این روزها کاربران زیادی از نرم‌افزار و شبکه‌ی Steam برای خرید، دانلود و نصب بازی‌ها استفاده می‌کنند چرا که امکانات متنوعی دارد و استفاده کردن از آن ساده است. یکی از سوالات گیمرها این است که آیا می‌توان از بازی‌های استیم بکاپ گرفت و برای استفاده‌ی بعدی فایل‌ها را نگهداری کرد؟ پاسخ مثبت است. می‌توانید از فایل‌های نصب بازی و همین‌طور فایل‌های Save بازی روی هارد اکسترنال یا درایو دیگری از کامپیوتر، بکاپ بگیرید و برای آینده نگه دارید. حتی امکان منتقل کردن به کامپیوتری دیگر برای نصب سریع و بدون دانلود کامل بازی، وجود دارد.

در این مقاله شیوه‌ی بکاپ گرفتن از بازی‌های استیم را بررسی می‌کنیم.

استیم به گونه‌ای طراحی شده که به صورت خودکار پیشرفت گیمر در بازی‌ها را ذخیره می‌کند. از طرفی دانلود و نصب کردن بازی‌ها از استیم ساده است. حتی اگر از نظر سرعت و هزینه‌ی اینترنت مشکل داشته باشید، ترفندهای ساده‌ای برای نصب کردن بازی که در سیستم دیگری دانلود شده، وجود دارد. در مورد فایل‌های سیو بازی‌ها نیز امکان بکاپ‌گیری وجود دارد.

بکاپ گرفتن از بازی‌های استیم

برای بکاپ گرفتن از بازی‌های نصب شده توسط Steam، می‌بایست ابتدا فولدر مربوط به استیم را پیدا کنید. مسیر پیش‌فرض نصب استیم در سیستم‌های ویندوزی و همین‌طور ویندوز ۱۰، درایو C است اما در مراحل نصب، امکان انتخاب کردن درایو دیگری به جز C نیز وجود دارد.

در واقع گیمرهایی که درایو C کم‌حجمی دارند یا از SSD برای نصب کردن ویندوز و نرم‌افزارهای کم‌حجم استفاده می‌کنند و تعدادی هارددیسک برای سایر امور دارند، معمولاً درایوهای بعدی نظیر D و E و غیره را برای نصب کردن استیم و بازی‌ها انتخاب می‌کنند. به خصوص که بازی‌های امروزی معمولاً چند ده گیگابایت فضا اشغال می‌کنند.

در هر صورت فولدر استیم را پیدا کنید که معمولاً مسیری شبیه آدرس زیر دارد:

\steamapps\common

در فولدری به اسم common که زیرمجموعه‌ی فولدر Steam و steamapps است، برای هر یک از بازی‌های نصب شده فولدری ایجاد می‌شود. البته اگر بازی خاصی را قبلاً نصب کرده‌اید و پس از مدتی Uninstall کرده‌اید، فولدر مربوط به آن نیز حذف شده است. برای بکاپ‌گیری کافی است فولدر بازی موردنظر را در محل دیگری کپی کنید و برای استفاده‌های بعدی نگه دارید.

نحوه بکاپ گرفتن و ری‌استور کردن بکاپ بازی‌های استیم در ویندوز

ری‌استور کردن بازی‌های استیم

بازگردانی بکاپی که از بازی‌های استیم گرفته‌اید، بسیار ساده است. می‌بایست فولدری که کپی کرده‌اید را در فولدر common که به آن اشاره کردیم، پیست کنید. البته اگر بازی را Uninstall کرده باشید، می‌بایست آن را مجدداً دانلود و نصب کنید.

بنابراین مراحل کار به این صورت است:

ابتدا فولدر کپی شده از پوشه‌ی common را در این پوشه پیست کنید. سپس Steam را اجرا کنید و در بخش Library یا کتابخانه‌ی بازی‌ها، بازی موردنظر را انتخاب کنید. برای نصب کردن آن اقدام کنید. اپلیکیشن Steam قبل از دانلود کردن فایل‌ها، بررسی می‌کند که چه فایل‌هایی روی درایو موردنظر که ممکن است از نوع HDD یا SSD باشد، موجود است. عبارت Discovering existing files for نیز به همین موضوع اشاره می‌کند.

نحوه بکاپ گرفتن و ری‌استور کردن بکاپ بازی‌های استیم در ویندوز

اگر فایل‌های بازی در فولدر common موجود باشد، دانلود فایل‌ها به صورت کامل و از نو انجام نمی‌شود. لذا پس از لحظاتی، نمودار پیشرفت دانلود سریعاً پر می‌شود و نصب بازی تکمیل خواهد شد.

با این روش ساده می‌توانید بازی‌های استیم را از کامپیوتری به دیگری منتقل کنید و در مصرف اینترنت صرفه‌جویی کنید. به خصوص اگر بازی‌ها حجیم باشند و امکان دانلود کردن وجود نداشته باشد.

فراموش نکنید که حین نصب کردن بازی‌های Steam، در مورد محل نصب سوال می‌شود. لذا در مرحله‌ای که در مورد محل نصب سوال شد، فولدری که فایل‌های بازی را در آن پیست کرده‌اید آدرس‌دهی کنید تا فایل‌های قبلی به درستی شناسایی شود و دانلود مجدد صورت نگیرد.