یکی از بهترین روش‌های فرستادن فایل از گوشی به کامپیوتر و برعکس، تبدیل کردن گوشی و تبلت به سرور FTP است. کافی است گوشی و کامپیوتر در یک شبکه قرار داشته باشند و نرم‌افزاری برای تبدیل اندروید به سرور FTP نصب کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید.

در اغلب محصولات Xiaomi اپی به اسم Mi Drop وجود دارد که در حقیقت از پروتکل FTP استفاده می‌کند. با توجه به اینکه گوشی‌ها و تبلت‌ها و لپ‌تاپ‌های امروزی همگی دارای Wi-Fi‌ هستند، می‌توان گوشی را Hotspot و سپس با استفاده از Mi Drop به حافظه‌ی داخلی گوشی دسترسی پیدا کرد.

در این مقاله به آموزش جابجایی فایل بین کامپیوتر و گوشی‌های شیائومی که اپی به Mi Drop دارند، می‌پردازیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

اغلب کاربران اندروید برای جابجا کردن فایل بین کامپیوتر و گوشی و البته بدون کابل USB از نرم‌افزارهایی مثل Zapya و SHAREit استفاده می‌کنند که روش خوب و ساده‌ای است اما کار با اپ‌های تبدیل اندروید به سرور FTP حتی ساده‌تر و کاربردی‌تر است!

برای تبدیل گوشی به سرور FTP می‌توان از یک شبکه‌ی وای-فای که حتی به کمک خود گوشی یا تبلت ایجاد شده و یک نرم‌افزار تبدیل اندروید به سرور FTP استفاده کرد. قبلاً یکی از نرم‌افزارهای معروف در این زمینه را بررسی کردیم:

در گوشی‌های شیائومی و همین‌طور برخی رام‌های اندروید، بدون اپ اضافی و به کمک ابزارهایی که سازنده گوشی در نظر گرفته، می‌توان تبدیل به سرور FTP را انجام داد. Mi Drop شیائومی هم یکی از این اپ‌های مفید است.

چگونه با Mi Drop شیائومی فایل‌ها را از گوشی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

ابتدا گوشی و کامپیوتر خود را به یک شبکه‌ی وای-فای متصل کنید. اگر مودم و روتر بی‌سیم در اختیار ندارید، گوشی را به هات‌اسپات وای-فای تبدیل کنید و با کامپیوتر خود به شبکه‌ی وای-فایی که گوشی ایجاد کرده، متصل شوید. اکنون مراحل زیر را طی کنید:

اپلیکیشن Mi Drop را از لیست اپ‌ها یا با تپ کردن روی آیکون آن در صفحات خانه اندروید اجرا کنید.

پس از اجرا کردن اپ، روی آیکون سه‌نقطه‌ای منو در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید.

گزینه‌ی Connect to computer‌ را انتخاب کنید.

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

روی دکمه‌ی Start تپ کنید.

اگر گوشی شما دارای اسلات کارت حافظه باشد و کارت میکرو‌اس‌دی در آن قرار داده باشید، در مورد انتخاب حافظه‌ی ذخیره‌سازی سوال می‌شود. حافظه‌ای که قرار است فایل‌های آن به کامپیوتر فرستاده شود و یا از کامپیوتر فایل‌هایی در آن کپی شود را انتخاب کنید.

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

یک لینک ساده برای کار با FTP دریافت می‌کنید. گام بعدی این است که در محیط ویندوز، فایل اکسپلورر را اجرا کنید و لینک FTP را در نوار آدرس نوشته و کلید Enter را فشار دهید.

به این ترتیب می‌توان در فایل اکسپلورر ویندوز به حافظه‌ی داخلی یا کارت حافظه‌ی گوشی اندرویدی که برند Xiaomi دارد، دسترسی پیدا کرد. در واقع استفاده کردن از Mi Drop درست شبیه به اپ‌های ایجاد سرور FTP در اندروید است و مراحل بعدی در کامپیوتر ویندوزی یا ... نیز کاملاً مشابه است.

چگونه ارتباط امن بین کامپیوتر و گوشی‌های Xiaomi برای انتقال فایل ایجاد کنیم؟

برای بهبهود امنیت ارتباط گوشی و کامپیوتر، می‌بایست تنظیمات بیشتری انجام داد و البته در اپ Mi Drop رام MIUI 9 تنظیمات لازم پیش‌بینی شده است. در نسخه‌های قبلی MIUI، قابلیت FTP در اپلیکیشن Mi File Explorer گنجانده شده بود که شاید از نظر برخی کاربران پنهان مانده باشد.

مراحل زیر را دنبال کنید:

ابتدا در اپ Mi Drop و صفحه‌ی اتصال به کامپیوتر، روی آیکون چرخدنده‌ای‌شکل تنظیمات در گوشه‌ی بالای صفحه تپ کنید.

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

گزینه‌ی Sign in anonymously را غیرفعال کنید که به معنی ورود به صورت ناشناس است. در واقع قرار است کاری کنیم که هر کاربر برای ارتباط با سرور FTP نیاز به رمز عبور و نام کاربری داشته باشد.

قدم بعدی این است که username و password دلخواه برای ارتباط امن را وارد کنید.

چگونه با Mi Drop‌ فایل‌ها را از گوشی‌های شیائومی به کامپیوتر منتقل کنیم؟

اکنون برای اتصال به گوشی از طریق کامپیوتر تلاش کنید و با استفاده از رمز عبور و نام کاربری ایجاد شده، دسترسی امن پیدا کنید.