در اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ می‌توان از قابلیت تصحیح خودکار یا Autocorrct برای اصلاح کلماتی که اشتباه تایپ شده استفاده کرد و سرعت تایپ کردن را افزایش داد. درست مثل قابلیت تصحیح خودکار کلمات در مجموعه‌ی آفیس مایکروسافت و نرم‌افزاری مثل Word و همین‌طور مثل گوشی‌های اندرویدی و آیفون‌ها.

قابلیت تصحیح خودکار در اغلب اپلیکیشن‌های یونیورسال یا UWP ویندوز ۱۰ فعال است ولیکن گاهی کاربر کلمه یا اصطلاح محاوره‌ای تایپ کرده و نمی‌خواهد این قابلیت مفید، آن را تغییر دهد! خوشبختانه می‌توان تصحیح خودکار کلمات را در اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ نیز مثل iOS و اندروید، غیرفعال کرد و از مزاحمت ناخواسته‌ی آن جلوگیری کرد و در عین حال می‌توان خط قرمز کشیدن زیر کلماتی با املای اشتباه را نیز غیرفعال کرد.

در ادامه به روش غیرفعال کردن قابلیت Autocorrect در اپ‌های ویندوز ۱۰ که برای کاربری تبلتی و حتی در گوشی‌ها طراحی شده‌اند، می‌پردازیم.

قابلیت Autocorrect ویندوز ۱۰ در کدام اپ‌ها و نرم‌افزارها کار می‌کند؟

در برخی اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰، سیستم ویندوزی تصحیح خودکار کار نمی‌کند و یا کارکرد متفاوتی دارد. به عنوان مثال در اپ اسکایپ این قابلیت فعال است اما در اپ Slack فقط قابلیت خط قرمز کشیدن زیر کلمات اشتباه کار می‌‌کند.

چگونه تصحیح خودکار کلمات یا Autocorrect را در اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ غیرفعال کنیم؟

در نرم‌افزارهای دستاپی یا همان Win32 این قابلیت مفید قابل استفاده نیست مگر آنکه نرم‌افزار جانبی خاصی برای این مقصود نصب و اجرا شده باشد. به عنوان مثال مرورگرهای Google Chrome و Mozilla Firefox هر دو Spellcheck یا ابزار چک کردن املای کلمات را در خود دارند و یا نرم‌افزار Word و اکسل و دیگر نرم‌افزارهای مجموعه‌‌ی آفیس، قابلیت تصحیح خودکار را به صورت پیش‌فرض در خود دارند اما برخلاف این نرم‌افزارهای خاص، اغلب نرم‌افزارها املای کلمات را چک نمی‌کنند و فاقد تصحیح خودکار هستند.

چگونه Autocorrect را در اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ غیرفعال کنیم؟

برای غیرفعال کردن تصحیح خودکار کلمات تایپ‌شده، می‌بایست از اپلیکیشن Settings ویندوز ۱۰ که با شورت‌کات Windows + I اجرا می‌شود، استفاده کرد ولیکن مسیر دسترسی به سوییچ مربوطه، کمی پیچیده است و شاید در نگاه اول کاربر آن را به راحتی پیدا نکند.

پس از اجرا کردن ستینگس، روی Devices کلیک کنید و سپس از ستون کنار صفحه تب Typing را انتخاب کنید. بخش دیوایسز مخصوص وسایل مختلفی مثل موس و کیبورد و پرینتر و ... است و تنظیمات مربوط به تایپ کردن هم در این بخش قرار گرفته است. در سمت راست صحفه سوییچی به نام Autocorrect misspelled words وجود دارد که حالت  پیش‌فرض آن، On است. این سوییچ را Off کنید تا تصحیح خودکار کلمات در اپلیکیشن‌های یونیورسال متوقف شود.

چگونه تصحیح خودکار کلمات یا Autocorrect را در اپ‌های یونیورسال ویندوز ۱۰ غیرفعال کنیم؟

اما گزینه‌ی مفید دیگری هم در این بخش وجود دارد. Highlight misspelled words به معنی هایلایت کردن کلماتی است که اشتباه تایپ شده است. بهتر است این گزینه را فعال باقی بگذارید تا زیر کلمات اشتباه خط قرمز ترسیم شود اما اصطاح خودکاری صورت نگیرد.