سوئیچ یکی از تجهیزات اصلی و پرکاربرد شبکه بوده که کار اتصال Node ها یا همان گره ها را برعهده دارد. از آن جایی که کیفیت Switch در کارایی شبکه و سرعت آن نقش کلیدی دارد، سعی می شود که مناسب ترین نوع آن مورد استفاده قرار بگیرد. اما با توجه به گران بودن و تحریم، سوئیچ ریفر جایگزین سوئیچ نو شده است.

سوئیچ ریفر چیست؟

سوئیچ شبکه دستگاهی می باشد که بر مبنای آدرس دهی مک، کامپیوتر، سرور و دیگر دیواس ها را طی پروسه ای به نام Packet Switching به هم دیگر وصل می کند. به عبارتی دیگر سوئیچ وظیفه دارد فریم ها را را دریافت کرده و پس از پردازش تصمیم بگیرد به کدام درگاه ارسال کند. سوئیچ ریفر هم در واقع یک سوئیچ معمولی است؛ با این تفاوت که نو یا دست اول و آکبند نیست. احتمالا بیشتر شما واژه استوک را در بازار لوازم دیجیتال شنیده اید. ریفر هم نوعی استوک است اما خود آن نبوده و با هم فرق دارند.

تفاوت ریفر و استوک

کسانی که آشنایی چندانی با این واژه و بازارهای وارداتی ندارند باید بدانند که این دو کلمه هم معنی بوده و به هر کالای دست دوم خارجی وارداتی گفته می شود. اما فقط شباهت کالای ریفر با کالای استوک در ارزان تر بودن آن ها نسبت به نمونه اصل و اورجینال همان کالا می باشد. محصولات دست دوم و استفاده شده یا محصولاتی که تاریخ انقضا و گارانتی آن ها تمام شده و جزو دسته استوک می باشند.

اما در بازار تجهیزات شبکه و دیگر محصولات، وقتی کالایی پس از عرضه به بازار به علت خرابی و مشکلات دیگر دوباره به کارخانه برگشت داده می شود و وقتی مشکلات آن حل شد، مجددا بسته بندی می شود و این بار با برچسب محصول ریفر به بازار با قیمت پایین تر عرضه می شود.

اصالت سنجی تجهیزات سیسکو

برند سیسکو از معروف ترین و مناسب ترین برندهای تجهیزات شبکه در جهان و ایران می باشد. متاسفانه به علت تحریم های اعمال شده این برند در کشور ما کنندگی نداشته و واردات قطعات اصل از کارخانه میسر نیست. پس تجهیزات مورد نیاز مثل سوئیچ ریفر توسط شرکت ها از کشورهای واسطه وارد می شوند.

در این بین دلالان و افراد فرصت طلب هم بیکار ننشسته و سوئیچ های تقلبی و حتی کارکرده را با نام سوئیچ سیسکو اصل به دست مردم می رسانند. اما مناسب ترین راه جهت تشخیص سوئیچ اصل از تقلبی توجه به مشخصات جعبه و خرید سوئیج ریفر از یک مرکز معتبر می باشد.

سوئیچ تقلبی سیسکو

شناخت این دسته از سوئیچ ها از دیگر انواع آن بسیار اهمیت دارد. چرا که امکان دارد از نظر ظاهری هیچ فرقی با نوع اصل آن نداشته باشد؛ اما در باطن این طور نبوده و از قطعاتی ساخته شده که توسط کارخانه اصلی سیسکو تولید نشده اند. از این رو استفاده از سوئیچ تقلبی اصلا درست نیست چرا که کارایی سیستم را تحت تاثیر قرار می دهد. همینطور عمر مفید این سوئیچ ها کمتر می باشد.

سوئیچ دست دوم

این دسته از سوئیچ های سیسکو در واقع همان استوک ها می باشند که مورد استفاده قرار گرفته اند. در بیشتر موارد سوئیچ های یوزد تعمیر نرفته و نیازی هم به تعمیر ندارند، و قیمت آن ها هم نسبت به سوئیچ نو و ریفر سیسکو ارزان تر هم است. ولی در بلندمدت امکان دارد جوابگو نبوده و دچار اختلال شوند که موجب بروز مشکلاتی در عملکرد شبکه می شود.

ریفر سوئیچ شبکه چیست؟

تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو

مناسب ترین راه تشخیص سیسکو اصل از تقلبی، شناخت نوع اصل بوده که دارای مشخصات زیر است:

مشخصات سوئیچ سیسکو اصل

 • چاپ لوگوی جدید Cisco بر روی جعبه
 • دارای هولوگرام
 • امکان به روزرسانی میان افزارها
 • پر رنگ بودن رنگ جعبه دستگاه
 • دارای برچسب شماره سریال و مشخصات محصول
 • در ماژول ها، درج شماره سریال هم بر روی جعبه و هم بر روی ماژول
 • برچسب هولوگرامی سیسکو با بعدی به عمق 1 سانتی متر بر روی برد سوئیچ
 • دارای برچسب رنگی دیگر با آرم سیسکو

تست سلامت سوئیچ سیسکو

در کسب وکارهای کوچک که نیاز به شبکه دارند مناسب ترین و به صرفه ترین گزینه، راه اندازی شبکه سیمی محلی با کمک سوئیچ می باشد. این سوئیچ ها را سوئیچ اترنت یا هاب اترنت می گویند و کار آن دریافت پهنای باند از روتر و ارائه آن به دستگاه های متصل به خود می باشد. پس از خرید سوئیچ ریفر سیسکو جهت تست سالم بودن آن کافیست مراحل زیر را دنبال کنید:

مراحل تست سلامت سوئیچ ریفر سیسکو

 • اطمینان از سلامت روتر و مودم با اتصال مستقیم لپ تاپ به آن با کمک کابل اترنت و برقراری اینترنت
 • سپس اتصال یک سر کابل اترنت به مودم یا روتر و اتصال سر دیگر به پورت WAN سوئیچ
 • اتصال کامپیوتر یا لپ تاپ به پورت LAN 1 با کمک یک کابل اترنت دیگر
 • راه اندازی مجدد مودم یا روتر با کمک دکمه Reset پشت دستگاه
 • اتصال آداپتور برق سوئیچ ریفر به پریز برق
 • اتصال فعال در صورت چشمک زدن چراغ سبز بالای دو پورت WAN و LAN1
 • باز کردن یک صفحه در مرورگر اینترنتی جهت اطمینان از اتصال
 • جدا کردن کابل متصل به پورت LAN1 و اتصال به دیگر پورت ها و طی کردن مراحل 3 به بعد برای تست همه پورت ها

به پایان این مقاله رسیدیم، پیشنهاد می کنیم برای خرید سوئیچ سیسکو و سوئیچ های شبکه اصل فقط از مراکز معتبر اقدام کنید، به این صورت احتمال خرید سوئیچ تقلبی به جای سوئیچ شبکه اصل به شدت کاهش پیدا می کند.