در گوشی‌های مجهز به GPS، موقعیت مکانی با اتصال گوشی به تعدادی از ماهواره‌های در گردش اطراف زمین مشخص می‌شود. تغییر دادن موقعیت در اندروید یا آیفون به معنی فریب دادن اپلیکیشن‌ها و استفاده از موقعیت مکانی دلخواه به جای موقعیت مکانی دقیقی است که GPS تخمین می‌زند.

شاید بپرسید که چرا باید موقعیت مکانی واقعی را پنهان کنیم؟ معمولاً در مسیریابی و خدمات مبتنی بر موقعیت جغرافیایی از مکان واقعی استفاده می‌شود اما ممکن است برای حفظ حریم خصوصی موقعیت خود را پنهان کنید یا در یک اپ و بازی به نظر برسد که در موقعیت دیگری حضوری دارید.

استفاده از موقعیت جغرافیایی جعلی در اندروید و iOS با توجه به اینکه تنظیمات خاصی در این خصوص وجود ندارد، کمی مشکل است و باید از اپلیکیشن‌های جانبی استفاده کرد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

چرا موقعیت مکانی واقعی پنهان می‌کنیم؟

دلایل زیادی برای استفاده از موقعیت مکانی جعلی و ساختگی وجود دارد. ممکن است تنها هدف کاربر حفظ حریم خصوصی و مقابله با جاسوس‌افزارها باشد که در این صورت کافی است سرویس مکان‌یابی آیفون یا اندروید را غیرفعال کند و نیازی به تغییر ظاهری مختصات جغرافیایی وجود ندارد.

اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. ممکن است کاربر بخواهد از شر محتوای تبلیغاتی برخی اپلیکیشن‌ها و حتی پیام‌های مزاحم و پیشنهادات برخی اپ‌ها که با توجه به موقعیت جغرافیایی ارایه شده رها شود و کاری کند که به نظر برسد وی در ناحیه‌ی دورافتاده‌ای حضور دارد.

علت دیگر لذت بردن از بازی‌هایی مثل Pokemon GO است که کاربر را مجبور به گردش و گاهی جاسوسی! می‌کند. می‌توانید با مخفی کردن موقعیت مکانی واقعی و استفاده از مکان جعلی، از این بازی‌ها لذا ببرید.

گاهی کاربر تلفن هوشمند تصمیم می‌گیرد که خانواده و دوستان خود را از دانستن موقعیت دقیق خویش محروم کند و حتی آنها را به دلایل مختلف، فریب بدهد و وانمود کند که در مسافرت است.

مشکلات تغییر مختصات جغرافیایی

اولین معضل و مشکل اساسی این است که برای تغییر دادن ظاهری مختصات جغرافیایی به اپلیکیشن‌های جانبی نیاز دارید و در واقع اندروید یا iOS گزینه و تنظیمی برای این کار ندارند. البته استفاده از اپ‌های جانبی چندان پیچیده نیست اما برای کاربران مبتدی ممکن است ساده نباشد.

برخی اپ‌ها و روش‌های تغییر موقعیت جغرافیایی در نسخه‌های قدیمی‌تر سیستم عامل به درستی کار می‌کند اما در نسخه‌های جدیدتر عملکرد صحیح ندارد. به عنوان مثال ممکن است اپی که برای iOS 9 و نسخه‌های قبلی طراحی شده، در iOS 10 و آپدیت‌های بعدی، از کار بیافتد و مختصات جغرافیایی قابل‌تغییر نباشد.

مشکل بزرگ بعدی این است که وقتی مختصات جغرافیایی خود را جعل می‌کنید تا یکی از اپ‌ها و بازی‌های نصب‌شده را فریب دهید، این اتفاق در سایر اپلیکیشن‌ها نیز می‌افتد و این ممکن است مشکل‌ساز باشد. به عنوان مثال اگر حین بازی کردن، مختصات جغرافیایی واقعی خویش را مخفی و جعل کنید و در میان بازی کردن بخواهید اپلیکیشن نقشه و مسیریابی را استفاده کنید، راهنمای مسیریابی اشتباه عمل می‌کند و قابل استفاده نیست. به همین ترتیب در اپلیکیشن پیش‌بینی آب‌وهوا هم وضعیت جوی اشتباه گزارش می‌شود! اپ‌هایی مثل قبله‌یاب و ث و اپ‌هایی که خدماتی مثل نقاط دیدنی و رستوران‌های جالب و مواردی از این دست را پیشنهاد می‌دهند هم همگی تصور می‌کنند که شما در موقعیت مکانی دیگری حضور دارید و پیشنهادات اشتباه ارایه می‌کنند.

مشکل دیگر که در برخی اپ‌ها و سرویس‌ها وجود دارد این است که اگر از مختصات جعلی استفاده کنید، ممکن است پس از مدتی با روش‌های مختلف موضوع برملا شود و حساب کاربری شما مشمول جریمه یا حتی بسته شود! در بازی معروف Pokemon GO از روش‌های مختلفی برای شناسایی مختصات جعلی استفاده شده است و به همین ترتیب در برخی بازی‌ها و اپ‌های دیگر، احتمال تشخیص جعلی بودن مختصات جغرافیایی وجود دارد.

مخفی کردن و جعل مختصات جغرافیایی در اندروید

اپ‌های زیادی برای مخفی کردن و جعل موقعیت مکانی واقعی در سیستم عامل اندروید وجود دارد. کافی است عبارت fake GPS را در فروشگاه گوگل پلی جست‌وجو کنید. برخی اپ‌ها رایگان و برخی دیگر پولی هستند و برخی نیاز به دسترسی روت دارند و برخی دیگر روی گوشی‌ها و تبلت‌های روت‌نشده هم به خوبی کار می‌کنند.

یکی از اپ‌هایی که بدون Root کردن اندروید و در اندروید ۶ و نسخه‌های بعدی به خوبی عمل می‌کند، اپلیکیشنی به اسم FakeGPS Free است. همان‌طور که از نام این اپ مشخص است، اپلیکیشن رایگانی است.

و اما مراحل استفاده از این اپلیکیشن:

ابتدا اپ FakeGPS Free را دانلود و نصب کنید.

در ادامه اپ را اجرا کنید و در صفحه‌ی شروع، روی ENABLE MOCK LOCATIONS تپ کنید.

به منوی تنظیمات توسعه‌دهندگان یا Developer options مراجعه کنید و روی Mock location app تپ کنید و از لیست موجود، FakeGPS Free را انتخاب نمایید. البته در برخی نسخه‌های اندروید باید تیک گزینه‌ی Allow mock locations‌ را زد که کار مشابهی انجام می‌دهد.

دقت کنید که منوی تنظیمات برنامه‌نویسان در حالت عادی مخفی است و باید آن را فعال کرد که قبلاً به روش کار پرداختیم:

با تپ کردن روی دکمه‌ی بازگشت به اپلیکیشن FakeGPS Free برگردید. در مورد موقعیت مکانی موردنظر خود سرچ کنید یا با دو بار تپ کردن روی نقشه، پین یا سنجاق را در آن محل قرار دهید.

در نهایت روی دکمه‌ی Play پایین و راست صفحه تپ کنید تا جعل کردن مختصات جغرافیایی آغاز شود. پیام Fake location engaged... روی صفحه نمایان و ناپدید می‌شود که به معنی آغاز جعل موقعیت مکانی است.

برای چک کردن وضعیت عملکرد اپ FakeGPS Free می‌توانید اپلیکیشن گوگل مپس یا اپ دیگری را اجرا کنید و بررسی کنید که موقعیت شما چگونه گزارش می‌شود.

برای توقف جعل موقعیت مکانی، به اپ FakeGPS Free برگردید و روی دکمه‌ی توقف که در پایین و سمت راست صفحه قرار گرفته تپ کنید.

در نسخه‌های قدیمی‌تر مثل اندروید ۵ که روت شده‌اند، می‌توانید نسخه‌ی پرو را نصب کنید و بدون استفاده از گزینه‌ی Mock Location اندروید، موقعیت مکانی را جعل کنید. در این صورت احتمال فاش شدن موضوع جعل مختصات توسط اپ‌ها، کمتر می‌شود.

از دیگر اپلیکیشن‌های جعل مختصات جغرافیایی در اندروید، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که برخی قابلیت تعریف کردن نواحی جغرافیایی موردعلاقه برای استفاده‌های بعدی، شبیه‌سازی کردن حرکت کاربر به صورت جعلی و ساختگی و همین‌طور تغییرات در ارتفاع را در اختیار کاربر قرار می‌دهند:

استفاده از موقعیت جغرافیایی جعلی در آیفون

استفاده از موقعیت مکانی ساختگی در آیفون به سادگی اندروید نیست به خصوص اگر از iOS 10 و iOS 11 و احتمالاً نسخه‌های بعدی استفاده کنید. در واقع اپلیکیشنی برای این کار وجود ندارد! اما حتی اگر از کاربران محصولات اپل باشید هم نباید قطع امید کنید و راه‌هایی وجود دارد.

ساده‌ترین راهکار برای جعل کردن موقعیت مکانی در آیفون، استفاده از نرم‌افزاری به اسم iTools محصولی از ThinkSky است. با استفاده از این نرم‌افزار می‌توانید اپلیکیشن‌های آیفون را فریب بدهید و از مختصات ساختگی دلخواه استفاده کنید. خوشبختانه نیازی به جیلبریک کردن iOS نیست و حتی در iOS 11 هم این روش جواب می‌دهد و نیمه‌ی خالی لیوان این است که در هر کامپیوتر فقط سه مرتبه می‌توانید از مختصات جعلی استفاده کنید! برای دفعات بیشتر باید نسخه‌ی پولی را خریداری کنید.

چگونه موقعیت مکانی GPS را در اندروید و آیفون تغییر دهیم و جعل کنیم؟

 

و اما مراحل کار:

ابتدا iTools را دانلود و روی کامپیوتر خود نصب کنید.

نرم‌افزار آی‌تولز را اجرا کنید.

آیفون را به کامپیوتر به کمک کابل USB به لایتنینگ آن متصل کنید.

پیغام تأیید دسترسی که روی صفحه‌ی گوشی در اولین مرتبه‌ی اتصال به کامپیوتر نمایش داده می‌شود را با تپ روی Trust یا Allow تأیید کنید.

روی تب Toolbox از نرم‌افزار iTools کلیک کنید.

در بخش Device Toolkits گزینه‌ی Virtual Location را انتخاب کنید.

اگر روی صفحه پیامی در مورد فعال کردن Developer Mode نمایش داده شد، روی OK کلیک کنید چرا که برای جعل کردن مختصات GPS ضروری است.

در کادر متنی که روی نقشه نمایش داده می‌شود، مختصات جعلی موردنظر خود را تایپ کرده و Enter را فشار دهید.

زمانی که نشانگر روی نقشه فرود آمد، روی دکمه‌‌ی Move Here کلیک کنید. در صورت نیاز می‌توانید در نقطه‌ی دیگری کلیک کنید و آن موقعیت را به عنوان موقعیت جعلی انتخاب کنید.

اکنون می‌توانید از نرم‌افزار iTools خارج شوید. حین بستن نرم‌افزار در مورد توقف جعل موقعیت مکانی سوال می‌شود. روی No کلیک کنید تا استفاده از مختصات ساختگی ادامه پیدا کند.

برای متوقف کردن جعل موقعیت مکانی به تب Virtual Location برگردید و روی دکمه‌ی Stop کلیک کنید. البته می‌توانید iOS را ریبوت کنید یا به بیان دیگر گوشی را خاموش و روشن کنید تا موقعیت مکانی واقعی استفاده شود.

روش دیگر برای جعل کردن مختصات جغرافیایی این است که از بکاپ و ویرایش یکی از فایل‌های PLIST استفاده کنید که در iOS 10 قابل‌استفاده است و البته نیازی به جیلبریک کردن آیفون ندارد. با توجه به قدیمی بودن iOS 10 از بررسی این روش اجتناب می‌کنیم.