برای بهبود قابلیت‌های مرورگر گوگل کروم، می‌توان روی آن اکستنشن یا افزونه نصب کرد. برای دانلود افزونه‌ها به فروشگاه Chrome Store مراجعه کنید و به خاطر داشته باشید که IP ایران تحریم است و طبق معمول به VPN نیاز داریم. در این مقاله به معرفی بهترین افزونه‌هایی که در کروم استور قرار گرفته می‌پردازیم. افزایش امنیت، ساده‌تر شدن وب‌گردی و مسدود کردن تبلیغات، از جمله اهداف این اکستنشن‌های جالب است.

با افزونه‌ی Speed Dial 2 صفحه‌ی شروع گوگل کروم را زیبا و کاربردی‌تر کنید

وقتی مرورگر کروم را اجرا می‌کنیم، اولین صفحه‌ای که ظاهر می‌شود، صفحه‌ی تب جدید است. در این تب لیستی از وب‌سایت‌هایی که اخیراً باز شده مشاهده می‌کنیم که چندان دلنشین و البته کاربردی نیست. می‌توان اکستنشن‌هایی برای بهبود صفحه‌ی شروع کروم، روی آن نصب کرد.

یکی از اکستنشن‌های جالب Speed Dial 2 است. با اسپید دایال ۲ یک داشبورد کامل و جدید با تصویر پس‌زمینه، لیست کارها و وظایف و موارد کاربردی دیگر در تب جدید گوگل کروم قرار می‌گیرد. به کمک Speed Dial 2 می‌توان سایت‌هایی که به وفور استفاده می‌شوند را به صورت دسته‌بندی‌شده مرتب کرد. همین‌طور اپ‌های کروم را می‌توان گروه‌بندی کرد تا دسترسی به موارد دلخواه، ساده و سریع شود.

خوشبختانه می‌توان با ایجاد یک حساب کاربری و ورود به آن، تنظیمات سفارشی خود را بین وسایل مختلف همگام‌سازی کرد. به عبارت دیگر آنچه در دستاپ و گوشی و تبلت خود تجربه می‌کنید، یکسان می‌شود.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

ذخیره کردن رمز عبورها در مکانی امن با LastPass

اکستنشنی که رمز عبورهای متعدد را در مکانی امن ذخیره کند، یک نیاز همیشگی است. خوشبختانه مرورگر گوگل کروم این کار را انجام می‌دهد اما اکستنشن LastPass انتخاب جالب‌تری است. LastPass سرویسی برای ایجاد رمز عبورهای پیچیده و ذخیره‌سازی آن در مکانی امن است. بدون نرم‌افزار مدیریت پسورد، معمولاً رمز عبورهای ساخته‌شده، ساده‌اند و احتمال هک شدن حساب کاربری بیشتر است. برخی کاربران به سرویس‌های آنلاین مثل LastPass اعتماد نمی‌کنند و از نرم‌افزارهای محلی مثل KeePass برای ایجاد و ذخیره کردن رمز عبورها استفاده می‌کنند، ولیکن احتمال هک شدن سرویسی مثل LastPass بسیار کم است.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

امنیت بالا حین وب‌گردی با HTTPS Everywhere

پروتکل امن HTTPS با رمزگذاری اطلاعاتی که بین سرورهای وب‌سایت و مرورگر کاربر جابجا می‌شود، احتمال هک شدن و عملیات خرابکارانه را بسیار پایین می‌آورد. اکستنشن HTTPS Everywhere برای کسانی مفید است که از وب‌سایت‌هایی بدون رمزگذاری داده استفاده می‌کنند و نگران امنیت خود هستند.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

تنها اشکالی که متوجه این افزونه‌ی جالب و مفید است، مصرف حافظه‌ی رم آن است. اگر سیستمی با رم کمتر از ۶ گیگابایت در اختیار دارید، بهتر است این افزونه را نصب کرده و میزان استفاده از رم را بررسی کنید. در صورت بالا بودن مصرف رم توسط این افزونه، می‌توانید از مزایای آن صرف‌نظر کنید!

با افزونه‌ی Disconnect مانع رهگیری حرکات خود توسط وب‌سایت‌ها شوید

افزونه‌ی دیسکانکت هم یکی از افزونه‌های امنیتی است که از رهگیری تعامل کاربر توسط وب‌سایت‌ها جلوگیری می‌کند. در حقیقت وب‌سایت‌هایی که رفتار و حرکات بازدیدکننده را مانیتور و بررسی می‌کنند، به کمک چنین افزونه‌هایی نمی‌توانند همه‌چیز را رهگیری کنند.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

یک مزیت جالب دیگر این است که با مسدود شدن رهگیری کاربر (یا tracking) میزان استفاده از اینترنت نیز کمتر می‌شود و وب‌سایت سریع‌تر بارگذاری می‌شود، علت آن نیز روشن است، بسته‌های داده‌ی کمتری به وب‌سایت ارسال می‌شود و تعداد درخواست‌ها کمتر می‌شود.

مسدود کردن تبلیغات بنر و پاپ‌آپ با Adblock Plus

یکی از اصلی‌ترین راه‌های کسب درآمد توسط سرویس‌های اینترنتی و وب‌سایت‌ها، نمایش تبلیغات است. گاهی تبلیغات به شکلی آزاردهنده سد راه کاربران می‌شود و به فکر مسدود کردن آن هستند. جالب است بدانید که یکی از راه‌های متداول آلوده کردن اندروید و ویندوز به بدافزار و ویروس، نمایش تبلیغات آلوده است!

افزونه‌ی قدرتمند ادبلاک یکی از معروف‌ترین افزونه‌ها در عرصه‌ی مسدود کردن تبلیغات است و خوشبختانه تنظیماتی برای مجاز دانستن برخی وب‌سایت‌ها در آن پیش‌بینی شده است. بنابراین می‌توانید وب‌سایت‌های مطلوب خود را آزاد بگذارید تا مانع کسب درآمدشان نشوید و در عین حال انواع بنر و پاپ‌آپ در وب‌سایت‌های دیگر را مسدود کنید.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

توجه کنید که برخی وب‌سایت‌های بزرگ و معروف با این افزونه و انواع مشابه مقابله می‌کنند و محتوا را پنهان می‌کنند مگر آنکه کاربر ادبلاک را در این وب‌سایت‌ها غیرفعال کند.

چک کردن گرامر و املای کلمات انگلیسی Grammarly

این اکستنشن جالب برای انگلیسی‌زبان‌ها و همین‌طور تایپ کردن جملات و کلمات انگلیسی یک گزینه‌ی عالی است چرا که اشتباهات گرامی و لغوی را گوشزد می‌کند. این کار توسط مرورگری مثل کروم انجام می‌شود اما Grammarly لغات و عباراتی نیز پیشنهاد می‌کند.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

جلوگیری از عملیات خرابکارانه‌ی وب‌سایت‌ها و لینک‌های آلوده با uBlock Origin

اغلب فایروال‌های سخت‌افزاری که سازمان‌های بزرگ استفاده می‌کنند، از لیست سیاه لینک‌ها و دامین‌های آلوده برای بهبود امنیت کاربران بهره می‌گیرند. افزونه‌ی uBlock Origin نیز دقیقاً به همین شکل عمل می‌کند. استفاده از این افزونه بسیار ساده است، کافی است پس از نصب کردن آن روی گوگل کروم، لیستی از موارد خطرناک را انتخاب کنید تا محافظت آغاز شود. گاهی به اشتباه وب‌سایت یا لینکی مسدود می‌شود، مشکلی وجود ندارد چرا که به راحتی می‌توان از افزونه خواست که استثناء قائل شود.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

افزونه‌ی Turn Off the Lights همه‌چیز به جز ویدیو را در تاریکی پنهان می‌کند

این افزونه برای کسانی که ویدیوهای آنلاین تماشا می‌کنند، بسیار جالب است چرا که درست مثل نامش، لامپ‌ها را خاموش می‌کند! در حقیقت به کمک این افزونه می‌توان تمام آیتم‌های موجود روی صفحه را در تاریکی مخفی کرد و تنها ویدیو را با رنگ‌های عادی آن تماشا کرد. به عبارت دیگر Turn Off the Lights یک تاریک‌خانه‌ی جالب برای لذت بردن از ویدیوهای آنلاین ایجاد می‌کند. این افزونه حین استفاده از یوتیوب یک عمل دیگر هم انجام می‌دهد و آن بارگذاری خودکار ویدیوهای رزولوشن بالا مثل ویدیوهای فول اچ‌دی و 2K و همین‌طور 4K است.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

عکاسی کامل از صفحات وب با FireShot

طراحان وب و نویسندگان و مولفان و همین‌طور کاربران عادی می‌توانند از فایرشات برای عکاسی از صفحات وب استفاده کنند. افزونه‌ی FireShot صفحه‌ی وب را اسکرول می‌کند و تصویری که معمولاً طولانی است، تهیه می‌کند تا تمام صفحه را در یک نما نشان دهد. خروجی می‌تواند یک عکس بزرگ یا یک فایل PDF باشد، انتخاب با شماست.

بهترین افزونه‌های گوگل کروم برای سادگی استفاده، امنیت بیشتر و عکاسی از صفحات وب

فایرشات یک قابلیت جالب دیگر نیز دارد: می‌توان محتوای تمام تب‌های باز مرورگر را به صورت یک فایل PDF ذخیره کرد!