یکی از نقاط قوت مرورگرهای گوگل کروم و موزیلا فایرفاکس این است که هزاران افزونه (Extension یا Add-on) برایشان منتشر شده که هر یک کار خاصی انجام می‌دهند و قابلیت‌های مرورگر را به مراتب بیشتر می‌کنند. به همین جهت دانستن روش نصب Add-on روی مرورگر فایرفاکس، برای اغلب کاربران ضروری است.

اکستنشن‌ها بسیار متنوع و کاربردی هستند. به عنوان مثال می‌توان با کمی جست‌وجو، اکستنشن‌هایی برای مسدود کردن برخی سایت‌ها و مسدود کردن برخی انواع محتوا مثل جاواسکریپت و کدهای تبلیغاتی و همین‌طور امنیت بیشتر، استفاده‌ی بهتر از وب‌سایت‌ها با ابزارهایی مثل اسکرین‌شات گرفتن، تغییر ظاهر صفحات، بررسی ابعاد و رنگ‌ها، بررسی رتبه و SEO سایت‌ها و بسیاری امور دیگر، پیدا کرد.

در این مقاله با روش جست‌وجو کردن افزونه‌های مرورگر Mozilla Firefox و نصب کردن افزونه‌ها و همین‌طور شیوه‌ی مدیریت کردن و بروزرسانی افزونه‌های فایرفاکس آشنا می‌شویم. سیاره‌ی آی‌تی را همراهی کنید.

افزونه‌ها روی مرورگرها نصب می‌شوند از کارهای ساده‌ای مثل اضافه کردن یک تولبار یا تم گرفته تا اضافه کردن قابلیت‌ها و ابزارهای جالب و پیچیده را انجام می‌دهند. در حقیقت برخی کاربران حرفه‌ای که از مرورگرهای گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده می‌کنند و سراغ گزینه‌های مشابه نمی‌روند، برای کارهای روزانه به برخی افزونه‌ها نیاز مبرم دارند.

توجه کنید که افزونه در زبان موزیلایی، Add-on و گاهی Extension گفته می‌شود و در زبان گوگل کروم، اکستنشن نامیده می‌شود. 

چگونه روی مرورگر فایرفاکس افزونه یا Add-on نصب کنیم؟

افزونه‌های مرورگر فایرفاکس در وب‌سایت رسمی بنیاد موزیلا به آدرس addons.mozilla.org منتشر می‌شود. در بالای صفحه روی تب Extensions کلیک کنید و سپس روی یکی از اکستنشن‌ها که موردنیازتان است کلیک کنید.

توجه کنید که در تب اول یعنی Explore می‌توان گزیده‌ای از افزونه‌های مفید و کاربردی را مشاهده کرد که برای کاربران جدید فایرفاکس و یا کسانی که تاکنون افزونه روی مرورگرشان نصب نکرده‌اند، مفید است. اگر قابلیت خاصی را مدنظر دارید، می‌توانید از قابلیت جست‌وجو یا فیلد Find add-ons در بالای صفحه استفاده کنید.

چگونه روی فایرفاکس افزونه نصب کنیم و افزونه‌ها را بروز، فعال و غیرفعال کنیم؟

اکنون روی دکمه‌ی + Add to Firefox کلیک کنید تا دانلود افزونه آغاز شود.

چگونه روی فایرفاکس افزونه نصب کنیم و افزونه‌ها را بروز، فعال و غیرفعال کنیم؟

قدم بعدی کلیک روی دکمه‌ی Add است که افزونه را روی مرورگر نصب می‌کند.

چگونه روی فایرفاکس افزونه نصب کنیم و افزونه‌ها را بروز، فعال و غیرفعال کنیم؟

برخی افزونه‌ها به ری‌استارت کردن مرورگر نیازمند هستند و بدون بستن و اجرای مجدد Firefox، به درستی عمل نمی‌کنند و برخی دیگر نیز پس از نصب قابل‌استفاده خواهند بود. اگر نوتیفیکیشنی مبنی بر نیاز به Restart نمایان شد، تب‌ها و پنجره‌ها را بررسی کنید و کارهای نیمه‌تمام خود را تکمیل کنید و سپس مرورگر را ببندید و از نو اجرا کنید.

چگونه Add-onهای نصب شده روی فایرفاکس را بروزرسانی کنیم؟

بروزرسانی به روش خودکار و دستی امکان‌پذیر است. برای بروزرسانی دستی مراحل زیر را طی کنید:

روی منو کلیک کنید و سپس Add-ons‌ را انتخاب کنید.

صفحه‌ی مدیریت افزونه‌ها نمایان می‌شود. در سمت چپ روی Extensions کلیک کنید.

در بالای صفحه روی آیکون چرخدنده کلیک کرده و گزینه‌ی Check for Updates را انتخاب کنید.

چگونه روی فایرفاکس افزونه نصب کنیم و افزونه‌ها را بروز، فعال و غیرفعال کنیم؟

چگونه افزونه‌های فایرفاکس را فعال یا غیرفعال کنیم؟

نصب کردن ده‌ها اکستنشن روی یک مرورگر، اجرا کردن آن را بسیار کند و حتی غیرممکن می‌کند! همواره می‌بایست افزونه‌هایی که موقتاً کاربردی ندارند را غیرفعال و یا حذف کرد. در صورت نیاز می‌توان به راحتی افزونه‌های غیرفعال‌شده را فعال کرد. به این ترتیتب از منابع ارزشمند سیستم مثل RAM و CPU‌ به شکل بهینه استفاده می‌شود و با مشکل کند شدن سیستم و کمبود حافظه‌ی رم، کمتر مواجه خواهیم شد.

برای مدیریت کردن افزونه‌های فعال و غیرفعال، مراحل زیر را طی کنید:

روی منوی کلیک کرده و گزینه‌ی Add-ons را انتخاب کنید.

در این صفحه در سمت چپ روی Extensions‌ و یا Get Add-ons کلیک کنید.

در سمت راست در کنار هر افزونه یک سوییچ ساده برای فعال کردن و غیرفعال کردن آن وجود دارد. سوییچ را در وضعیت خاموش یا روشن قرار دهید.

چگونه روی فایرفاکس افزونه نصب کنیم و افزونه‌ها را بروز، فعال و غیرفعال کنیم؟