یکی از مشکلاتی که ممکن است پس از بروزرسانی ویندوز ۱۰ و به خصوص آپدیت کردن به نسخه‌ی ۱۸۰۳ با آن روبرو شوید، کار نکردن سیستم لاگین مبتنی بر حسگر اثر انگشت یا Fingerprint و PIN است. به خصوص از کاربرانی که به دامینی متصل بوده‌اند، این مشکل بیشتر گزارش شده است. با مراجعه کردن به اپلیکیشن Settings نیز گزینه‌ی مربوط به فعال کردن حسگر اثر انگشت و PIN خاکستری و غیرفعال است.

در ادامه به راه حل راه‌اندازی مجدد حسگر اثر انگشت در لپ‌تاپ‌ها و کامپیوترهایی با سیستم عامل ویندوز ۱۰ می‌پردازیم که مبتنی بر تغییرات ساده در رجیستری ویندوز است.

قبل از هر چیز اگر با رجیستری ویندوز آشنایی ندارید و احتمال می‌دهید که با بی‌دقتی، تغییرات اشتباه در رجیستری ایجاد کنید، بهتر است مقاله‌ی قبلی سیاره‌ی آی‌تی در خصوص کار با Registry Editor ویندوز و روش بکاپ گرفتن از رجیستری را مطالعه کنید:

فعال کردن لاگین با حسگر اثر انگشت و پین در ویندوز ۱۰

قبل از هر کاری توجه کنید که به دسترسی ادمین نیاز دارید تا انجام تغییرات در رجیستری امکان‌پذیر شود. بنابراین از حسابی از نوع ادمینیستریتور استفاده کنید. و اما مراحل کار:

ابتدا با کلید میانبر Windows + R ، پنجره‌ی Run‌ را باز کنید.

دستور regedit را تایپ کنید و کلید Enter را فشار دهید.

در ستون چپ مسیر زیر را طی کنید و البته می‌توانید آن را در نوار آدرس بالای صفحه پیست کرده و با فشار دادن کلید اینتر، سریعاً به این مسیر دسترسی پیدا کنید:

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\System

روش حل مشکل لاگین با حسگر اثر انگشت و PIN‌ در ویندوز ۱۰

اکنون روی مقداری از نوع DWORD به اسم AllowDomainPINLogon دبل‌کلیک کنید. اگر این مقدار را در کلید (یا فولدر) System مشاهده نمی‌کنید و در سمت راست مثل تصویر فوق فقط یک یا چند مقدار دیگر وجود دارد، روی فضای خالی سمت راست صفحه راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی New و سپس DWORD (32-bit) Value را انتخاب کنید.

مقدار جدید ایجاد می‌شود و می‌توانید نام آن را تایپ کنید. نام AllowDomainPINLogon را وارد کنید.

روی مقداری که ایجاد کرده‌اید دبل‌کلیک کنید.

در فیلد Value data عدد 00000001 را وارد کنید و روی OK کلیک کرده و خارج شوید.

سیستم ویندوزی خود را ری‌استارت کنید.

پس از اجرای مجدد ویندوز، اپلیکیشن Settings را اجرا کنید.

به گروه Accounts از تنظیمات مراجعه کرده و از ستون کناری، تب Sing-in Options‌ را انتخاب کنید.

اکنون دکمه‌ی Add در بخش PIN یا Fingerprint که به معنی اثر انگشت است، فعال شده و می‌توانید از این روش لاگین استفاده کنید.