برای ترکیب کردن عکس‌ها و کنار هم قرار دادن دو عکس در کنار هم نیازی به نرم‌افزارهای تخصصی ویرایش عکس مثل فتوشاپ نیست بلکه با برنامه‌ی Paint که در ویندوزهای مختلف موجود است می‌توانید این کار را انجام بدهید. البته روال کار به سادگی استفاده از فتوشاپ نیست.

در این مقاله به روش ترکیب دو عکس به کمک نرم‌افزار نقاشی یا Paint در ویندوز می‌پردازیم.

در ویندوز ‍۱۰ علاوه بر Paint، نرم‌افزار حرفه‌ای‌تری به اسم Paint 3D موجود است که به کمک آن هم می‌توانید عکس‌ها را ویرایش کنید و کار ساده‌ای مثل کنار هم قرار دادن دو عکس را انجام بدهید. حتی حذف کردن پس‌زمینه‌ی عکس‌ها هم امکان‌پذیر است.

ترکیب کردن دو عکس با برنامه‌ی Paint ویندوز

ابتدا نرم‌افزار Paint را با جستجو کردن نام آن در منوی استارت ویندوز اجرا کنید. سپس از منوی File و گزینه‌ی Open برای باز کردن تصویر اول استفاده کنید. می‌توانید با روش درگ و دراپ یا گرفتن و رها کردن هم عکس موردنظر را در این برنامه باز کنید.

روش دیگر و سریع‌تر این است که روی عکس اول راست‌کلیک کنید و از گزینه‌ی Open with و سپس Paint برای باز کردن آن در این نرم‌افزار استفاده کنید. البته اگر Paint در منوی Open with موجود نباشد، می‌بایست Choose another app را انتخاب کرده و سپس نرم‌افزار Paint را از میان نرم‌افزارهای موجود انتخاب کنید.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

گام بعدی فراهم کردن فضا برای قرار دادن عکس دوم است. برای تغییر دادن اندازه‌ی پالت طراحی، کافی است یکی از نقاط وسط ضلع‌ها یا گوشه‌ها را با کلید چپ موس درگ کنید. مقدار فضای اضافی بسته به تصویر دوم متفاوت است. می‌توانید زیر عکس اول یا سمت راست آن با گسترش دهید.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

اکنون تصویر دوم را با استفاده از گزینه‌ی Paste from که با کلیک روی فلش گزینه‌ی Paste نمایان می‌شود، اضافه کنید. با انتخاب کردن این گزینه، پنجره‌ی انتخاب کردن فایل باز می‌شود.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

فایل تصویری موردنظر را انتخاب کنید و سپس روی Open کلیک کنید.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

پس از قرار دادن عکس دوم، با استفاده از موس آن را درگ کنید و در محل مناسب قرار دهید.می‌توانید اندازه‌ی آن را هم تغییر بدهید. برش زدن بخش‌هایی از تصویر دوم و همین‌طور عکس اول، کاری است که در مرحله‌ی بعدی انجام می‌دهیم.

اکنون برای جابجا کردن بخش‌هایی از عکس‌ها، ابتدا با روش کلیک و درگ، ناحیه‌ی موردنظر را انتخاب کنید.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

و سپس با روش کلیک و درگ، ناحیه‌ی انتخاب شده را جابجا کنید. می‌توانید همین فرآیند را چند بار تکرار کنید و بخش‌هایی از عکس‌ها را برش زده و به راحتی جابجا کنید.

و چند نکته‌ی مفید حین برش و جابجایی قسمت‌هایی از عکس‌ها:

اگر اشتباهی در هر مرحله رخ داد، سریعاً‌ Undo کنید یا به عبارت دیگر Ctrl + Z را فشار دهید. در واقع تمام تصویر یک لایه است و نمی‌توانید اشتباهات را با حرکت لایه‌های عکس روی هم، جبران کنید. برای این موارد باید از Photoshop یا GIMP استفاده کرد.

برای حرکت دادن ناحیه‌ی انتخاب شده می‌توانید از فلش‌های جهت روی کیبورد هم استفاده کنید که گاهی بهتر از کار با موس است. بد نیست برای دقت بیشتر، ابتدا با نگه داشتن Ctrl و چرخاندن چرخ موس، زوم کنید. در این صورت جابجا کردن بخش‌های تصاویر، دقیق‌تر انجام می‌شود.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

در نهایت زمانی که جابجا کردن عکس‌ها و نواحی موردنظر تکمیل شد، نوبت به کوچک کردن و در واقع برش زدن فضای اضافی دور عکس‌ها می‌رسد. برای این مهم در ناحیه‌ای خارج از عکس‌ها کلیک کنید تا نقاط دور پالت طراحی ظاهر شود. اکنون با روش کلیک و درگ، خطوط دور را جابجا کنید.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز

برای ذخیره کردن فایل ویرایش شده، از منوی File و گزینه‌ی Save as و یکی از زیرگزینه‌ها که فرمت‌های مختلف فایل‌های عکس است، استفاده کنید. البته اگر روی Save as کلیک کنید هم پنجره‌ی ذخیره کردن فایل به همراه منوی کرکره‌ای انتخاب فرمت عکس باز می‌شود.

آموزش به هم چسباندن و ترکیب عکس‌ها در Paint ویندوز