این روزها سریع‌ترین روش بیان آدرس و مسیر، استفاده از اپلیکیشن‌های نقشه و مسیریابی متعددی است که برای استفاده از سرویس‌های آنلاین و معروف مثل گوگل مپس طراحی شده‌اند. در واقع به جای بیان آدرس، می‌توان موقعیت جغرافیایی یک نقطه‌ی خاص را برای دیگران ارسال کرد. حتی در برخی اپ‌ها می‌توان مسیر راهپیمایی و مسافرت را با انتخاب چند نقطه، برای دیگران فرستاد.

شاید در اپلیکیشن Google Maps یا اپل مپس و ... تمام امکاناتی که کاربر به دنبال آن است وجود نداشته باشد اما نقشه‌هایی کامل و نسبتاً دقیق موجود است که می‌توان در اپ‌های دیگر از آن استفاده کرد. در این مقاله می‌خواهیم با ۶ اپلیکیشن نقشه و مسیریابی برای سیستم عامل اندروید و iOS آشنا شویم که مسافرت کردن گروهی و بیان آدرس‌ها و بررسی موقعیت افراد خانواده برای حفظ امنیت کودکان و سالمندان را بسیار ساده می‌کنند.

Find My Friends برای یافتن موقعیت دوستان در اندروید و iOS، رایگان

اولین اپلیکیشن، Find My Friends است که طراحی و کاربری ساده‌ای دارد. اگر دوستان شما موقعیت خود را به اشتراک گذاشته باشند، آنها را به صورت یک آواتار کوچک، روی نقشه مشاهده خواهید کرد. در این نقشه قابلیت چت نیز پیش‌بینی شده تا انتخاب خوب و کاملی برای مسافرت‌های گروهی یا قرار ملاقات گروهی باشد.

محاسبه‌ی فاصله‌ی افراد تا مقصد نهایی و ارسال هشداری شامل آدرس و زمان فعلی و مقدار شارژ باقیمانده‌ی باتری برای نزدیکان در مواقع بحرانی در این اپلیکیشن رایگان پیش‌بینی شده است و به علاوه این اپ روی محصولات اندرویدی و آیفون‌ها و آیپدها اجرا می‌شود.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده

در نسخه‌ی مخصوص محصولات اپل، با توجه به اینکه این اپلیکیشن به صورت مجتمع در خود سیستم عامل اضافه شده، استفاده کردن از آن ساده‌تر و بهتر است. می‌توان موقعیت را از طریق ایمیل، شماره تماس و AirDrop به اشتراک گذاشت.

Find My Family, Friends, Phone برای موقعیت‌یابی خانواده در اندروید و iOS، رایگان

دومین اپلیکیشن Find My Family, Friends, Phone نام دارد که برای اندروید و iOS به صورت رایگان منتشر شده است. در این اپلیکیشن که برای خانواده‌ها طراحی شده، می‌توان گروه‌هایی به اسم Circle ایجاد کرد و سپس موقعیت اعضای یک Circle را روی نقشه مشاهده کرد. زمانی که هر یک از اعضا وارد موقعیت مکانی خاصی بشود و همین‌طور هنگام خروج، هشداری دریافت می‌کنید و به عبارت دیگر این اپلیکیشن برای رهگیری و آگاهی از موقعیت افراد نزدیک، عالی است. البته اگر گوشی یکی از اعضای گروه به سرقت رفته باشد هم موقعیت گوشی را مشاهده خواهید کرد.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده

اگر نسخه‌ی پولی این اپ که ماهانه ۳ دلار هزینه دارد را تهیه کنید، سوابق ۳۰ روزه‌ی موقعیت افراد، هشدارهای نامحدود و حتی هشدار مربوط به جرایم منطقه‌ای نیز در اختیار شما قرار می‌گیرد. در حقیقت تمام قابلیت‌های این اپلیکیشن روی مقوله‌ی کنترل کردن و اطلاعات از موقعیت افراد خانواده و نزدیکان طراحی شده است.

Google Maps برای مسیریابی و ارسال موقعیت در اندروید و iOS، رایگان

معروف‌ترین اپلیکیشن نقشه، گوگل مپس است که به صورت رایگان در اختیار عموم قرار می‌گیرد و حتی نسخه‌ی تحت وب قدرتمندی دارد. در این اپلیکیشن قابلیت‌های متعددی برای شناسایی موقعیت و همین‌طور مسیریابی پیش‌بینی شده است. در برخی کشورها حتی زمان حرکت متروها و اتوبوس‌ها و تحلیل آنی ترافیک راه‌ها نیز در اپ گوگل مپس انجام می‌شود.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده

برای استفاده از گوگل مپس و قابلیت‌های مفیدی مثل به اشتراک‌گذاری موقعیت جغرافیایی با دوستان خود، ابتدا یک حساب کاربری گوگل (جیمیل) بسازید و این ویژگی مفید را از منو با انتخاب  Location sharing و سپس Add People فعال کنید.

Glympse برای اندروید و iOS، رایگان

برای استفاده کردن از این اپلیکیشن که به صورت رایگان برای اندروید و iOS منتشر شده، می‌بایست ابتدا ثبت نام کرد اما به اشتراک گذاشتن موقعیت جغرافیایی ساده و سریع است. کافی است روی آیکونی که موقعیت لحظه‌ای شما را نشان می‌دهد، تپ کنید و با انتخاب کردن اشخاص موردنظر، موقعیت خود را به اشتراک بگذارید. به علاوه در اپ Glympse می‌توان به جای استفاده از اپ، از طریق وب موقعیت خود را به اشتراک گذاشت.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده

Family Locator & Safety، اپ حافظ امنیت خانواده برای اندروید، رایگان

در این اپلیکیشن رایگان اندرویدی که با توجه به نام آن برای شناسایی موقعیت افراد خانواده و مراقبت از آنها طراحی شده، می‌توان موقعیت نزدیکان و دوستان را به صورت آنی روی نقشه مشاهده کرد و همین‌طور از تنظیمات نوتیفیکیشن استفاده کرد و برای مواقعی که افراد وارد محیط کار یا مدرسه یا ... می‌شوند و همین طور هنگان خروج، نوتیفیکیشنی تنظیم کرد و به سرعت متوجه شد.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده

در اپ Family Locator & Safety دکمه‌ای برای به اشتراک گذاشتن موقعیت جغرافیایی در مواقع بحرانی و خطرناک پیش‌بینی شده است. به علاوه می‌توان از قابلیت گفت‌وگو درون اپ نیز استفاده کرد. در این اپ می‌توان چند گروه مختلف از افراد خانواده و دوستان و همکاران ایجاد کرد و حتی می‌توان عکس‌هایی از موقعیت جغرافیایی با دیگران به اشتراک گذاشت.

GeoZilla برای موقعیت‌یابی و امور خانوادگی در اندروید، رایگان

اپلیکیشن GeoZilla رقیب مستقیم اپلیکیشن Family Locator است و از نظر قابلیت‌ها شباهت زیادی دارد. قابلیت جالب و مفیدی که در این اپلیکیشن پیش‌بینی شده، انجام امور خانوادگی به صورت یادآوری‌هاست. به عنوان مثال می‌توان نوتیفیکیشنی برای یکی از افراد خانواده ایجاد کرد که اگر از موقعیتی مثل بازار عبور می‌کند، کالایی مثل شیر را خریداری کند. به علاوه می‌توان از طریق بخش سوابق یا History، امور روزانه‌ای که افراد خانواده انجام می‌دهند را بررسی کرد. در این اپ می‌توان بروزرسانی‌های مکانی را از Swarm و Facebook نیز دریافت کرد.

معرفی بهترین اپ‌های نقشه برای به اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی و امنیت خانواده