این روزها کاربران اینترنت معمولاً با گوشی و اینترنت سیم‌کارت سروکار دارند. اتصال به اینترنت از طریق وای-فای نیز ممکن است با یک مودم جیبی 4G یا 4.5G که مبتنی بر اینترنت سیم‌کارت است صورت بگیرد. به دلایل مختلف ممکن است سرعت اینترنت گوشی و همین‌طور سرعت اینترنت وای-فای کم شود و با توجه به علت افت سرعت، باید مشکل را برطرف کرد.

ممکن است تنظیمات اینترنت سیم‌کارت در گوشی صحیح یا بهینه نباشد و همین‌طور ممکن است تنظیمات مودم یا روتر وای-فای بهینه نباشد. به علاوه مشکلات ضعیف بودن آنتن و همین‌طور کمبود پهنای باند اینترنت در شهرستان‌ها و نقاط دورافتاده را باید در نظر گرفت.

در این مقاله به روش‌های حل کردن مشکل سرعت کم اینترنت سیم‌کارت در گوشی‌ها و همین‌طور اینترنتی که از طریق اتصال Wi-Fi به اشتراک گذاشته شده، می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید تا اطلاعات بیشتری در مورد مشکلات اینترنت کسب کنیم.

قبل از هر کاری بهتر است سرعت اینترنت خود را با سرعت اینترنت افرادی که در اطراف منزل یا موقعیت فعلی هستند، مقایسه کنید. اینترنت سیم‌کارت و همین‌طور اینترنت مبتنی بر ADSL بسته به موقعیت جغرافیایی و شلوغی شبکه در آن ناحیه و کمبود پهنای باند، ممکن است بسیار سریع یا بسیار کند باشد. بنابراین قبل از هر کاری، مقایسه‌ای انجام دهید و پس از اینکه مطمئن شدید که مشکل به شبکه‌ی وای-فای یا اینترنت سیم‌کارت شما مربوط می‌شود، به دنبال علت و راه چاره باشید.

در ادامه به ۵ علت کند بودن اینترنت می‌پردازیم و راهکارهایی ارایه می‌کنیم.

موقعیت بد مودم وای-فای یا روتر بی‌سیم، فاصله و موانع زیاد

یکی از علل اصلی کند بودن اینترنت این است که کاربر موقعیت مودم را بد انتخاب کرده است. موانع فلزی و دیوارهای ضخیم بین گوشی یا لپ‌تاپ و مودم بی‌سیم، سرعت ارتباط از طریق پروتکل وای-فای را کاهش می‌دهد. اغلب کاربران تصور می‌کنند که وای-فای تا فاصله‌ی حداکثر ۲۳۰ فوت یا ۱۰۰ متر را به خوبی پوشش می‌دهد اما در عمل اینگونه نیست و کافی است فاصله‌ی گوشی از مودم به بیش از ۲۰ متر برسد تا شاهد افت شدید سرعت باشید!

در برخی اماکن که موانع و اجسام فلزی زیاد است و حتی زمانی که فاصله کمتر از ۱۰ متر است هم ممکن است افت سرعت را تجربه کنید.

اما چطور متوجه شویم که مشکل در قدرت آنتن‌دهی وای-فای وجود دارد؟

معمولاً با نگاه کردن به آیکون وای-فای در نوار وضعیت اندروید یا آیفون، می‌توان مشکل را شناسایی کرد. اگر قدرت آنتن کمتر از نصف باشد، ممکن است علت کند بودن اینترنت، به اتصال Wi-Fi مربوط شود.

حل مشکل کند بودن اینترنت وای-فای یا سیم‌کارت با روش‌های مختلف

راه حل چیست؟

راه‌های زیادی برای حل کردن مشکل ضعیف بودن قدرت سیگنال وای-فای وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به تنظیمات مودم یا روتر بی‌سیم مراجعه کرد و در بخش مربوط به وای-فای، به دنبال گزینه‌ای مثل Signal Strength یا Transmit Power بود. البته ممکن است همه‌ی مودم‌ها چنین قابلیت و تنظیمی نداشته باشند. در این صورت مودم را به گوشی نزدیک‌تر کنید و حتی‌الامکان کاری کنید که تعداد دیوارها و همین‌طور اجسام فلزی که بین گوشی و مودم قرار گرفته، کمتر شود.

سعی کنید لپ‌تاپ مجهز به وای-فای نیز سد راه گوشی نشود و همین‌طور بالعکس. معمولاً مشکل ضعیف بودن قدرت آنتن Wi-Fi به راحتی برطرف می‌شود مگر آنکه ساختمان بزرگ باشد و نتوان با یک مودم یا روتر مرکزی، قدرت آنتن عالی در تمام نقاط به دست آورد. در این صورت استفاده کردن از تقویت‌کننده‌های امواج توصیه می‌شود.

باند فرکانسی و کانال‌های متفاوت برای اتصال از طریق وای-فای انتخاب کنید

یکی دیگر از مشکلات که به راحتی با تغییراتی در تنظیمات مودم یا روتر برطرف می‌شود، تجمیع وای-فای وسایل مختلف روی یک باند فرکانس و یک کانال است. در محصولات امروزی دو باند فرکانس ۲.۴ و ۵ گیگاهرتز کاملاً مرسوم شده و در هر یک از این باندهای فرکانسی، چند کانال مختلف تعریف شده است. برای جلوگیری از تداخل سیگنال وای-فای وسایل مختلف و همین‌طور تداخل با فرکانس‌هایی که همسایه‌ها و اماکن اطراف استفاده می‌کنند، می‌بایست در قدم اول در صورت امکان از باند ۵ گیگاهرتز استفاده کرد و در قدم دوم کانال فرکانسی را متفاوت انتخاب کرد.

با توجه به اینکه هنوز هم تعداد وسایلی که از باند ۵ گیگاهرتز پشتیبانی می‌کنند، زیاد نیست و محدودیت‌هایی وجود دارد، راهکار دوم یعنی تعویض کانال فرکانسی بهترین گزینه است. به عنوان مثال اگر موس و کیبورد بی‌سیم شما با فرکانس ۲.۴ و کانال شماره ۱ با دانگل USB مربوطه، ارتباط برقرار می‌کند، تنظیمات مودم خود را تغییر دهید تا کانال فرکانسی ۱ برای اتصال وای-فای استفاده نشود.

شناسایی کردن کانال‌های فرکانسی که در اطراف شما کمتر استفاده شده، به کمک اپلیکیشن‌های جالبی که قبلاً معرفی کردیم، صورت می‌گیرد:

به عنوان مثال در اپلیکیشن Wifi Analyzer می‌توان نمایش گرافیکی از کانال‌های فرکانسی دریافت کرد و مواردی که کمتر استفاده  را انتخاب کرد و همین‌طور تست سرعت را انجام داد.

حل مشکل کند بودن اینترنت وای-فای یا سیم‌کارت با روش‌های مختلف

برای دانلود کردن این اپلیکیشن جالب به گوگل پلی مراجعه فرمایید:

در مورد آیفون اپلیکیشن مشابهی وجود ندارد اما می‌توان از اپ‌هایی که برای مک‌های اپل طراحی شده استفاده کرد و همین‌طور از نرم‌افزارهای ویندوزی و لپ‌تاپ‌های مجهز به وای-فای برای اسکن کردن شبکه‌های وای-فای اطراف استفاده کرد.

در شبکه وای-فای شما وسایل در حال دانلود داده هستند

مشکل بعدی که بسیار متداول است، به خصوص در مورد اینترنت کند، کمبود پهنای باند است. تصویر کنید که یک کامپیوتر و لپ‌تاپ ویندوزی بدون آنکه کاربر متوجه باشد، مشغول دانلود کردن آپدیت‌های جدید ویندوز ۱۰ هستند و در عین حال در گوشی یا تبلت اندرویدی نیز چند اپلیکیشن پرمصرف مثل اپ فیس‌بوک و تلگرام و ... در حال دانلود کردن ویدیو و فایل‌های تصویر متحرک هستند. اگر کاربران زیادی در شبکه‌ی خانگی یا اداری شما وجود دارد، بد نیست برای افزایش سرعت و ترافیک اینترنت خود اقدام کنید، اما راهکارهای دیگری نیز وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان یک مودم TD-LTE یا 4G پرتابل برای برخی کاربران تهیه کرد و برای گروهی دیگر از ADSL و مودم وای-فای معمولی استفاده کرد.

حل مشکل کند بودن اینترنت وای-فای یا سیم‌کارت با روش‌های مختلف

اگر بیش از یک مودم یا شبکه‌ی وای-فای در اختیار شماست، می‌توانید اولویت اتصال به شبکه را نیز با اپلیکیشن‌های ساده و کاربردی تعیین کنید:

در حقیقت تعداد کاربران موجب می‌شود که سرعت اینترنت پایین به نظر می‌رسد در حالی که مشکل اصلی استفاده‌ی سنگین از یک نقطه‌ی دسترسی به اینترنت است. در ویندوز و همین‌طور اندروید و iOS و ... می‌توان از دانلود خودکار بروزرسانی‌ها و محتوای مالتی‌مدیا مثل ویدیوهای حجیم، جلوگیری کرد. به عنوان مثال در اپلیکیشن‌هایی مثل تلگرام، تنظیماتی برای محدود کردن دانلود خودکار رسانه وجود دارد. بروزرسانی خودکار نرم‌افزارها نیز با ترفندهای ساده متوقف می‌شود.

قبلاً در مورد محدود کردن بروزرسانی‌ها در ویندوز ۱۰ مطلبی تهیه کردیم:

در ویندوز با استفاده از یک فایروال ساده مثل Zone Alarm و حتی فایروال ویندوز می‌توان دسترسی نرم‌افزارها به اینترنت را قطع کرد تا دانلود خودکار بروزرسانی‌ها موجب افزایش هزینه‌ی اینترنت و کند شدن اینترنت دیگر وسایل نشود.

کند بودن اینترنت به دلیل استفاده از وی‌پی‌ان بسیار کند

برخی شبکه‌های شخصی مجازی یا VPNها به دلیل کاربران بسیار زیاد و یا کند بودن شبکه، سرعت خوبی ندارند. معمولاً کاربران ایرانی برای دور زدن تحریم‌ها و دانلود اپلیکیشن از وب‌سایت‌هایی مثل گوگل پلی یا اپ استور اپل، از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند و طبعاً ممکن است مشکل کند بودن شبکه‌ی شخصی مجازی را تجربه کنند.

چاره‌ی کار روشن است، می‌بایست از شبکه‌های سریع‌تر و البته مطمئن‌تر استفاده کرد. معمولاً نرم‌افزارهای VPN رایگان از نظر سرعت وضعیت خوبی ندارند و متأسفانه نگرانی‌هایی در مورد رمزگذاری اطلاعات و سوء استفاده‌ها وجود دارد. توجه کنید که برخی اپلیکیشن‌های ارایه شده در حقیقت بدافزار هستند و با دانلود کردن خودکار بدافزارهای بیشتر، صدمات زیادی به گوشی کاربر می‌زنند. بنابراین در انتخاب VPN کمال توجه و دقت را داشته باشید.

تنظیمات شبکه‌های موبایل را در گوشی اندرویدی یا آیفون بررسی کنید

در برخی نقاط جغرافیایی که شبکه‌ی نسل چهارم پوششی ندارد و یا بسیار ضعیف و شلوغ است، می‌بایست از شبکه‌ی نسل سوم یا 3G استفاده کرد. قبلاً در مورد تفاوت سرعت در این شبکه‌ها توضیحات مفصلی دادیم:

تقریباً در تمام نقاط جغرافیایی می‌توان از شبکه‌ی بسیار کند نسل دوم و ۲.۵ استفاده کرد که گزینه‌ی مفیدی نیست. شبکه‌ی 3G پوشش بهتری دارد و شاید مشکل قطع بودن اینترنت را برطرف کند. لذا بد نیست در صورت قطعی اینترنت، از این شبکه استفاده کنید.

در نقاطی که شبکه‌ی 4G یا LTE پوشش ضعیفی دارد، می‌توان تنظیمات گوشی را تغییر داد تا گوشی صرفاً برای اتصال به این شبکه تلاش کند. به عبارت دیگر نتیجه این است که یا اینترنت سیم‌کارت به کلی قطع می‌شود و یا در صورت برقراری اتصال، سرعت نسبتاً بالاتری دارد.

در اندروید برای این تغییر شبکه‌های موبایل، به بخش تنظیمات سیم کارت مراجعه کنید. حالت پیش‌فرض حالت انتخاب خودکار شبکه است:

حل مشکل کند بودن اینترنت وای-فای یا سیم‌کارت با روش‌های مختلف

بد نیست حالت LTE only یا LTE (recommended) را انتخاب کنید و پس از چند ثانیه یا حدود یک دقیقه، وضعیت اتصال را بررسی کنید. توجه کنید که در صورت اتصال به شبکه‌ی LTE، ممکن است تماس تلفنی غیرممکن شود و در دسترس نباشید. بنابراین پس از پایان استفاده از اینترنت، مجدداً حالت خودکار و یا GSM Only را انتخاب کنید.

حل مشکل کند بودن اینترنت وای-فای یا سیم‌کارت با روش‌های مختلف