زمان‌بندی کردن خاموشی در سیستم عامل لینوکس مثل ویندوز بسیار ساده است. برای این کار می‌توانید از ترمینال لینوکس و دستوری ساده استفاده کنید. به علاوه می‌توانید زمان بیداری خودکار یا روشن شدن سیستم را با دستور rtcwake تنظیم کنید.

در ادامه به دستورات و روش تنظیم کردن زمان خاموش شدن و روشن شدن خودکار سیستم در Linux می‌پردازیم که در توزیعات مختلف لینوکس کاربرد دارد. با ما باشید.

تنظیم لینوکس برای خاموش شدن در ساعت دلخواه

برای خاموش کردن خودکار کامپیوتر یا لپ‌تاپی که یکی از توزیعات Linux روی آن نصب شده، بهترین روش استفاده کردن از ابزار اصلی لینوکس یعنی shutdown است. این برنامه به صورت پیش‌فرض در تمام توزیعات لینوکس موجود است و لذا نیازی به نصب کردن اپلیکیشن اضافی ندارید. دقت کنید که زمانی که در این دستور استفاده می‌شود، ۲۴ ساعته است و نه ۱۲ ساعته. بنابراین ساعتی مثل ۳ بعدازظهر معادل ۱۵ خواهد بود.

و اما روش کار: ابتدا سیستم لینوکسی را روشن کرده و با حساب کاربری که دسترسی روت دارد، شروع کنید. فرمان shutdown بدون دسترسی روت عمل نمی‌کند. برای فعال کردن دسترسی روت، طبق معمول از دستور su یا sudo -s در اپلیکیشن ترمینال لینوکس استفاده کنید:

یا

برای خاموش کردن سیستم لینوکسی در همین لحظه و تست عملکرد صحیح دستور shutdown، از دستور زیر استفاده کنید:

و برای خاموش کردن سیستم در ساعت مشخصی از روز فعلی، به جای now از زمان موردنظر استفاده کنید که شامل ساعت و دقیقه می‌شود. به عنوان مثال برای خاموشی خودکار رأس ساعت ۸ شب، از دستور زیر استفاده کنید:

و برای کنسل کردن دستوری که قبلاً تایپ کرده‌اید و قرار است سیستم را در ساعت مشخصی خاموش کند، از دستور shutdown به همراه سوییچ c استفاده کنید.

آموزش خاموش و روشن کردن خودکار لینوکس در زمان مشخص با دستورات ترمینال

دستور ری‌استارت کردن لینوکس

شاید تصور کنید که shutdown با توجه به نامش فقط مختص خاموش کردن سیستم لینوکسی است اما در حقیقت تنظیمات و قابلیت‌های گسترده‌تری دارد. به عنوان مثال می‌توانید برای Restart کردن در لحظه‌ی فعلی یا در ساعت دلخواه از آن استفاده کنید.

برای ری‌استارت کردن سیستم در ساعت دلخواه، از دستور مشابه خاموشی استفاده کنید اما به جای سوییچ p از r که معادل Restart استفاده کنید. مثلاً برای خاموش و روشن کردن سیستم در ساعت ۹ صبح از دستور زیر استفاده کنید:

و اگر پشیمان شدید و لازم است دستور ری‌استارت را کنسل کنید، می‌توانید از سوییچ c که به معنی Cancel است، استفاده کنید:

روشن کردن کامپیوتری با سیستم عامل Linux در ساعت دلخواه

برای روشن کردن خودکار سیستمی که یکی از توزیعات لینوکس روی آن نصب شده، می‌توانید از دستور Rtcwake لینوکس استفاده کنید. این دستور برخلاف دستور شات‌داون و ری‌استارت، زمان بر حسب ثانیه و همین‌طور ۲۴ ساعته را پشتیبانی می‌کند و تنظیمات و قابلیت‌های زیادی دارد.

بهتر است برای دریافت فایلی متنی ساده در مورد تمام قابلیت‌های rtcwake از سوییچ help استفاده کنید و نتیجه را در فایلی متنی مثل rtcwake -help در روت ذخیره کنید:

تعلیق روی RAM یا HDD و SSD و روشن شدن در زمان مشخص

یک روش محبوب و کاربردی این است که داده‌های موجود روی حافظه‌ی RAM سیستم را با مصرف اندک برق یا باتری، روی رم نگه دارید تا روشن شدن سیستم در زمان دلخواه، بسیار سریع انجام شود. در واقع سرعت رم به مراتب بالاتر از هارددیسک یا حتی SSD است و تنها اشکال ذخیره شدن داده روی رم این است که برای حفظ کردن اطلاعات باید اندکی برق مصرف شود. قبلاً در مورد این روش و تفاوت آن با هایبرنیت در سیستم عامل ویندوز سخن گفتیم:

طبق معمول ابتدا دسترسی روت را فعال کنید که با یکی از دستورات زیر انجام می‌شود:

و سپس برای خاموش کردن سیستم و حفظ اطلاعات روی RAM و سپس بیداری سیستم در فاصله‌ی زمانی ۸ ساعت بعد، از دستور زیر استفاده کنید:

عدد ۲۸۸۰۰ ثانیه معادل ۸ ساعت است.

برای تعلیق سیستم و ذخیره کردن داده‌های رم روی هارددیسک یا SSD، می‌توانید از دستور زیر استفاده کنید:

با دستور فوق، سیستم خاموش می‌شود و ۱۲ ساعت بعد به صورت خودکار روشن می‌شود.

اجرای نرم‌افزار پس از روشن شدن لینوکس به صورت خودکار

همان‌طور که اشاره کردیم دستور rtcwake بسیار قدرتمند و مفید است. یکی از قابلیت‌های آن این است که می‌توانید یک نرم‌افزار دلخواه را پس از روشن شدن خودکار سیستم، اجرا کنید. به عنوان مثال فرض کنید که می‌خواهید سیستم اداری شما، ۸ ساعت بعد به صورت خودکار روشن شود و پس از روشن شدن و بالا آمدن Linux، نرم‌افزار Libre Office که یکی از آفیس‌های معروف لینوکس است، به صورت خودکار اجرا شود.

برای این کار از دستور زیر استفاده کنید:

در انتهای دستور فوق از && استفاده شده که به معنی "و" است و کاری می‌کند که یک دستور و پس از آن دستور بعدی اجرا شود. اگر به نرم‌افزارهای بیشتری نیاز داشته باشید، می‌توانید از همین روش استفاده کنید. مثلاً برای اجرای فایرفاکس و اپلیکیشن ترمینال گنوم و نرم‌افزار ویرایش عکس GIMP می‌توانید از این دستور طولانی استفاده کنید:

روشن کردن خودکار سیستم لینوکسی بدون خاموش کردن

اگر بخواهید از سیستم استفاده کنید و پس از مدتی آن را خاموش کرده و تنظیم کنید که سیستم در زمان دلخواهی روشن شود، می‌توانید از دستور معروف rtcwake استفاده کنید.

آموزش خاموش و روشن کردن خودکار لینوکس در زمان مشخص با دستورات ترمینال

به عنوان مثال اگر بخواهید سیستم لینوکسی ۱۲ ساعت بعد روشن شود و در حال حاضر نیز خاموش نشود، دستور زیر مفید است: