مایکروسافت پس از تصاحب پیام‌رسان اسکایپ، آن را به عنوان یکی از اپ‌های ویندوز ۱۰ در اختیار کاربران قرار داده است. اما همه‌ی کاربران ویندوز از Skype استفاده نمی‌کنند و در این حالت بهتر است اسکایپ در شروع به کار ویندوز ۱۰ اجرا نشود. در حالت کلی کاربر می‌بایست از اجرا شدن هر برنامه‌ای بی‌استفاده‌ای در استارت‌آپ ویندوز جلوگیری کند تا سرعت سیستم کاهش پیدا نکند.

در این مقاله به نحوه‌ی غیرفعال کردن Skype در شروع به کار ویندوز می‌پردازیم.

قبل از هر چیز توجه کنید که اسکایپ در گذشته به صورت یک نرم‌افزار دستاپی برای ویندوز منتشر می‌شد اما این نسخه دیگر بروزرسانی نمی‌شود و به جای آن، اپلیکیشن یونیورسال Skype در Microsoft Store منتشر می‌شود. اگر نرم‌افزار دستاپی اسکایپ را نصب کرده‌اید، می‌توانید به تنظیمات آن مراجعه کنید و گزینه‌ی مربوط به اجرای خودکار در شروع به کار ویندوز را غیرفعال کنید. اما در اپلیکیشن یونیورسال اسکایپ این گزینه وجود ندارد! لذا سوال مهمی که مطرح می‌شود این است که:

چطور باید اپ اسکایپ را از استارت‌آپ ویندوز حذف کرد؟

در ادامه به پاسخ این سوال می‌پردازیم.

روش غیرفعال کردن اسکایپ در استارت‌آپ ویندوز ۱۰

توجه داشته باشید که روشی که در ادامه بررسی می‌کنیم به نسخه‌ی ۲۰۰۴ ویندوز ۱۰ که در واقع بروزرسانی ماه می 2020 است، مربوط می‌شود. مراحل زیر را طی کنید:

ابتدا اپلیکیشن تنظیمات یا Settings ویندوز را با کلید میانبر Win + I اجرا کنید.

سپس روی Privacy کلیک کنید.

در صفحه‌ی باز شده روی تب Background در ستون کناری کلیک کنید.

در سمت سایت Skype را در لیست اپ‌ها پیدا کنید و سوییچ روبروی آن را در حالت خاموش قرار دهید.

چگونه از اجرا شدن اسکایپ در شروع به کار ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

به همین سادگی از اجرا شدن خودکار اسکایپ در شروع به کار ویندوز ۱۰ جلوگیری کرده‌اید. پس از ری‌استارت کردن سیستم، اسکایپ اجرا نمی‌شود و در صورت نیاز می‌توانید آن را به صورت دستی و در زمان لازم، اجرا کنید. برای این منظور منوی استارت را باز کنید و عبارت Skype را تایپ کنید تا در نتایج جستجو، این اپلیکیشن ظاهر شود و روی آن کلیک کنید.

در صورت نیاز می‌توانید اپلیکیشن اسکایپ را پس از پایان استفاده، ببندید. از این پس نیازی به خروج از اکانت اسکایپ نیست. مراحل کار به این صورت است:

پس از اجرا کردن اسکایپ، روی آیکون آن در گوشه‌ی تسک‌بار راست‌کلیک کنید.

گزینه‌ی Close Skype را انتخاب کنید.

اسکایپ بسته می‌شود و پیام و هشداری در مورد آن ظاهر نخواهد شد.

چگونه از اجرا شدن اسکایپ در شروع به کار ویندوز ۱۰ جلوگیری کنیم؟

در پایان یادآوری می‌کنیم که با بستن اپلیکیشن اسکایپ و غیرفعال کردن آن در استارت‌آپ ویندوز ۱۰، اگر شخصی برای شما پیام بفرستد، نوتیفیکیشنی دریافت نخواهید کرد و تا زمانی که Skype را اجرا نکنید، متوجه نمی‌شوید که پیام جدیدی برایتان ارسال شده است.