به شکل دلخواه

برای اجرای دیگر بازی‌ها می‌توانید به همین بخش رجوع کنید و تنظیمات قبلی را فعال کنید و به عبارت دیگر تیک چک‌باکس Xbox configuration support را اضافه کنید. اگر با این تغییر، مشکل حل نشد، سیستم را ری‌استارت کنید چرا که ممکن است تنظیمات پس از ری‌استارت شدن سیستم و اجرای مجدد سرویس استیم، اعمال شود.