معمولاً نسخه‌های بتا برای علاقه‌مندان به آزمایش نسخه جدید سیستم‌عامل ارائه می‌شوند، در نسخه بتا باگ‌های زیادی وجود دارد، بعضی از اپ‌ها به‌خوبی کار می‌کنند و بعضی دیگر دچار مشکل هستند؛ در واقع سازندگان با ارائه این نسخه‌ها قصد برطرف کردن مشکلات نسخه اصلی را دارند. اگر اتفاق خاصی نیافتد ویژگی‌هایی از جمله امکان ویرایش میانبرهای صفحه قفل که در اندروید O بتا وجود دارد در نسخه اصلی یعنی اندروید ۸ نیز وجود خواهد داشت.

میانبرهای صفحه قفل در واقع اپلیکیشن‌هایی هستند که امکان دسترسی به آنها با کشیدن صفحه نمایش به سمت چپ یا راست ایجاد می‌شود؛ در اندروید ۷ شما چنین توانایی ندارید و نمی‌توانید این میانبرها را ویرایش کنید. میانبرهای پیش‌فرض در اندروید نوقا، اپلیکیشن برقراری تماس و دوربین هستند و اگر شما این دو را نخواهید باید گفت متأسفانه گزینه‌ی دیگری نیز وجود ندارد.

برای ویرایش میانبرها در اندروید ۸، به فعال کردن System UI Tunner نیاز دارید. زمانی‌که این گزینه را فعال کردید، وارد بخش تنظیمات دستگاه اندرویدی خود شوید، صفحه را به سمت پایین اسکرول کنید تا به گزینه‌ی System برسید. با تپ کردن روی system وارد بخش مرتبط با آن می‌شوید در صفحه جدیدی که ظاهر شده است، روی System UI Tuner تپ کنید.

چگونه صفحه قفل تلفن هوشمند خود را در اندروید ۸ ویرایش کنیم؟

با این کار صفحه جدیدی باز می‌شود که این بار باید روی گزینه‌ی Lock Screen تپ کنید؛ حالا می‌توانید یک یا هر دو سمت صفحه را تنظیم کنید.

چگونه صفحه قفل تلفن هوشمند خود را در اندروید ۸ ویرایش کنیم؟

برای مثال می‌توانید تعیین کنید زمانی‌که صفحه را به سمت چپ می‌کشید چه اپلیکیشنی بجای اپلیکیشن برقرای تماس قرار بگیرد. همانطور که در تصویر مشاهده می‌کنید، خود سیستم نیز گزینه‌هایی را بعنوان پیشنهاد در لیست قرار داده است؛ می‌توانید بنا به سلیقه خود هر یک از این گزینه‌ها را انتخاب کنید یا با تپ کردن گزینه‌ی New tab یک اپلیکیشن را به ‌دلخواه خود در این بخش قرار دهید. ضمن اینکه می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی None هیچ حالتی را برای صفحه قفل خود قرار ندهید. در اینصورت دیگر با سمت چپ بردن صفحه اتفاق خاصی نخواهد افتاد و شما وارد اپلیکیشنی نخواهید شد.

چگونه صفحه قفل تلفن هوشمند خود را در اندروید ۸ ویرایش کنیم؟

نکته جالب درمورد این ویژگی این است که می‌توانید اپلیکیشن‌ها را از طریق یک میانبر آن هم در صفحه قفل باز کنید و همچنین میانبرهای موجود در تلفن همراه خود را با میانبر موجود در صفحه قفل مرتبط سازید. گوگل همچنان به پیشرفت دادن سیستم‌عامل خود ادامه می‌دهد؛ در اندرویدهای ۶ و ۷ نیاز دارید تا تلفن همراه خود را روت کنید تا بتوانید ویجت‌ها و میانبرهای موجود در صفحه قفل را ویرایش کنید و یا آنها را تغییر دهید اما با تغییر نگرش مسئولان گوگل این اتفاق مثبت در اندروید ۸ در حال رقم خوردن است تا دیگر برای یکسری تنظیمات ساده نیازی به روت کردن تلفن همراه نباشد.