برای جابجا کردن فایل بین کامپیوتر و گوشی و همین‌طور بین کامپیوترها و گوشی‌ها، می‌توان از نرم‌افزار و اپ SHAREit استفاده کرد. SHAREit نرم‌افزاری است که بین کامپیوترها و گوشی‌هایی که در یک شبکه‌ی وای-فای قرار گرفته‌اند، فایل‌ها را با سرعت بالا منتقل می‌کند و در حقیقت سرعت جابجایی فایل، بسته به قدرت آنتن Wi-Fi و همین‌طور سرعت مودم و چیپ‌ست وای-فای سیستم، ممکن است بسیار عالی یا در حد قابل‌قبول باشد.

در این مقاله به آموزش انتقال فایل از کامپیوتر به کامپیوتر دیگر به کمک نرم‌افزار رایگان SHAREit می‌پردازیم. با ما باشید.

در گذشته برای جابجا کردن فایل بین دو کامپیوتر از فلش‌درایو USB و هارد اکسترنال و همین‌طور شبکه‌ی سیمی مبتنی بر کابل LAN استفاده می‌شد اما اکنون با پیشرفت قابل‌توجه شبکه‌های وای-فای و مودم‌ها و روترها ارزان و بی‌سیم، ساده‌ترین راه، انتقال بی‌سیم است. وای-فای و بلوتوث هر دو برای این مقصود مناسب هستند ولیکن وای-فای مصرف انرژی بالاتر، آنتن‌دهی و پوشش فاصله‌ی بیشتر و سرعت بالاتر را به همراه دارد. به همین جهت است که نرم‌افزارهای جالبی مثل SHAREit که با استفاده از وای-فای فایل‌ها را جابجا می‌کنند، بسیار معروف و محبوب شده‌اند.

بین کاربران موبایل و تبلت، اپلیکیشن شیرایت کاملاً شناخته شده است اما جالب است بدانید که با SHAREit می‌توان فایل‌ها را بین کامپیوترها نیز جابجا کرد و خوشبختانه نیازی به ایجاد گروه خانگی یا HomeGroup نیست.

چگونه از SHAREit برای جابجایی فایل بین دو کامپیوتر ویندوزی استفاده کنیم؟

قبل از هر چیز توجه کنید که کامپیوتر منبع و مقصد می‌بایست به یک شبکه‌ی وای-فای متصل باشند! اگر مودم یا روتر بی‌سیم ندارید، می‌توانید به کمک گوشی یا لپ‌تاپ خود نیز هات‌اسپات ایجاد کنید و از آن در نقش روتر بی‌سیم استفاده کنید و پس از جابجایی فایل‌ها نیز هات‌اسپات ایجاد شده را غیرفعال کنید تا بیهود باتری گوشی و لپ‌تاپ مصرف نشود. اگر این شرط مهم برقرار است، برای دانلود و نصب نرم‌افزار شیرایت اقدام کنید.

توجه کنید که SHAREit می‌بایست در هر دو سیستم ویندوزی نصب شود.

پس از تکمیل نصب نرم‌افزار SHAREit، آن را روی هر دو سیستم اجرا کنید. در یکی از سیستم‌ها روی آیکون منو که به شکل سه خط ساده در گوشه‌ی بالای اپلیکیشن قرار گرفته کلیک کنید و گزینه‌ی Connect to PC را انتخاب کنید. به این ترتیب جست‌وجو برای کامپیوترهایی که در همان شبکه قرار دارند و در عین حال شیرایت رویشان اجرا شده است، آغاز می‌شود.

آموزش انتقال فایل بین دو کامپیوتر از طریق SHAREit

پس از چند ثانیه اسکن کردن، لیستی از کامپیوترها نمایان می‌شود. روی کامپیوتر مقصد کلیک کنید تا ارتباط بین دو سیستم برقرار شود. توجه کنید که اگر پس از اسکن، کامپیوتری لیست نشده باشد، شبکه، فایروال و دسترسی SHAREit به شبکه و همین‌طور باز نبودن شیرایت در دیگر کامپیوترها، از جمله مهم‌ترین دلایل است.

آموزش انتقال فایل بین دو کامپیوتر از طریق SHAREit

در کامپیوتر دیگر پیامی روی صفحه نمایش داده می‌شود که موضوع آن تأیید کردن ارتباط بین دو سیستم است. روی دکمه‌ی Accept کلیک کنید و اگر قرار است در آینده نیز از همین روش برای جابجایی فایل بین دو سیستم استفاده کنید، بهتر است تیک گزینه‌ی Set it as a trusted device, no need to remind me again. را اضافه کنید و سپس روی Accept کلیک کنید.

اگر در برقراری ارتباط و نمایش پنجره‌ی تأیید مشکلی وجود دارد، از طریق کامپیوتر دیگر برای پیدا کردن و اتصال به سیستم اول تلاش کنید. ارتباط دو طرفه است و تفاوتی از نظر قابلیت جابجایی فایل وجود ندارد.

برای ارسال فایل از کامپیوتری به دیگری، کافی است روی فایل موردنظر خود کلیک کرده و آن را درگ کرده و روی پنجره‌ی نرم‌افزار SHAREit رها کنید. روش دیگر کلیک کردن روی دکمه‌ی Select files و سپس انتخاب کردن فایل‌ها و در نهایت کلیک روی دکمه‌ی Open است.

آموزش انتقال فایل بین دو کامپیوتر از طریق SHAREit

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید نوار پیشرفت جابجایی فایل در بالای صفحه نمایش داده می‌شود. کمی پایین‌تر نیز فایل‌هایی که انتقالشان تکمیل شده، لیست می‌شود.

آموزش انتقال فایل بین دو کامپیوتر از طریق SHAREit

پس از تکمیل ارسال فایل‌ها از سیستمی به دیگری، روی دکمه‌ی Disconnect کلیک کنید. برای دیدن لیست فایل‌های دریافت‌شده روی آیکون File received در بالای پنجره‌ی نرم‌افزار شیرایت کلیک کنید تا فولدر فایل‌های دریافتی باز شود. روش دیگر این است که روی آیکون سه‌نقطه در کنار نام فایل‌های دریافتی کلیک کرده و سپس Open را انتخاب کنید تا فولدر حاوی فایل باز شود.

در آینده مقالات دیگری در مورد کار با دیگر نرم‌افزارهای جابجایی فایل‌ها به صورت بی‌سیم و بر اساس پروتکل وای-فای مثل Zapya و Mi Drop می‌پردازیم. سیاره‌ی آی‌تی را دنبال کنید.