یکی از ارورهایی که در فرآیند ری‌استور کردن ایمیج سیستم یا به بیان دیگر، بکاپ ویندوز ممکن است با آن روبرو شویم، ارور The parameter is incorrect (0x80070057) است که ممکن است توضیحات طولانی‌تری نیز داشته باشد:

Windows cannot restore a system image to a computer that has a different firmware. The system image was created on a computer using BIOS and this computer is using EFI.

برای حل کردن این مشکل و ری‌استور کردن ایمیج، چند راه حل وجود دارد. بهتر است قبل از استفاده کردن از نسخه‌ی قدیمی‌تر ایمیج سیستم و یا نصب مجدد ویندوز، راه‌هایی که در این مقاله مطرح می‌کنیم را بررسی کنید چرا که ممکن است ارور The parameter is incorrect (0x80070057) به سادگی برطرف شود.

برای Restore کردن بکاپ ویندوز، می‌بایست سیستم ویندوزی را ری‌استارت کرد و قبل از آنکه ویندوز بوت شود، کلید F8 کیبورد را پشت‌سر‌هم فشار داد. صفحه‌ای به اسم Advanced options نمایش داده می‌شود و گزینه‌ی System Image Recovery در آن موجود است که فرآیند ریکاوری کردن بکاپ را آغاز می‌کند.

اروری که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، یکی از ارورهایی است که گاهی در فرآیند Restore کردن بکاپ ویندوز ظاهر می‌شود:

حل مشکل ارور 0x80070057 حین ری‌استور کردن بکاپ ویندوز

در صورتی که با این پیام خطا روبرو شده‌اید، راهکارهای زیر را به ترتیب آزمایش و بررسی کنید.

نوع بوت UEFI یا BIOS را تغییر دهید

یکی از علل ممکن برای نمایش ارور موردبحث، این است که ایمیج یا بکاپ سیستم با استفاده از بوت توسط BIOS تهیه شده ولیکن در ادامه کاربر با روش بوت توسط UEFI سیستم عامل را بوت کرده و می‌خواهد بکاپ قبلی را ری‌استور کند. قبل از بکاپ گرفتن از ویندوز، توجه کنید که Boot Mode یا حالت بوت کردن می‌تواند BIOS یا معادل آن، Legacy‌ باشد و در عین حال روش جدیدتر UEFI نیز قابل استفاده است. از هر حالتی که استفاده کنید، برای ری‌استور کردن بکاپ نیز باید همان حالت فعال باشد. در غیر این صورت ارور ناسازگاری بکاپ تهیه شده با وضعیت فعلی نمایش داده می‌شود.

بنابراین اولین راهکار این است که وارد تنظیمات بایوس مادربورد یا لپ‌تاپ خود شوید و نوع بوت را به حالت قبلی برگردانید. محل این تنظیم بسته به طراحی بایوس یا UEFI متفاوت است و معمولاً در منوی Boot وجود دارد. اگر این گزینه را پیدا نمی‌کنید، بهتر است گوگل کنید و در فروم‌ها از افراد آگاه سوال کنید.

تبدیل بکاپ MBR به GPT و برعکس

راهکار دوم با توجه به توضیحات فوق، این است که بکاپ را تبدیل کنید. برای این کار می‌توان از نرم‌افزاری مثل AOMEI Backupper Standard استفاده کرد و بکاپی که در حالت بوت BIOS و دیسک MBR گرفته شده را به بکاپی مخصوص بوت توسط UEFI یا دیسک GPT تبدیل کرد و آن را ری‌استور کرد. برعکس این فرآیند نیز ممکن است. توجه کنید که حین ری‌استور کردن، گزینه‌ی Enable Universal Restore فعال باشد.

حل مشکل ارور 0x80070057 در Restore کردن بکاپ ویندوز

اگر حین ری‌استور کردن با ارور 0x80070057 روبرو شده‌اید، مراحل زیر را انجام دهید تا شاید مشکل به سادگی برطرف شود:

کامپیوتر ویندوز ۱۰ را ری‌استارت کنید.

قبل از آنکه ویندوز بوت شود، مرتباً کلید F8‌ را فشار دهید تا صفحه‌ی Advanced options نمایان شود.

در این صفحه گزینه‌ی Command Prompt را انتخاب کنید تا cmd اجرا شود.

در cmd دستورات زیر را تایپ کرده و پس از هر دستور، کلید اینتر را فشار دهید تا اجرا شود و سپس دستور بعدی را تایپ و اجرا کنید.

در مورد دستور sel disk به جای حرف X نام پارتیشنی که قرار است ایمیج ویندوز روی آن ری‌استور شود را قرار دهید.

diskpart

list disk

sel disk X

clean

exit

پنجره‌ی cmd را ببندید و سیستم ویندوزی را ری‌استارت کنید.

بار دیگر با فشار دادن کلید F8 وارد صفحه‌ی Advanced options شوید و گزینه‌ی System Image Recovery را انتخاب کنید و بررسی کنید که آیا این بار می‌توان به درستی بکاپ ویندوز را ری‌استور کرد یا خیر.