گلکسی اس ۹ اولین گوشی سامسونگ است که به صورت کامل از حالت کاربری افقی یا Landscape پشتیبانی می‌کند. به عبارت دیگر زمانی که در صفحه‌ی خانه هستید هم در لانچر پیش‌فرض سامسونگ، حالت افقی قابل استفاده است، درست مثل اغلب بازی‌ها و اپ‌های پخش ویدیو که حالت افقی پشتیبانی می‌شود.

در اغلب گوشی‌های سامسونگ و دیگر کمپانی‌ها، صفحه‌ی خانه صرفاً حالت عمودی دارد مگر آنکه کاربر لانچری خاص نصب کند و تنظیمات خاصی انجام دهد. در ادامه با روش فعالسازی حالت افقی یا Landscape صفحه‌ی خانه در Galaxy S9 و Galaxy S9+ آشنا می‌شویم. با ما باشید.

معمولاً در تبلت‌های بزرگ که نمایشگر با قطر ۱۰ اینچ و بالاتر دارند، می‌توان صفحات خانه را به صورت افقی تنظیم کرد. در گوشی‌ها و فبلت‌ها (گوشی بزرگ‌تر از ۶ اینچ) و تبلت‌ها کوچکتر از ۸ اینچ، صفحه‌ی خانه به گونه‌ای طراحی شده که تنها حالت عمودی دارد و نمی‌توان حالت افقی برای آن در نظر گرفت. این محدودیت برای برخی کاربران نامطلوب است و به نصب کردن لانچرهای قدرتمندی مثل Nova Launcher و Apex و ... رو می‌آورند تا حالت افقی برای صفحات خانه نیز قابل‌استفاده شود.

خوشبختانه در اپلیکیشن‌های مولتی‌مدیا مثل ویدیو پلیرها و مرورگرها و بسیاری از بازی‌ها و حتی اپ‌های دیگر، می‌توان گوشی را چرخاند تا حالت افقی اپلیکیشن فعال شود. سامسونگ در گلکسی اس ۹ و گلکسی اس ۹ پلاس برای اولین بار حالت افقی را برای صفحات خانه نیز فعال کرده است که در ادامه به روش فعال کردن و استفاده از آن می‌پردازیم.

چگونه صفحه‌ خانه گلکسی اس ۹ را افقی کنیم؟

ابتدا گوشی را روشن و آنلاک کنید و سراغ صفحه‌ی خانه اندروید بروید. روی بخشی خالی از فضای صفحه تپ کرده و مکث کنید.

حالت ویرایش صفحه‌ی خانه فعال می‌شود و پایین صفحه دکمه‌هایی برای تغییر تصویر پس‌زمینه یا Wallpaper، تغییر تم یا Theme و اضافه کردن ویجت‌ها یا Widgets مشاهده می‌کنید. روی گزینه‌ی سمت راست که Home screen settings است، تپ کنید.

چگونه صفحه خانه اندروید در گلکسی اس ۹ را افقی کنیم؟

در صفحه‌ی تنظیمات صفحه‌ی خانه که اکنون باز شده، سوییچی به اسم Portrait Mode Only وجود دارد که به معنی "فقط حالت عمودی" است. این سوییچ به صورت پیش‌فرض فعال است. برای فعال کردن حالت افقی، سوییچ موردبحث را به حالت غیرفعال جابجا کنید.

چگونه صفحه خانه اندروید در گلکسی اس ۹ را افقی کنیم؟

اکنون Landscape Mode یا حالت افقی نیز قابل‌استفاده است و با چرخاندن گوشی، به شرطی که چرخش صفحات متناسب با جهت‌گیری گوشی فعال باشد، فعال می‌شود.

چگونه صفحه خانه اندروید در گلکسی اس ۹ را افقی کنیم؟

سوالات متداول و مشکلات چرخش صفحه در اندروید

چرا برخی اپ‌های سامسونگ و اپ‌های نصب‌شده‌ی دیگر، به صورت خودکار با چرخش گوشی نمی‌چرخند؟

اگر قابلیت Rotate Screen یا چرخش صفحه را فعال کرده‌اید و برخی اپ‌ها نمی‌چرخند، مشکلی وجود ندارد چرا که برخی اپ‌ها برای استفاده به صورت Portrait یا عمودی طراحی شده‌اند و حالت افقی وجود ندارد!

پس از طی کردن مراحل ذکر شده، گوشی همچنان صفحه‌ی خانه‌ی عمودی دارد و صفحه‌ی خانه نمی‌چرخد! چه باید کرد؟

بهتر است گوشی خود را ری‌استارت یا خاموش و روشن کنید. اگر مشکل پابرجاست، ویدیویی توسط یک یا چند مورد از اپ‌های ویدیو پلیر پخش کنید و بررسی کنید که آیا اپلیکیشن پخش ویدیو و یا اپلیکیشن‌های دیگر، با چرخش گوشی، می‌چرخند یا خیر. اگر مشکل در تمام اپ‌ها وجود دارد، احتمالاً باگی نرم‌افزاری یا مشکلی سخت‌افزاری در حسگر ژیروسکوپ وجود دارد و باید از خدمات پس از فروش استفاده کرد.

آیا در گلکسی اس ۷ و گلکسی اس ۸ هم می‌توان از این قابلیت استفاده کرد و صفحه‌ی خانه را افقی کرد؟

همان‌طور که در ابتدا اشاره کردیم، گلکسی اس ۹ سامسونگ اولین گوشی است که چنین گزینه‌ای در تنظیمات صفحه‌ی خانه‌ی آن به چشم می‌خورد. ممکن است در بروزرسانی‌های بعدی گوشی‌های قدیمی‌تر هم این گزینه اضافه شود اما اگر به این ویژگی مفید نیاز مبرم دارید، بهتر است به جای لانچر اصلی سامسونگ، از دیگر لانچرهای قدرتمند اندروید استفاده کنید.