به نظر می‌رسد که مرورگر Edge مثل مرورگرهای مطرح گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس حالت تمام صفحه یا Fullscreen ندارد اما در حقیقت تمام اپلیکیشن‌های یونیورسال ویندوز قابلیت اجرا به صورت تمام صفحه دارند و مایکروسافت اج هم یکی از این اپ‌هاست. تفاوت مایکروسافت اج با دیگر مرورگرها در این است که شورت‌کات تمام‌صفحه کردن آن متفاوت است. در ادامه روش تمام‌صفحه کردن اج و دیگر اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ را بررسی می‌کنیم.

اپ‌های یونیورسال ویندوز یا به اختصار UWPها همگی می‌توانند به صورت تمام‌صفحه اجرا شوند و این یکی از ویژگی‌های جالب و کاربری ویندوز ۱۰ است که به خصوص برای کاربری تبلتی مناسب است. شورت‌کات Shift+Win+Enter اپ‌های یونیورسال را به حالت تمام‌صفحه می‌برد و در مورد Edge و حتی اپلیکیشن Settings ویندوز ۱۰ هم این کلید میانبر پاسخ‌گوست.

برای خارج شدن از حالت تمام‌صفحه کافی است یک بار دیگر شیفت و ویندوز و اینتر را فشار دهید.

روش دیگر این است که موس را به گوشه‌ی بالا و راست صفحه هدایت کرده و صبر کنید تا نوار تایتل (نام) نمایان شود. در این نوار دکمه‌ی خروج از حالت تمام‌صفحه نیز موجود است.

آشنایی با حالت تمام‌صفحه‌ی اپ‌های یونیورسال یا UWP‌ ویندوز

اپ‌های یونیورسال در حالت تمام‌صفحه ژست‌های حرکتی مخصوص خود و همین‌طور ژست‌های حرکتی کلی ویندوز را پشتیبانی می‌کنند. به عنوان مثال حرکت جاروبی به سمت راست یا چپ برای امور خاص در مرورگر اج پشتیبانی می‌شود و برای باز کردن صفحه‌ی بعدی و قبلی کاربرد دارد و همین‌طور ژست‌های حرکتی سیستم عامل ویندوز نیز در حالت تمام‌صفحه فعال و قابل استفاده است و این یعنی با لمس چهارانگشتی صفحه و حرکت به راست یا چپ برای نمایش دستاپ‌های مجازی بعدی و قبلی کاربرد دارد.

در اپ‌های یونیورسال ویندوز می‌توان تسک‌بار ویندوز را در پایین صفحه مشاهده کرد اما در سایر نرم‌افزارها مثل مرورگر گوگل کروم، زمانی که مرورگر تمام‌صفحه باشد نمی‌توان تسک‌بار ویندوز را مشاهده و استفاده کرد.

اما حالت تما‌م‌صفحه‌ی اپ‌های ویندوز محدودیت‌هایی نیز دارد: برخی اپ‌ها مثل Slack به درستی از این ویژگی برخوردار نیستند. به علاوه فشار دادن کلید Escape‌ برای خروج از حالت تمام‌صفحه کاربرد ندارد. محدودیت دیگر این است که فقط یک اپلیکیشن را می‌توان تمام‌صفحه اجرا کرد و نمی‌توان بین چند اپ تمام‌صفحه جابجا شد، چیزی که در اندروید و iOS به درستی پیاده‌سازی شده است.