یکی از فولدرهایی که معمولاً‌ در درایو نصب ویندوز (C) ایجاد می‌شود و گاهی حجیم است، Temp نام دارد. این پوشه حاوی فایل‌های موقتی است که نرم‌افزارها و پردازش‌های مختلف ایجاد کرده‌اند ولیکن به دلایل مختلف ممکن است فایل‌های به صورت خودکار پاک نشده باشند و پوشه‌ی Temp حجم زیادی به خود اختصاص دهد! توجه کنید که این پوشه ممکن است در فولدری به اسم App Data یا Program Data نیز وجود داشته باشد. اما علت حجیم شدن Temp چیست و چه باید کرد؟ آیا می‌توان آن را حذف کرد؟

کسانی که ظرفیت درایو C یا در حقیقت پارتیشن مخصوص نصب ویندوز را کم در نظر می‌گیرند، هر از گاهی با پوشه‌های حجیم مواجه می‌شوند که فضا را بیهوده اشغال کرده و می‌بایست چاره‌ای اندیشید. در سایر کامپیوترهای ویندوزی هم ممکن است این اتفاق رخ دهد ولیکن شخص با توجه به عدم نمایش هشدار، متوجه نشود. در هر صورت می‌بایست فایل‌های بلااستفاده را از درایو C حذف کرد تا سرعت سیستم اندکی بهینه شود. به خصوص اگر درایو C یکی از پارتیشن‌های SSD باشد و نه هارددیسک معمولی و ارزان‌قیمت.

چرا فولدر Temp به صورت خودکار خالی نمی‌شود!

اپلیکیشن‌های مختلفی ممکن است فایل‌های موقت را در پوشه‌ی Temp ذخیره کنند. همان‌طور که اشاره شد یک فولدر Temp دیگر در پوشه‌ی App Data در درایو C کامپیوتر ویندوزی موجود است و نرم‌افزارها بسته به پیکربندی‌شان، فایل‌های موقتی خود را در یکی از این پوشه‌ها ذخیره می‌کنند.

فولدر Temp در درایو نصب ویندوز چیست و چرا حجم آن زیاد می‌شود؟

به عنوان مثال یک نرم‌افزار تبدیل (یا کانورت) ویدیو، حین کار روی یک فایل ویدیویی برخی فایل‌ها را در فولدر Temp ذخیره می‌کند تا در مراحل بعدی پردازش، از آن استفاده کند. اما اگر سیستم ناگهان هنگ کند و یا نرم‌افزار موردبحث ناگهان متوقف و بسته شود، تکلیف فایل‌های موقتی ذخیره شده در درایو C چیست؟ معمولاً فایل‌های حذف نمی‌شوند و فضای درایو C بیهوده اشغال می‌شود.

علت دیگر این است که پوشه‌ی Temp توسط برخی نرم‌افزارهای پرتابل نیز استفاده می‌شود و متأسفانه برخی از این نرم‌افزارها، پس از خاتمه‌ی پردازش‌های خود، فایل‌های موقتی را حذف نمی‌کنند!

ویندوز به عنوان مرکز اصلی مدیریت نرم‌افزارهای متعددی که کاربر استفاده می‌کند، نمی‌داند که کدام فایل به کدام نرم‌افزار تعلق دارد و آیا حذف آن مشکل‌ساز است یا خیر. لذا ویندوز به صورت خودکار تمام محتوای Temp را دیلیت نمی‌کند تا در عملکرد نرم‌افزارها، خللی ایجاد نشود، هر چند به ندرت نرم‌افزاری پیدا می‌کنیم که به محتویات Temp نیاز اساسی داشته باشد.

آیا حذف کردن فولدر Temp مشکلی ایجاد می‌کند؟

پوشه‌ی Temp یا temporary، با توجه به نامش یک پوشه برای فایل‌های موقتی است. گزارش کارکرد یا Logها، تصاویر موقتی و فایل‌هایی که برای دسترسی سریع، کش می‌شوند و ... در این فولدر قرار می‌گیرند. معمولاً پس از ری‌استارت کردن سیستم، محتوای این فولدر لازم نیست و بسیار نادر است مواردی که محتویات این پوشه برای اجرای پردازش‌ها پس از ری‌استارت لازم شود.

بنابراین پاسخ این سوال که آیا می‌توان محتویات Temp‌ را پاک کرد، مثبت است. ابزار Disk Cleanup ویندوز که به روش استفاده از آن اشاره کردیم، فایل‌های موقتی که قدمتی بیش از ۷ روز دارند را حذف می‌کند و شاید فایل‌هایی که در ۷ روز اخیر ایجاد شده و حجیم است، همچنان در درایو C باقی بماند! بنابراین می‌بایست این فایل‌ها را به صورت دستی دیلیت کنید.

بنابراین بهترین چاره برای حذف کردن پوشه‌ی Temp این است که هر از گاهی از درایو C خود یک بکاپ کامل تهیه کنید و سپس محتویات این فولدر را حذف کنید. اگر مشکلی به وجود آمد، از بکاپ استفاده کنید و فایل‌ها را برگردانید. البته می‌توانید صرفاً محتویات این پوشه را در درایو دیگری کپی کنید و در صورت نیاز بازگردانی انجام دهید.

راه دوم این است که مرتباً وضعیت دو پوشه‌ی Temp اشاره شده را بررسی کنید و فایل‌های موقتی که هر از گاهی در آن به جا می‌ماند را حذف کنید.

حین کار با نرم‌افزارها، به فولدر Temp  دست نزنید!

همان‌طور که اشاره کردیم، نرم‌افزاری مثل Adobe Premiere حین کار روی ویدیوها، فایل‌هایی در پوشه‌ی Temp‌ قرار می‌دهد که نباید حذف شوند! بنابراین حین استفاده از نرم‌افزارهای مهندسی و ویرایش ویدیو و در حالت کلی زمانی که نرم‌افزارها باز هستند، محتویات Temp را دستکاری نکنید!

فولدر Temp در درایو نصب ویندوز چیست و چرا حجم آن زیاد می‌شود؟