در نسخه ۶۸ مرورگر گوگل کروم می‌توانید تصویر پس‌زمینه‌‌ی تب جدید را بدون استفاده از اکستنشن‌ها و با تنظیمات مرورگر کروم تغییر بدهید. البته این ویژگی به صورت آزمایشی فعال شده اما در نسخه‌های بعدی ممکن است به عنوان یک ویژگی اصلی در تنظیمات اضافه شود.

در ادامه به روش فعالسازی تنظیمات Preference و انتخاب عکس بک‌گراند برای تب جدید در مرورگر Google Chrome می‌پردازیم.

فعال کردن قابلیت انتخاب تصویر زمینه در گوگل کروم با فلگ‌های جدید

برای تغییر دادن عکس پس‌زمینه می‌توان از قالب‌ها و افزونه‌های کروم استفاده کرد اما اگر به نصب کردن موارد اضافی و سنگین‌تر شدن مرورگر Chrome علاقه ندارید، می‌توانید قابلیت سفارشی‌سازی کروم که در حال حاضر به صورت آزمایشی اضافه شده را از طریق تغییر دو فلگ، فعال کنید و سپس برای تب جدید و خالی، تصویر پس‌زمینه انتخاب کنید.

برای دسترسی به صفحه‌ی فلگ‌ها، آدرس chrome://flags را در نوار آدرس تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید. دو Flag موردنظر را می‌توانید با جست‌وجو کردن در نوار سرچ بالای صفحه به راحتی پیدا کنید. فلگ اول، Google local NFP است. این عبارت را سرچ کنید و فلگی به اسم Enable using the Google local NTP را با استفاده از منوی کرکره‌ای روبروی آن، Enabled یا فعال کنید.

قدم بعدی فعال کردن فلگ New Tab Page Background Selection است. نام را سرچ کرده و از منوی کرکره‌ای روبروی آن، حالت Enabled را انتخاب کنید.

نحوه انتخاب عکس پس‌زمینه برای تب جدید گوگل کروم

پس از هر دو تغییر، روی دکمه‌ی Relaunch Now پایین صفحه کلیک کنید تا کروم بسته شده و از نو اجرا شود و تغییرات انتخابی شما در بخش فلگ‌ها، اعمال شود.

انتخاب عکس پس‌زمینه یا رنگ برای تب جدید

حال در پایین صفحه‌ی New Tab یک آیکون جدید به شکل چرخدنده اضافه شده است. با کلیک روی این آیکون، می‌توانید تنظیمات تب جدید را به صورت دلخواه انتخاب کنید. برای تغییر پس‌زمینه یا Wallpaper، در بخش Customize background روی Chrome wallpapers کلیک کنید. ممکن است گوگل در آینده، گزینه‌های بیشتری به منوی سفارشی‌سازی اضافه کند و در حال حاضر فقط همین گزینه را در منو مشاهده می‌کنید.

نحوه انتخاب عکس پس‌زمینه برای تب جدید گوگل کروم

عکس موردنظر خود را از لیست تصاویر پس‌زمینه انتخاب کنید و سپس روی دکمه‌ی Done کلیک کنید. با بستن و اجرای مجدد Chrome، متوجه می‌شوید که تصویر انتخاب‌شده در تب جدید به عنوان عکس بک‌گراند قرار گرفته است. توجه کنید که گزینه‌ی Solid colors هم در میان عکس‌ها وجود دارد که با کلیک روی آن، تعدادی رنگ ساده و یکنواخت نمایش داده می‌شود و می‌توانید رنگی را برای زمینه‌ی تب جدید انتخاب کنید.

برای بازگردانی حالت پیش‌فرض که ساده و بدون عکس است، می‌توانید روی چرخدنده کلیک کرده و این بار گزینه‌ی Restore default background را انتخاب کنید و سپس مرورگر را ری‌استارت کنید.

نحوه انتخاب عکس پس‌زمینه برای تب جدید گوگل کروم

در پایان اگر به فعال کردن قالب تیره برای استفاده از کروم در ساعات تاریکی و محیط تاریک علاقه‌مند هستید، مطالعه کردن مقاله‌ی قبلی سیاره‌ی آی‌تی را توصیه می‌کنیم: