کنترلر یا دسته بازی Xbox One قابلیت جابجایی عملکرد دکمه‌ها را در اختیار کاربرانی که آن را به کنسول بازی ایکس باکس وان متصل کرده‌اند، قرار می‌دهد. اگر در بازی خاصی می‌خواهید جای دکمه‌های A و B یا جوی‌استیک راست و چپ و یا دکمه‌های دیگر را با هم عوض کنید تا بازی کردن برایتان راحت‌تر باشد، می‌توانید این کار را به سادگی انجام دهید.

در ادامه به نحوه تغییر دادن جای دکمه‌های دسته بازی ایکس باکس وان می‌پردازیم. با ما باشید.

توجه کنید که اگر کنترلر ایکس باکس وان را با آداپتور بی‌سیم آن به کامپیوتری با سیستم عامل ویندوز ۱۰ متصل کرده باشید هم قابلیت تغییر دادن جای دکمه‌ها از طریق یک اپلیکیشن ساده به اسم Xbox Accessories فراهم می‌شود که قبلاً به معرفی و روش استفاده از آن پرداختیم:

و اما بازی‌خورهایی که به ویندوز ۱۰ علاقه‌ای ندارند و دنیای گیم را از دریچه کنسول بازی ایکس باکس تجربه می‌کنند هم می‌توانند همین کار را انجام دهند.

نکات مهم در تغییر جای دکمه‌های دسته‌ی بازی ایکس باکس وان

قبل از هر تغییری در چیدمان دکمه‌ها به چند نکته‌ی مهم توجه کنید:

  • تغییر جای دکمه‌ها در سطح سیستم عامل Xbox One صورت می‌گیرد و نه در سطح بازی‌ها. بنابراین هر تغییری که می‌دهید، در تمام بازی‌ها اتفاق می‌افتد. به عنوان مثال جای دکمه‌ی A و B در تمام بازی‌ها عوض می‌شود یا همین‌طور جای جوی‌استیک راست و چپ در تمام بازی‌ها تغییر می‌کند. نمی‌توان برای یک بازی خاص، یک پروفایل و چیدمان متفاوت در نظر گرفت.
  • تغییر جای دکمه‌ها در اپ‌هایی که روی ایکس‌باکس وان نصب کرده‌اید و حتی در منوها و داشبورد ایکس باکس وان هم اتفاق می‌افتد.
  • هر یک از کاربرانی که از کنسول بازی ایکس باکس استفاده می‌کند، می‌تواند چیدمان دکمه‌ها را در حساب کاربری خود تغییر دهد.
  • اگر از دسته‌ی بازی Xbox One Elite استفاده می‌کنید، قابلیت تعریف کردن چند پروفایل مختلف وجود دارد و البته سوییچ کردن بین پروفایل‌ها به صورت خودکار انجام نمی‌شود. در نتیجه نمی‌توان کاری کرد که حین اجرا کردن یک بازی خاص، یکی از پروفایل‌های تنظیمات کنترلر به صورت خودکار فعال شود. همه چیز باید به صورت دستی انجام شود.
  • پس از تغییر دادن تنظیمات، اگر مشکلی وجود داشته باشد می‌توان حالت پیش‌فرض یا Default را به راحتی فعال کرد.

چگونه جای دکمه‌های دسته بازی Xbox One را تغییر دهیم؟

ابتدا به بخش My Games and Apps ایکس باکس وان خود مراجعه کنید. از ستون کنار صفحه گزینه‌ی Apps را انتخاب کنید. در سمت چپ اپلیکیشن Xbox Accessories‌ را انتخاب و اجرا کنید. این اپلیکیشن نیازی به نصب کردن ندارد و در واقع به صورت پیش‌فرض روی ایکس باکس وان نصب شده است.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

دسته بازی متصل به کنسول را در این اپلیکیشن مشاهده می‌کنید. برای تغییر چیدمان دکمه‌ها، دکمه‌ی Configure یا پیکربندی را انتخاب کنید. اگر چند کنترلر به کنسول بازی خود متصل کرده باشید، می‌توانید از دکمه‌های جهت چپ و راست برای انتخاب کنترلر موردنظر و دکمه‌ی Configure مربوط به آن استفاده کنید.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

در صفحه‌ی تنظیمات کنترلر، در سمت چپ گزینه‌ی Button Mapping را انتخاب کنید. در مورد به هم خورد جای دکمه‌ها نگران نباشید چرا که گزینه‌ی Restore defaults سمت چپ صفحه برای بازنشانی تنظیمات و برگشتن به حالت پیش‌فرض در اختیار شماست.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

برای جابجا کردن دکمه‌ها دو روش وجود دارد:

ابتدا دکمه‌ای که می‌خواهید جای آن را با دکمه‌ی دیگری عوض کنید را از منوی کرکره‌ای بالا و سمت چپ صفحه انتخاب کنید و سپس از دومین منوی کرکره‌ای که Map to نام دارد، دکمه‌ی دوم را انتخاب کنید. مثلاً برای تغییر جای A و B می‌بایست در منوی کرکره‌ای اول و دوم، دکمه‌ی A و B را انتخاب کرد.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

روش دوم این است که دکمه‌ای که می‌خواهید جای آن را تغییر دهید، فشار داده و نگه دارید. پس از کمی مکث و نگه داشتن دکمه، پیامی نمایش داده می‌شود که از شما می‌خواهد دکمه‌ی مقصد را فشار دهید. بنابراین برای عوض کردن جای A و B کافی است ابتدا دکمه‌ی A‌ دسته بازی را فشار داده و نگه دارید و پس از نمایش پیام موردبحث، دکمه‌ی B را فشار دهید.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

 

در صفحه‌ی تنظیمات کنترلر ایکس باکس وان چند مورد دیگر هم وجود دارد.

  • برای جابجا کردن عملکرد جوی‌استیک یا همان آنالوگ استیک چپ و راست، تیک گزینه‌ی Swap sticks را بزنید.
  • برای جابجا کردن دکمه‌های جلوی دسته یا L و R نیز تیک گزینه‌ی Swap triggers را بزنید.
  • برای معکوس کردن محور عمودی جوی‌استیک از گزینه‌های Invert right stick Y axis و Invert left stick Y axis که به ترتیب به جوی‌استیک راست و چپ مربوط می‌شود، استفاده کنید.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها

اگر دسته‌ی بازی ایکس باکس وان شما از نوع Xbox One Elite باشد، حتی تنظیمات بیشتری نیز در این صفحه وجود دارد. پس از تکمیل کردن تنظیمات، دکمه‌ی Done پایین صفحه را انتخاب کنید تا به صفحه‌ی قبلی برگردید.

به خاطر داشته باشید که در صفحه‌ی اصلی اپلیکیشن Xbox Accessories می‌توانید گزینه‌ی Configure را انتخاب کنید و در صفحه‌ی بعدی نیز Restore defaults را انتخاب کنید تا تنظیمات به حالت اولیه برگردد.

تنظیمات دکمه‌های دسته بازی Xbox One و نحوه تغییر عملکرد دکمه‌ها