کسانی که مرتباً از موتور جست‌وجو Google استفاده می‌کنند، گاهی سوال می‌کنند که:

چگونه می‌توان یک سایت را از نتایج سرچ گوگل حذف کرد؟

اغلب می‌خواهیم گوگل تنها در یک وب‌سایت خاص جست‌وجو انجام دهد اما گاهی وضعیت برعکس می‌شود و می‌خواهیم بدانیم که کدام سایت‌ها از محتوا یا عکس سایتی خاص استفاده کرده‌اند و یا می‌خواهیم سایتی که حالت ربات دارد و مرتباً وقتمان را با محتوای نامربوط می‌گیرد، از نتایج کنار گذاشته شود.

در این مقاله به روش حذف کردن یک سایت و دامین خاص از نتایج جست‌وجو در گوگل می‌پردازیم. اصحاب وب، سیاره‌ی آی‌تی را همراهی کنید!

کاربران حرفه‌ای اینترنت با تکنیک‌های مختلف استفاده از قابلیت جست‌وجو در گوگل، آشنایی دارند و برای بالا رفتن سرعت کارشان و پیدا کردن محتوایی که دقیقاً موردنظرشان است، از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. به عنوان مثال فرض کنید که به دنبال یک PDF در مورد موضوع پایان‌نامه‌ یا پروژه‌ی خود هستید. در این صورت می‌توانید از عبارت type: در کنار کلمات کلیدی استفاده کنید:

کلمات کلیدی type:pdf

به همین ترتیب اگر بخواهیم در سایتی خاص جست‌وجو کنیم، از site: استفاده می‌شود، مثل نمونه‌ی زیر:

کلمات کلیدی site:it-planet.ir

اما به موضوع اصلی مقاله برگردیم، چگونه یکی از سایت‌ها را از نتایج حذف کنیم؟

برای این مقصود می‌توان از -inurl: استفاده کرد و به دنبال آن نام دامین یا عبارت و کلمه‌ای از لینک را استفاده کرد.

به عنوان مثال اگر بخواهیم تمام محتوایی که گوگل ایندکس کرده، به جز محتوای سایت سیاره‌ی آی‌تی را مشاهده کنیم، از عبارت زیر استفاده می‌شود:

کلمات کلیدی -inurl:it-planet.ir

علاوه بر این می‌توان به جای نام کامل یک دامین، بخشی از لینک را فیلتر کرد. مثل نمونه‌ی زیر که هر لینکی که دارای کلمه‌ی planet باشد را از نتایج سرچ کنار می‌گذارد:

کلمات کلیدی -inurl:planet

برعکس نیز می‌توان عمل کرد و به جای -inurl از inurl استفاده کرد! در این صورت لینک‌هایی که شامل عبارت موردنظر باشند، در نتایج باقی می‌مانند.

استفاده به صورت ترکیبی نیز امکان‌پذیر است. به عنوان مثال اگر بخواهیم در مورد نحوه‌ی سرچ کردن مقالاتی بخوانیم و در لینک مقالات، کلمات Google و goo.gl و youtube موجود نباشد، می‌توان از این عبارت استفاده کرد:

how to search in goolge -inurl:google -inurl:goo.gl -inurl:youtube

نتیجه را بررسی کنید و به URL صفحاتی که پیدا شده دقت کنید:

چگونه سایت یا لینکی با کلمات خاص را از نتایج سرچ گوگل حذف کنیم؟

قبلاً در مقاله‌ی دیگری به یکی از کاربری‌های جالب -inurl: اشاره کردیم. با این عبارت می‌توان تمامی وب‌سایت‌هایی که از عکس‌های موجود روی هاست و سرور ما مستقیماً استفاده کرده‌اند را به راحتی شناسایی کرد که قبلاً به روش استفاده پرداختیم:

مگر آنکه وب‌سایتی که مطلب را بدون بارگذاری عکس‌ها روی هاست خود کپی کرده، در robots.txt تنظیماتی اعمال کرده باشد که موتورهای جست‌وجو را از ایندکس کردن تصاویر منع کند و در نتیجه پیدا کردن تصاویر غیرممکن یا دشوار شود.