در ویندوز ۱۰ دو نوع نرم‌افزار Skype نصب می‌شود. نوع اول همان اسکایپ سابق است که برای دستاپ طراحی شده و نوع دوم نسخه‌ی تبلتی اسکایپ است که به عنوان یک اپ یونیورسال ویندوز ۱۰ روی آن نصب می‌شود و برای کاربری تبلتی مناسب‌تر است.

زمانی که ویندوز بوت می‌شود، نرم‌افزار اسکایپ نیز اجرا می‌شود و لاگین در حساب کاربری به صورت خودکار صورت می‌گیرد. این روش اجرا ممکن است سرعت بوت شدن سیستم عامل را کمی پایین بیاورد و به علاوه ورود خودکار انتخاب کاربر نباشد. در این صورت می‌توان از دو روش، لاگین خودکار را متوقف کرد.

در ادامه به روش جلوگیری از لاگین خودکار در نرم‌افزار دستاپی Skype و همین‌طور اپ یونیورسال اسکایپ در ویندوز ۱۰ می‌پردازیم. با ما باشید.

اپ یونیورسال یا UWP را می‌توان از فروشگاه مایکروسافت استور دانلود و نصب کرد، به علاوه مایکروسافت اپ اسکایپ را به صورت پیش‌فرض در ویندوز ۱۰ قرار داده است هر چند ممکن است اغلب کاربران از تلگرام و واتس‌اپ و دیگر اپ‌های چت متنی، صوتی و ویدیویی استفاده کنند. در اپ یونیورسال اسکایپ و همین‌طور نرم‌افزار دستاپی اسکایپ، پس از وارد شدن به حساب کاربری، اگر ویندوز ری‌استارت شود، پس از ری‌استارت نیز لاگین به صورت خودکار انجام می‌شود. چیزی که مطلوب کاربر نباشد.

برای توقف لاگین خودکار بسته به اینکه از کدام نوع Skype استفاده می‌کنید، روش متفاوتی وجود دارد. در ادامه به هر دو نسخه می‌پردازیم.

توقف لاگین خودکار در اسکایپ دستاپی

در مورد نسخه‌ی Win32 یا دستاپی اسکایپ، پس از ورود به حساب کاربری، مراحل زیر را طی کنید:

روی منوی Tools کلیک کنید و گزینه‌ی Options را انتخاب نمایید.

در پنجره‌ی Skype Options از ستون چپ گزینه‌ی General Settings را انتخاب کنید.

برای جلوگیری از اجرا شدن اسکایپ حین استارت‌آپ ویندوز، تیک گزینه‌ی Start Skype when I start Windows را در سمت راست حذف کنید.

برای جلوگیری از لاگین خودکار در حساب کاربری پس از اجرای خودکار اسکایپ نیز تیک گزینه‌ی Sign me in when Skype starts را حذف کنید.

با توجه به توضیحات فوق، روشن است که می‌توان اسکایپ را به صورت خودکار پس از بوت شدن ویندوز اجرا کرد اما لاگین در حساب کاربری انجام نشود و همین‌طور برعکس، می‌توان از اجرای خودکار اسکایپ جلوگیری کرد اما در صورت اجرا شدن به روش دستی، عملیات Sign in (با تلفظ ساین این) به صورت خودکار انجام شود. انتخاب با شماست!

چگونه ورود خودکار به حساب کاربری را در اپ اسکایپ متوقف کنیم؟

در اپلیکیشن یونیورسال اسکایپ، دو گزینه برای اجرای خودکار و ساین این خودکار وجود ندارد! در واقع این اپلیکیشن ویندوزی همواره پس از ری‌استارت کردن سیستم، به صورت خودکار اجرا می‌شود و در پس‌زمینه فعال است!

برای جلوگیری از ورود خودکار به حساب کاربری، تنها یک روش وجود دارد: از حساب کاربری خود خارج شوید. در واقع پس از خروج، عمل Sign In خودکار انجام نمی‌شود. اما چطور این کار را انجام دهیم؟

روی تصویر پروفایل خود در گوشه‌ی بالای صفحه کلیک کنید.

جلوگیری از لاگین خودکار در Skype و آشنایی با اپ یونیورسال اسکایپ

در صفحه‌ای که باز شده، اسکرول کنید تا به گزینه‌ی Sign out برسید. روی این گزینه کلیک کنید تا از حساب اسکایپی خود خارج شوید. توجه کنید که اسکایپ مثل قبل در پس‌زمینه مشغول کار است.

جلوگیری از لاگین خودکار در Skype و آشنایی با اپ یونیورسال اسکایپ

اگر اجرا شدن خودکار این اپ یونیورسال برای شما مطلوب نیست، بهتر است آن را Uninstall کنید و نسخه‌ی Win32 اسکایپ را دانلود کرده و از آن استفاده کنید. برای حذف کردن Skype UWP ابتدا کلید ترکیبی Windows + I را فشار دهید تا اپ Settings اجرا شود.

در این اپ روی Apps کلیک کنید و سپس در تب Apps & features نام Skype را جست‌وجو کنید. روی آن کلیک کرده و سپس روی دکمه‌ی Uninstall کلیک کنید.

جلوگیری از لاگین خودکار در Skype و آشنایی با اپ یونیورسال اسکایپ