در نرم‌افزار Excel‌ مایکروسافت، کلیدهای میانبر متعددی قابل‌استفاده است. با کلیدهای ترکیبی کیبورد می‌توان اموری مثل انتخاب و ویرایش سلول‌های اکسل و همین‌طور پیست کردن محتوا و تایپ کردن عباراتی مثل تاریخ و همین طور اضافه کردن نمودار را ساده و سریع انجام داد. بنابراین هر کاربر مبتدی یا حرفه‌ای که از مایکروسافت اکسل به عنوان بخشی مهم از مجموعه‌ی آفیس مایکروسافت، استفاده می‌کند، می‌بایست با شورت‌کات‌ها یا همان کلیدهای ترکیبی، آشنایی داشته باشد.

در ادامه به معرفی چند مورد از شورت‌کات‌های مفیدی که به وفور در اکسل کاربرد دارد، می‌پردازیم. با ما باشید.

منوهایی که در بخش بالای پنجره در نرم‌افزار اکسل یا ورد قرار گرفته، شامل ابزارها و گزینه‌های متعدد است که در عین سادگی و زیبایی، کار را طولانی می‌کند! دانستن شورت‌کات ابزارهای پرکاربرد، بهترین راه برای افزایش سرعت عمل در کار با اکسل است. لیست زیر برخی از شورت‌کات‌های مهم و اساسی Microsoft Excel است:

F2 : ویرایش سلول انتخاب‌شده

F4 : تکرار کردن آخرین فعالیت انجام‌شده

Ctrl + Alt + V : پیست کردن ویژه و در واقع پیست کردن با باز کردن منوی Paste Specia که در آن می‌توان یکی از حالت‌های پیست کردن Values یا مقدار سلول‌ها (بدون فرمول و ...) و یا فرمول‌ها (Formulas) و همین‌طور فرمت سلول شامل مواردی مثل رنگ نوشته و پس‌زمینه‌ی سلول و حالت‌های دیگر را انتخاب کرد.

با مهم‌ترین شورت‌کات‌های کاربردی اکسل آشنا شوید

Ctrl + A : اگر سلولی حاوی محتوا را انتخاب کرده باشید، ناحیه‌ی اطراف سلول که پر است، انتخاب می‌شود. در غیر این صورت تمام سلول‌های شیت فعلی، انتخاب می‌شود. با دو بار فشار دادن این کلید ترکیبی نیز تمام سلول‌های شیت فعلی، انتخاب می‌شود.

Alt + = : به صورت خودکار با تابع SUM، حاصل‌جمع مقادیر قبلی در سطر یا ستون یا جدولی که سلول فعلی در آن قرار دارد، محاسبه شده و در سلول فعلی قرار می‌گیرد.

با مهم‌ترین شورت‌کات‌های کاربردی اکسل آشنا شوید

Ctrl + ; : تاریخ امروز در سلول انتخاب‌شده، تایپ می‌شود.

Ctrl + T : پنجره‌ی قرار دادن جدول باز می‌شود و شورت‌کات Insert Table است.

Ctrl + Shift+ یکی از فلش‌های جهت: برای انتخاب سلول‌های دیگری که در سطر یا ستون فعلی قرار دارند، جهت موردنظر را انتخاب کرده و با نگه داشتن دکمه‌های کنترل و شیفت و زدن یکی از فلش‌های جهت، سایر سلول‌ها را انتخاب کنید.

توجه: با یک بار زدن کلید ترکیبی شیفت و کنترل و فلش‌های جهت، سلول‌های حاوی محتوا در جهت انتخابی، انتخاب می‌شوند و با دو بار زدن این کلید ترکیبی، تمام سلول‌ها در جهت موردنظر، انتخاب می‌شود.

Ctrl + 1 : باز کردن منوی فرمت کردن سلول‌ها که برای تغییر نوع نمایش اعداد، موقعیت محتوا در سلول و فونت و رنگ‌بندی کاربرد دارد.

Ctrl + Home : بازگشت به سلول اول از سطر اول که A1 است.

Ctrl + Backspace : اگر سلولی را انتخاب کرده‌اید اما با اسکرول و حرکت افقی، بخش دیگری از شیت را مشاهده می‌کنید، نما به سلول انتخاب‌شده، تغییر می‌کند و سلول انتخاب‌شده را خواهید دید.