مرورگر موزیلا فایرفاکس دومین مرورگر محبوب و پرکاربرد است. ممکن است کاربر به دلایل مختلف بخواهد از تمام رمز عبورهایی که در موزیلا فایرفاکس برای ورود به سایت‌ها ذخیره کرده، بکاپ تهیه کند و در جای مطمئنی نگهداری کند. در فایرفاکس ۵۷ و ۵۸ که اخیراً منتشر شده‌، افزونه‌ای برای بکاپ‌گیری ساده وجود ندارد و به عبارت دیگر نمی‌توان یک Add-on ساده نصب کرد و تمام پسوردها را اکسپورت کرد. اما می‌توان به روش دستی به فولدری که رمز عبورها در آن قرار می‌گیرد مراجعه کرد و از فایل‌های خاصی نسخه‌ی بکاپ تهیه کرد.

در این مقاله به آموزش بکاپ گرفتن از تمام رمز عبورهایی که در مرورگر Firefox Quantum ویندوزی می‌پردازیم. با ما باشید.

ساختار مرورگر فایرفاکس با انتشار نسخه‌ای به اسم کوآنتوم متحول شده و علاوه بر طراحی ظاهری، عملکرد آن نیز کاملاً تغییر کرده است  به مراتب سریع‌تر از نسخه‌های قبلی است.

کاربرانی که از سرویس‌هایی مثل LastPass یا KeePass برای مدیریت رمز عبورها استفاده می‌کنند، طبعاً نیازی به اکسپورت کردن رمز عبورها ندارند چرا که با ورود به حساب کاربری که در این سرویس‌ها ساخته شده، رمز عبورها بارگذاری و فعال می‌شود. اما برخی کاربران از این سرویس‌های جالب استفاده نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند که رمز عبورها در خود مرورگر ذخیره شود.

برای مشاهده کردن رمز عبورهایی که در مرورگر فایرفاکس ذخیره شده و یادداشت کردن چند رمز عبور خاص، ابتدا مرورگر Firefox را اجرا کنید. کلید Alt کیبورد را فشار دهید و روی Tools کلیک کنید و سپس گزینه‌ی Options را انتخاب کنید. در تب Privacy & Security روی دکمه‌ی Saved Logins کلیک کنید و سپس روی دکمه‌ی Show passwords کلیک کنید تا تمام رمز عبورها نمایش داده شود. اکنون می‌توانید رمز عبورهای موردنظر خود را یادداشت یا در فایلی متنی کپی کنید.

در ادامه به روش بکاپ گرفتن یا به عبارت دیگر Export کردن تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ذخیره شده، با سه روش مختلف می‌پردازیم.

بکاپ گرفتن از فایل‌های key4.db و logins.json فایرفاکس

فایرفاکس رمز عبورها را در دو فایل key4.db و logins.json ذخیره می‌کند. بنابراین کافی است یک نسخه‌ی کپی از دو فایل موردبحث که در فولدر پروفایل کاربری فایرفاکس ذخیره شده، تهیه کنیم. پس از نصب مجدد ویندوز یا در کامپیوتری دیگر می‌توان از این دو فایل استفاده کرد و به راحتی تمام رمز عبورها را برگرداند. و اما مراحل بکاپ‌گیری:

ابتدا با کلید ترکیبی Windows + R پنجره‌ی Run را باز کنید و دستور زیر را تایپ کنید:

%APPDATA%\Mozilla\Firefox\Profiles\

با فشار دادن کلید Enter، فولدر پروفایل‌های کاربری فایرفاکس باز می‌شود.

چگونه تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ۵۷ و نسخه‌های بعدی ذخیره شده را ببینیم و منتقل کنیم؟

در فولدر Profiles یک یا چند پوشه وجود دارد. روی فولدر حساب کاربری خود دبل‌کلیک کنید.

چگونه تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ۵۷ و نسخه‌های بعدی ذخیره شده را ببینیم و منتقل کنیم؟

فایل‌های key4.db و logins.json را انتخاب کنید و آنها را مثل فایل‌های معمولی دیگر با شورت‌کات Ctrl + C کپی کنید.

چگونه تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ۵۷ و نسخه‌های بعدی ذخیره شده را ببینیم و منتقل کنیم؟

چگونه پسوردهای فایرفاکس را ایمپورت کنیم؟

برای ایمپورت کردن پسوردهایی که قبلاً در فایرفاکس ذخیره شده و یا روی کامپیوتر دیگری موجود بوده و فایل‌های مربوط به آن را کپی کرده‌اید، مثل قبل از منوی Run ویندوز استفاده کنید و فولدر پروفایل‌های کاربری فایرفاکس را باز کنید. توجه کنید که مرورگر فایرفاکس بسته شده باشد. اکنون دو فایل موردبحث را در تنها فولدر یا فولدر مربوط به پروفایل کاربری خود پیست کنید و سپس فایرفاکس را مجدداً راه‌اندازی کنید.

چگونه تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ۵۷ و نسخه‌های بعدی ذخیره شده را ببینیم و منتقل کنیم؟

روش دیگر برای مشاهده کردن تمام رمز عبورهای ذخیره شده در فایرفاکس و بکاپ‌گیری از آن

اپلیکیشن رایگان و ساده‌ای به اسم PasswordFox که کمپانی NirSoft آن را طراحی کرده، برای مشاهده کردن تمام رمز عبورهایی که در فایرفاکس ذخیره‌شده، کاربرد دارد. خوشبختانه این ابزار رایگان به خوبی با مرورگر فایرفاکس ۵۷ و ۵۸ کار می‌کند. بنابراین ابتدا نرم‌افزار را از وب‌سایت سازنده دانلود کنید:

پس از اجرا کردن نرم‌افزار، تمام رمز عبورهای ذخیره شده را مشاهده خواهید کرد. برای ذخیره کردن رمز عبورها ابتدا موارد موردنظر خود را انتخاب کنید و سپس از گزینه‌ی HTML Report – All items برای بکاپ گرفتن از تمام رمز عبورها و از گزینه‌ی HTML Report – Selected items از رمز عبورهای انتخاب‌شده استفاده کنید. خروجی یک فایل HTML ساده است.