جدا کردن مانیتور از سیستم ویندوزی بسیار ساده است. کافی است کابل VGA یا DVI و یا HDMI را جدا کنیم اما بدون جدا کردن کابل هم می‌توان ارسال سیگنال به مانیتور را متوقف کرد و به این ترتیب مانیتور را خاموش کرد. در لپ‌تاپ‌هایی که یک مانیتور بزرگ به عنوان مانیتور اکسترنال به آنها متصل شده، می‌توان بدون جدا کردن و وصل کردن کابل‌ ویدیویی، نمایش تصویر در مانیتور بزرگ را متوقف کرد و یا از سر گرفت.

قطع و وصل کردن کابلی مثل HDMI در درازمدت ممکن است به خرابی کابل و حتی پورت ویدیویی منجر شود. در این مقاله روش قطع و وصل کردن ارتباط مانیتور متصل به کیس یا لپ‌تاپ را در ویندوز ۱۰ مرور می‌کنیم و بدون دست زدن به کابل‌ها، این کار را انجام می‌دهیم. با ما باشید تا بهینه‌تر از کابل‌ها و مانیتور اکسترنال استفاده کنیم.

قطعاً مطمئن‌ترین و ساده‌ترین راه برای قطع کردن و وصل کردن ارتباط مانیتور و کیس، جدا کردن یا وصل کردن کابلی مثل کابل HDMI است اما این روش در درازمدت موجب خراب شدن کابل یا پورت HDMI می‌شود. به همین ترتیب پورت‌های VGA و DVI و دیسپلی‌پورت نیز با استفاده‌ی زیاد، خراب می‌شوند.

برای متصل کردن مانیتور به کارت گرافیک، مادربورد و یا لپ‌تاپ، چند پورت ویدیویی معروف و پرکاربرد وجود دارد که قبلاً به مقایسه کردن پهنای باند هر پورت و مقوله‌ی رزولوشن‌ها و فریم‌ریت‌های پشتیبانی‌شده، پرداختیم:

در مقاله‌ی آموزشی دیگری نیز به موضوع اتصال مانیتور به لپ‌تاپ و روش‌های حل مشکل نداشتن تصویر پرداختیم که مطالعه کردن آن برای کاربرانی که از چند مانیتور بزرگ استفاده می‌کنند، بسیار مفید و حتی ضروری است:

و اکنون به روش قطع و وصل کردن ارتباط مانیتور اکسترنال با کیس معمولی یا لپ‌تاپ در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم.

چگونه تصویر مانیتور اصلی و دیگر مانیتورها را یکسان یا متفاوت کنیم؟

اگر می‌خواهید مانیتور اکسترنال را به این دلیل جدا کنید که نیازی به دو مانیتور با دو تصویر مختلف (حالت Extended که می‌توان یک نرم‌افزار را در یک مانیتور و دیگری را در مانیتور بعدی اجرا و استفاده کرد) ندارید و می‌خواهید دستاپ ویندوز شما صرفاً یکی باشد، کافی است از حالت آینه‌ یا Duplicate استفاده کنید. در این حالت تصویر مانیتور دوم و سوم و ... همگی مثل مانیتور اول است. چیزی به اسم مانیتور Primary یا اصلی و مانیتور Secondary یا فرعی وجود ندارد و همه‌ی مانیتورها عملاً یکی هستند.

برای تبدیل حالت گسترده یا Extended به حالت کپی یا Duplicate، از کلید میانبر Windows + P استفاده کنید. با هر بار فشار دادن P ضمن نگه داشتن کلید ویندوز، حالت بعدی فعال می‌شود.

پس از فشار دادن کلید ترکیبی موردبحث، در سمت راست صفحه پنل کشویی ظاهر می‌شود که در آن گزینه‌های Extended و Duplicate را مشاهده می‌کنید. روی حالت Duplicate کلیک کنید و یا با نگه داشتن کلید Windows و فشار دادن کلید P، بین حالت‌های مختلف سوییچ کنید.

چگونه نمایشگر لپ‌تاپ یا مانیتور اکسترنال را خاموش کنیم؟

چگونه مانیتور اصلی یا ثانویه را خاموش کنیم و از یک مانیتور استفاده کنیم؟

در صورتی که به یکی از مانیتورها نیاز ندارید و می‌خواهید کاملاً خاموش شود، دو گزینه در اختیار شماست:

  • PC screen Only که مانیتور اصلی یا مانیتور لپ‌تاپ را فعال و مانیتور دوم را خاموش می‌کند.
  • Second screen only که مانیتور دوم را خاموش کرده و مانیتور اصلی فعال و روشن باقی می‌ماند.

بنابراین با کلید میانبر Windows + P یکی از این دو حالت را به تناسب نیاز خود، فعال کنید.

روش دوم برای خاموش کردن مانیتور لپ‌تاپ یا مانیتور اکسترنال، استفاده کردن از نرم‌افزاری ساده و رایگان به اسم Multi Monitor Tool، محصولی از Nirsoft است. این نرم‌افزار برای کامپیوترهایی که بیش از یک مانیتور دارند، مفید است، مثل لپ‌تاپی که یک مانیتور اضافی به آن متصل شده است.

این ابزار جالب را از لینک فوق دانلود کرده و اجرا کنید. لیست مانیتورها نمایش داده می‌شود. مانیتور اکسترنال را انتخاب کنید، روی آن راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Disable selected monitors یا Turn Off Monitors را انتخاب کنید. برای روشن کردن مجدد مانیتور موردبحث، ابتدا آن را انتخاب کنید و سپس روی ان راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Enable یا Turn On‌ را انتخاب کنید.

چگونه نمایشگر لپ‌تاپ یا مانیتور اکسترنال را خاموش کنیم؟

استفاده کردن از این نرم‌افزار مفید، یک مشکل کوچک دارد: ویندوز پس از خاموش کردن یکی از مانیتورها، فراموش می‌کند که مانیتور اصلی و مانیتور فرعی، کدام موارد بوده است. برای حل مشکل می‌توان از اپلیکیشن Settings ویندوز استفاده کرد. کلید ترکیبی Windows + I‌ را فشار دهید و روی گزینه‌ی System در اپ ستینگس کلیک کنید و سپس از ستون سمت چپ، روی Display کلیک کنید. اکنون می‌توانید مانیتور اصلی و فرعی را مشخص کنید.

راهکار دیگر برای حل مشکل، ذخیره کردن پیکربندی مانیتورهای متصل به سیستم است که از منوی File و گزینه‌ی Save Monitors Configuration صورت می‌گیرد. پس از روشن کردن مجدد مانیتوری که خاموش شده، می‌بایست از منوی فایل و گزینه‌ی Load Monitors Configuration برای بارگذاری پیکربندی مانیتورها استفاده کرد تا وضعیت مانیتور اصلی و فرعی، مثل قبل شود.

چگونه نمایشگر لپ‌تاپ یا مانیتور اکسترنال را خاموش کنیم؟