در سیستم عامل اندروید با تغییر دادن عددی به اسم DPI که تراکم همه‌ی عناصر گرافیکی مثل اندازه‌ی فونت و المان‌های گرافیکی در اپ‌ها، اندازه‌ی آیکون‌ها، اندازه‌ی منوها و بسیاری موارد دیگر را تغییر می‌دهد، می‌توانید همه‌چیز را کوچک‌تر یا درشت‌تر کنید. به عنوان مثال اگر گوشی شما نمایشگر کوچکی دارد و می‌خواهید متن و آیکون‌ها بیشتری در صفحه جا شود، می‌توانید DPI را افزایش دهید.

برای تغییر DPI می‌توانید از ADB استفاده کنید که خوشبختانه نیازی به دسترسی روت ندارد. در این صورت نصب کردن اپلیکیشن اضافی نیز ضرورت ندارد. در محصولات روت شده می‌توانید از اپلیکیشن‌های خاصی که برای این مهم طراحی شده نیز استفاده کنید که کار را ساده‌تر می‌کند.

در این مقاله به روش تغییر تراکم متن، آیکون‌ها، گزینه‌ها، منوها و غیره با تغییر DPI در اندروید می‌پردازیم و علاوه بر روش‌های ساده در اندروید ۷ و نسخه‌های جدیدتر، با یک دستور ساده که از طریق ADB اجرا می‌شود، این کار را انجام می‌دهیم. با ما باشید.

مفهوم DPI یا تراکم در اندروید

عبارت DPI مخفف Dot Per Inch و به معنی نقطه در اینچ است و در مقال پرینتر و پرینت، عکس و ویرایش عکس و همین‌طور دقت و سرعت موس، معنای مشابهی دارد. در سیستم عامل اندروید، منظور از DPI تراکم است. تراکم مواردی مثل منوها، فونت، آیکون‌ها و گزینه‌ها همگی با تغییر دادن DPI تغییر می‌کند و این به معنی کوچک‌تر کردن یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز است!

در اغلب محصولات اندرویدی که اندروید ۷ و نسخه‌های بعدی رویشان نصب شده، در تنظیمات و بخش Display، تنظیماتی برای تغییر دادن اندازه‌ی متن یا Font Size و عناصر گرافیکی دیگر که متناسب با اندازه‌ی نمایشگر یا Display Size تغییر می‌کند، موجود است که این کار را ساده می‌کند. با تپ روی هر یک از دو گزینه‌ی اشاره شده، پیش‌نمایشی از تغییرات ارایه می‌شود.

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

در برخی دیگر نیز اگر منوی مخفی Developer options را فعال کنید، گزینه‌ای به اسم Smallest width در دسترس شما قرار می‌گیرد که با تپ کردن روی آن، می‌توانید DPI را به صورت دستی تایپ کرده و به سادگی آن را تغییر دهید.

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

اگر هیچ یک از دو روش فوق در گوشی یا تبلت شما قابل پیاده‌سازی نیست، روشی که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم، اجرا کنید.

فعالسازی دسترسی ADB به اندروید

برای تغییر دادن DPI بدون روت کردن محصولات اندرویدی، یکی از بهترین روش‌ها این است که از طریق ADB دستوراتی را اجرا کنید. بنابراین گام اول این است که دیباگ کردن از طریق USB را فعال کنید. برای فعالسازی USB Debugging می‌بایست منوی مخفی Developer Options اندروید را از حالت مخفی خارج کنید.

مراحل کار در گوشی‌ها و تبلت‌هایی که اندروید خام یا اندروید مشابه اندروید خام گوگل دارند به این صورت است:

در اپلیکیشن Settings یا تنظیمات اندروید، روی گزینه‌ی مربوط به مشخصات نرم‌افزاری و سخت‌افزار که معمولاً نام آن با About شروع می‌شود تپ کنید.

در صفحه‌ی بعدی روی Build Number یا شماره ساخت ۷ مرتبه پشت‌سر‌هم تپ کنید تا پیامی مبنی بر نمایش منوی مخفی Developer Options یا تنظیمات توسعه‌دهندگان نمایش داده شود.

در محصولاتی که سازنده صفحه‌ی تنظیمات را به صورت چند تب طراحی کرده و به نحوی نام گزینه‌ها را تغییر داده، روش کار مشابه است و صرفاً نام گزینه‌ها تغییر می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ی روش نمایان کردن منوی مخفی موردبحث مراجعه فرمایید:

پس از نمایان کردن منوی Developer Options روی این گزینه تپ کنید و در صفحه‌ی بعدی سوییچ گزینه‌ی USB debugging را به وضعیت فعال جابجا کنید.

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

اکنون گوشی یا تبلت را به کامپیوتر متصل کنید و در صورتی که درایور مربوطه نصب نشده، نرم‌افزار درایور را از وب‌سایت سازنده دانلود و نصب کنید تا گوشی یا تبلت به درستی شناسایی شود.

پس از اتصال به کامپیوتر، نوع ارتباط را روی حالت انتقال فایل قرار دهید و پیامی که روی صفحه نمایش محصول اندرویدی ظاهر شده را بررسی کنید. با تپ روی OK، دسترسی ADB فعال می‌شود.

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

اگر بخواهید در آینده نیز از ADB استفاده کنید، می‌بایست ابتدا تیک گزینه‌ی Always allow from this computer را بزنید و سپس روی OK تپ کنید.

تغییر DPI از طریق ADB

قبل از تغییر دادن DPI می‌بایست DPI فعلی را بررسی کرده و به خاطر بسپارید چرا که در غیر این صورت باید با سعی و خطا، اعداد مختلف را امتحان کنید و حالتی که شبیه به حالت پیش‌فرض است را فعال کنید.

برای بررسی کردن DPI، زمانی که گوشی یا تبلت به کامپیوتر متصل شده و دسترسی ADB را فعال کرده‌اید، پنجره‌ی cmd را باز کنید. برای این کار می‌توانید در منوی استارت عبارت cmd یا Command Prompt را جستجو کنید و این اپلیکیشن ویندوزی را اجرا کنید. گام بعدی تایپ کردن دستور زیر و فشار دادن کلید Enter است:

adb shell

دستور بعدی را نیز تایپ کرده و Enter را فشار دهید:

dumpsys display | grep mBaseDisplayInfo

اطلاعاتی در مورد نمایشگر گوشی یا تبلت نمایش داده می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، DPI پس از density value که به معنی مقدار تراکم است، ذکر می‌شود:

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

برای تغییر دادن DPI که عددی بین ۱۲۰ الی ۶۴۰ است، دستور بعدی را اجرا کنید و به جای DPI عدد موردنظر خویش را قرار دهید:

wm density DPI && adb reboot

توجه کنید که با اجرای دستور فوق، DPI تغییر می‌کند. لذا با عددی بسیار کوچک یا بسیار بزرگ شروع نکنید بلکه مقدار اولیه که با دستور قبلی رویت کرده‌اید را کمی بیشتر یا کمتر کنید و نتیجه را بررسی کنید. اگر نیاز به عدد کوچک‌تر یا بزرگ‌تری بود، یک مرتبه‌ی دیگر DPI را تغییر بدهید.

با استفاده از عددی مثل ۶۰۰، تراکم بیشتر می‌شود و در واقع متن و آیکون‌ها و به طور کلی عناصر گرافیکی سیستم عامل اندروید و تمام اپ‌های آن، کوچک‌تر می‌شود.

روش تغییر DPI برای کوچک‌تر یا بزرگ‌تر کردن همه‌چیز در اندروید

توجه داشته باشید که اگر اندروید را پیشاپیش Root کرده‌اید، می‌توانید در انتهای دستور تغییر DPI، عبارت su را وارد کنید و سپس کلید Enter را فشار دهید. با اضافه شدن su که دسترسی سوپریوزر را فعال می‌کند، ممکن است گوشی یا تبلت شما پس از تغییر تراکم، ریبوت شود.