ترسیم نمودار در اپلیکیشن تحت وب Google Sheets مثل نرم‌افزار Excel مایکروسافت بسیار ساده است. تنوع نمودارها نیز زیاد است و از نمودار دایره‌ای گرفته تا انواع نمودارهای ستونی و راداری، همگی پیش‌بینی شده است. لذا برای انواع کاربردها، می‌توانید از سرویس رایگان گوگل استفاده کنید و نمودارهای جالب و کاربردی را در مرورگرها و همین‌طور اپ اندرویدی و iOS گوگل شیتس استفاده کنید.

در ادامه به روش ترسیم نمودار در گوگل شیتس می‌پردازیم. با ما باشید.

نحوه رسم کردن نمودار در گوگل شیتس

برای شروع کار به صفحه‌ی خانه‌ی اپلیکیشن تحت وب Google Sheets مراجعه کنید و پس از ورود با حساب کاربری گوگل، فایلی جدید ایجاد کنید یا فایلی را برای رسم کردن نمودار باز کنید.

بهتر است داده‌های نمودار در جدولی درج شده باشند. در این صورت با تغییر دادن اطلاعات موجود در جدول، نمودار رسم شده نیز آپدیت می‌شود.

برای قرار دادن نمودار، از منوی Insert و گزینه‌ی Chart استفاده کنید.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

از منوی کرکره‌ای انتخاب نوع نمودار، یکی از موارد را انتخاب کنید. در این مثال Smooth line chart را انتخاب می‌کنیم که یکی از پرکاربردترین انواع نمودار است.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

اکنون نوبت به انتخاب سلول‌های جدول می‌رسد. می‌توانید به روش دستی، محدوده‌ی سلول‌ها را وارد کنید اما روش ساده‌تر در مورد جداول کوچک، کلیک و درگ است. به عبارت دیگر می‌بایست ابتدا روی آیکون جدول در سمت راست کلیک کنید و سپس با کلیک و نگه داشتن کلید چپ موس و حرکت موس، محدوده‌ی جدول را انتخاب کنید. 

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

پس از انتخاب جدول، روی OK کلیک کنید تا نمودار رسم شود.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، عنوان سری‌های داده، همان چیزی است که در اولین سلول هر ستون موجود است. لذا برای تغییر عناوین می‌توانید از تغییر محتوای سلول‌های هدر یا عنوان استفاده کنید.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

پس از رسم کردن نمودار، می‌بایست اندازه‌ی نمودار را مطابق با کاربرد تنظیم کنید. به عنوان مثال اگر قرار است نمودار کوچک باشد و در نمایشگر کوچک آیفون و گوشی‌های اندرویدی، کاملاً دیده شود، می‌بایست نمودار را کوچک‌تر کنید.

نکته‌ی دیگر این است که اگر نمودار را در دیگر اپلیکیشن‌های گوگل مثل Google Docs یا Google Slides‌ قرار بدهید، نمودار به صورت عکس رندر می‌شود. لذا با تغییر اندازه، کم و بیش تار خواهد شد! لذا باید پس از ترسیم نمودار، در مورد اندازه‌ی‌ آن تصمیم بگیرید.

در تصویر زیر همان نمودار قبل را مشاهده می‌کنید با این تفاوت که در جدول داده‌ها، تغییری اعمال شده و نمودار نیز به صورت خودکار، تغییر کرده است.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

برای تغییر دادن نوع نمودار، نیازی به حذف کردن نمودار فعلی و ترسیم نوعی دیگری از Chart نیست بلکه می‌توانید روی نمودار دبل‌کلیک کنید تا منوی Chart Editor برای ویرایش نمودار نمایان شود. سپس روی Setup کلیک کنید.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

و در نهایت از منوی کرکره‌ای Chart type، برای انتخاب کردن نوعی دیگر از نمودار استفاده کنید.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets

با کلیک روی تب دوم که Customize نام دارد، می‌توانید نمودار خویش را کاملاً سفارشی کنید. تغییر رنگ بخش‌های مختلف نمودار، تغییر دادن فونت، تغییر دادن برچسب‌ها یا Legends و موارد دیگر همگی امکان‌پذیر است.

آموزش ترسیم نمودار در Google Sheets