موتور تبدیل گفتار به متن گوگل یا همان کیبورد voice typing گوگل در اندروید، برای ساده کردن تایپ طراحی شده و علی‌رغم اینکه برخی کاربران در استفاده از آن یا در واقع دقت و صحت تشخیص کلمات شک دارند، می‌توان گفت که این کیبورد واقعاً کار می‌کند و البته سریع‌تر از تپ کردن روی کلیدهای کیبورد لمسی عمل می‌کند.

تغییر دادن زبان موتور تبدیل گفتار به متن گوگل در اندروید بسیار ساده است و خوشبختانه حتی زبان فارسی نیز قابل‌استفاده است. در ادامه به روش تغییر دادن زبان کیبورد تشخیص گفتار گوگل در اندروید می‌پردازیم.

توجه کنید که عملکرد موتور تبدیل صدا به متن گوگل در اندروید خوب است اما به شرطی که فاصله‌ی شما با میکروفون نسبتاً کم باشد و صدای بلندی مثل موسیقی یا صحبت کردن دیگران در پس‌زمینه وجود نداشته باشد.

از طرف دیگر زمانی که کلمه‌ای تشخیص داده می‌شود، نمایشگر چشمک می‌زند تا کاربر متوجه شود که کلمه‌ی تلفظ شده به درستی شناسایی و به متن تبدیل شده است.

کیبورد تایپ صوتی یا voice typing اندروید از زبان‌های مختلفی پشتیبانی می‌کند و حتی می‌توان به زبان فارسی هم تایپ صوتی انجام داد.

روش تغییر زبان کیبورد تایپ صوتی در اندروید

برای فارسی کردن قابلیت تایپ صوتی یا voice typing در اندروید، مراحل زیر را طی کنید که البته بسته به رام گوشی و طراحی منوهای تنظیمات که توسط سازنده انجام شده، کمی متفاوت است:

اپلیکیشن Settings را اجرا کنید.

نحوه تغییر زبان تایپ صوتی گوگل در اندروید

در منوی تنظیمات بخش‌های مختلف را بررسی کنید و گزینه‌ای شبیه به Language and Input یا تنظیمات زبان و ورودی را پیدا کرده و روی آن تپ کنید.

نحوه تغییر زبان تایپ صوتی گوگل در اندروید

در این بخش روی Virtual Keyboard که به معنی کیبوردهای مجازی یا نرم‌افزاری است، تپ کنید.

نحوه تغییر زبان تایپ صوتی گوگل در اندروید

در لیست کیبوردها نیز روی کیبوردی به اسم Google Voice typing Keyboard تپ کنید.

روی زبان پیش‌فرض یا default تپ کنید تا لیستی از زبان‌های پشتیبانی‌شده نمایان شود. در این لیست زبان فارسی یا هر زبان ضروری دیگری را انتخاب کنید.

نحوه تغییر زبان تایپ صوتی گوگل در اندروید

روی SAVE تپ کرده و از تنظیمات خارج شوید.

اکنون به اپلیکیشن‌هایی مثل پیام‌رسان‌ها، مرورگر اینترنت، ویرایش فایل‌های ورد و آفیس و ... مراجعه کنید و کیبورد Voice Typing را فعال کنید و عملکرد آن را آزمایش کنید.

امکانات و ویژگی‌های Google Voice Typing Keyboard

در کیبورد مخصوص تایپ صوتی گوگل، امکانات مختلفی پیش‌بینی شده است، مثل موارد زیر:

  • اضافه کردن علایم نگارشی با توجه به مکث‌های کاربر حین قرائت کردن متن.
  • حین تایپ صوتی برای تشخیص گفتار از سرورهای گوگل استفاده می‌شود، بنابراین یادتان باشد که دسترسی به اینترنت را فعال کنید و همین‌طور به ترافیک اینترنت و هزینه‌ی آن توجه داشته باشید.

و مواردی که باید حین استفاده از تایپ صوتی به آن توجه کرد:

  • اگر گرامر اشتباه باشد، تصحیح صورت نمی‌گیرد و در واقع گرامر را کاربر به صورت دستی بررسی و تصحیح می‌کند.
  • تایپ کردن حرف اول جملات به صورت بزرگ در متونی به زبان انگلیسی و برخی زبان‌های دیگر به صورت خودکار انجام نمی‌شود.
  • کلمات زشت و توهین‌آمیز و ناپسند به صورت خودکار سانسور می‌شود و در واقع به جز حرف اول، سایر حروف به صورت ستاره تایپ می‌شود.

در پایان این موضوع را یادآوری می‌کنم که در محیط ویندوز و هر سیستم عامل دیگری می‌توان به کمک یک سایت ساده، از تایپ صوتی استفاده کرد. به علاوه اگر از کاربران سرویس‌های ابری گوگل و اپلیکیشن Google Docs باشید، تایپ کردن متون با گفتار، امکان‌پذیر و ساده است.

به علاوه در اندروید می‌توان از دستیار صوتی Google Assistant برای امور پیچیده‌تر و جالب‌تری نیز استفاده کرد اما نیاز به تلفظ صحیح لغات و عبارت‌های انگلیسی دارد: