زمانی که در مرورگرهای کروم یا فایرفاکس مشغول وب‌گردی هستیم و ناگهان به دلیلی مجبور می‌شویم که مرورگر و تمام تب‌های باز را ببندیم، این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توان لینک تمام صفحات باز در مرورگر را کپی کرد و برای استفاده‌ی بعدی، نگه داشت؟

در این مقاله با ترفندی ساده، لینک تمام صفحات وب‌سایت‌ها که در مرورگر و در تب‌های متعدد باز است را کپی می‌کنیم. با ما باشید.

اگر تب‌ها کم باشند، می‌توان لینک‌ها را کپی کرد و در یک فایل txt ساده ذخیره کرد و یا ایمیلی ساخت و لینک‌ها را به ایمیل خویش ارسال کرد. استفاده از تلگرام و اپ‌های چت و ارسال لینک برای خودمان نیز ممکن است. حتی می‌توان لینک‌ها را بوک‌مارک کرد تا در مرورگر دیگر وسایلمان نیز در دسترس باشند.

اما اگر تعداد لینک‌ها و تب‌های باز، بسیار زیاد باشد چطور؟

طبعاً کپی و پیست کردن یکایک لینک‌ها، زمان‌بر است و ممکن است فرصت کافی نداشته باشیم. بنابراین با ترفندی ساده این کار را سریعاً انجام می‌دهیم و افزونه‌هایی برای کپی کردن سریع لینک‌ها، معرفی می‌کنیم. در فایرفاکس بدون هیچ افزونه‌ای نیز می‌توان این کار را انجام داد!

چگونه لینک تمام تب‌های باز در مرورگر موزیلا را کپی کنیم؟

در مرورگر موزیلا فایرفاکس، بدون نصب کردن هیچ افزونه‌ای، می‌توان لینک تمام صفحات بازشده را به سرعت کپی کرد. به این منظور روی منوی سه‌خطی که در گوشه‌ی بالا و راست واقع شده، کلیک کنید و گزینه‌ی Options را انتخاب کنید.

چگونه لینک تمام تب‌های باز شده در گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس را کپی کنیم؟

در منوی آپشنز، روی تب General کلیک کنید و در بخش Startup مرورگر، به فیلد Home Page توجه کنید. منظور از صفحه‌ی خانه این است که مرورگر در شروع اجرا، چه صفحه‌ای را باز کند. اگر این فیلد را خالی گذاشته‌اید و در حقیقت با اجرا کردن فایرفاکس، به سرعت وب‌سایت یا صفحه‌ی خاصی را باز نمی‌کنید، نیازی به کپی کردن آدرس موجود در این فیلد نیست و می‌توانید مراحل را ادامه دهید. اما اگر از آدرسی خاص به عنوان صفحه‌ی خانه استفاده می‌کنید، این آدرس را کپی کرده و در جایی نگه دارید.

حال روی دکمه‌ی Use Current Pages که زیر همین فیلد به چشم می‌خورد کلیک کنید. معنی این دکمه، استفاده از صفحه‌ی فعلی است و طبعاً اگر تعداد زیادی تب باز باشد، لینک تمام تب‌ها در فیلد صفحه‌ی خانه قرار می‌گیرد! کافی است روی این فیلد کلیک کرده و با استفاده از کلید ترکیبی Ctrl + A تمام لینک‌ها را انتخاب کنید و سپس با Ctrl + C، تمام لینک‌ها را در کلیپ‌بورد کپی کنید و به روشی مثل ذخیره کردن در فایل txt یا ایمیل یا ... ، آن را برای استفاده‌ی بعدی، نگه دارید.

چگونه لینک تمام تب‌های باز شده در گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس را کپی کنیم؟

لینک‌ها یا علامت | از هم جدا شده است و در صورت نیاز می‌توانید این کاراکتر را در ادیتورهای فایل متنی مثل Notepad ویندوز یا Notepad++، حذف کنید.

در مرورگر Firefox هم مثل مرورگر قدرتمند Google Chrome، اکستنشن‌هایی برای کپی کردن لینک تمام صفحات باز وجود دارد. نمونه‌ای از این افزونه‌ها، SendTab URLs است که لینک تمام صفحات باز را به سرعت به ایمیل اصلی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌کند.

چگونه به سرعت لینک تمام تب‌های باز در مرورگر Chrome را کپی کنیم؟

دو اکستنشن مفید برای این کار وجود دارد. اولین مورد، Get opened tabs URLs است که پس از دانلود از کروم استور و نصب کردن روی مرورگر کروم، کافی است روی آیکون آن در گوشه‌ی راست و بالای مرورگر کروم کلیک کنید و گزینه‌ی copy to Clipboard و در نتیجه لینک تمام صفحات باز، در کلیپ‌بورد کپی می‌شود.

چگونه لینک تمام تب‌های باز شده در گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس را کپی کنیم؟

اکستنشن کم‌حجم بعدی نیز Copy All Urls نام دارد. این اکستشن را از کروم استور دانلود و نصب کنید. قابلیت مفید این اکستنشن، این است که علاوه بر کپی کردن تمام لینک‌ها، با پیست کردن مجموعه‌ای از لینک‌ها می‌توان صفحات وب متعدد را در یک چشم‌برهم زدن، باز کرد. حتی از فرمت‌های txt و HTML و JSON نیز پشتیبانی می‌کند.

چگونه لینک تمام تب‌های باز شده در گوگل کروم یا موزیلا فایرفاکس را کپی کنیم؟