کیفیت دوربین گوشی‌های هوشمند امروزی به مراتب بالاتر از کیفیت دوربین گوشی‌های ساده‌ی چند سال پیش است. حتی برای عکاسی و فیلم‌برداری حرفه‌ای هم می‌توان گاهی از دوربین گوشی‌های رده‌اول امروزی استفاده کرد.

اگر شما هم به فکر فیلم‌برداری حرفه‌ای با دوربین گوشی اندرویدی خویش هستید، با ما در ادامه‌ی مطلب همراه شوید تا به معرفی اپلیکیشنی حرفه‌ای برای فیلم‌برداری و عکاسی پرداخته و تنظیمات مهم برای نزدیک‌تر کردن کیفیت فیلم به فیلم‌های سینمایی را بررسی کنیم.

اپی برای فیلم‌برداری حرفه‌ای: Open Camera

با وجود اینکه کیفیت دوربین محصولات زیادی در حد عالی است، نرم‌افزار یا در واقع اپلیکیشن دوربین که سازنده‌ی محصول به صورت پیش‌فرض روی آن نصب کرده، همیشه تمام امکانات و تنظیمات لازم را ندارد. برای حل کردن مشکل می‌توانید از یک اپلیکیشن حرفه‌ای مثل Open Camera استفاده کنید. این اپ رایگان همان‌طور که از نامش حدس زده می‌شود، متن باز است و لذا هیچ نوع تبلیغاتی در آن وجود ندارد.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

تنظیمات فیلم‌برداری یا عکاسی در اپلیکیشن Open Camera بسیار عالی و کامل است و به همین جهت برای فیلم‌برداری سینمایی با استفاده از گوشی‌ها، آن را توصیه می‌کنیم.

و اما تنظیمات لازم برای اینکه کیفیت فیلم‌برداری حداکثر شود و فیلم‌ها حالت سینمایی پیدا کنند را در ادامه مرور می‌کنیم.

تنظیم کیفیت فیلم‌برداری با دوربین گوشی در Open Camera

قبل از فیلم‌برداری روی آیکون Settings که به شکل چرخدنده در گوشه‌ی بالای صفحه واقع شده تپ کنید و سپس روی Video Resolution تپ کنید. بهتر است حداکثر کیفیت فیلم‌برداری را انتخاب کنید چرا که پس از فیلم‌برداری می‌توانید ویدیوها را با استفاده از نرم‌افزارهای تخصصی ویرایش کرده و رزولوشن را کاهش بدهید.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

پس از انتخاب رزولوشن ویدیو که می‌تواند 4K یا UHD یا Full HD و موارد دیگر باشد، مقوله‌ی بیت‌ریت که حجم ویدیو را مشخص می‌کند را تنظیم کنید. برای این کار روی Video Bitrate تپ کنید. این بار هم بهتر است بالاترین کیفیت را انتخاب کنید که البته موجب پر شدن سریع‌تر حافظه‌ی داخلی یا کارت حافظه می‌شود ولیکن برای حداکثر کردن کیفیت ویدیوها ضروری است.

توجه کنید که اگر سرعت کارت حافظه‌ی micro-SD شما کم باشد یا حافظه‌ی داخلی گوشی سرعت بالایی نداشته باشد، ممکن است بیت‌ریت بسیار بالا مشکل‌ساز شود و شاهد تیک زدن و پرک در فیلم‌های ضبط شده باشید. بنابراین در این موارد بیت‌ریت را کاهش دهید و دوباره تست و بررسی کنید. حداقل بیت‌ریت برای ویدیوهای فول اچ‌دی یا 1080p، عدد ۱۰ مگابیت بر ثانیه است و برای ویدیوهای 4K نیز حدود ۴۰ تا ۵۰ مگابیت بر ثانیه توصیه می‌شود.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

تنظیم سرعت ضبط ویدیو یا فریم ریت

تعداد فریم‌هایی که در یک ثانیه‌ی ویدیو وجود دارد را فریم ریت می‌گوییم که با واحد فریم بر ثانیه بیان می‌شود. بسته به نوع ویدیو، فریم ریت توصیه‌شده متفاوت است. به عنوان مثال در بازی‌های اکشن کامپیوتر، بهتر است فریم ریت حدود ۶۰ یا ۵۰ فریم بر ثانیه باشد.

در فیلم‌برداری سینمایی با توجه به اینکه از سال ۱۹۲۷ فیلم‌های هالیوود با فریم ریت ۲۴ فریم بر ثانیه منتشر می‌شود، بهتر است از همین عدد استفاده کنید اما در مجموع استاندارد مشخصی در تلویزیون‌ها و نمایشگرها برای این مهم وجود ندارد. به عبارت دیگر اگر صحنه‌ها پرتحرک باشد، می‌توانید از ۳۰ فریم بر ثانیه استفاده کنید. به علاوه برخی فیلم‌های سینمایی مثل سه‌گانه‌ی هابیت‌ها با سرعت ۴۸ فریم بر ثانیه که دو برابر حد معمول است، فیلم‌برداری شده‌اند و همین‌طور دوربین‌های اکشن که برای فیلم‌برداری از صحنه‌های ورزشی ساخته می‌شوند، با سرعت ۱۲۰ و حتی ۲۴۰ فریم بر ثانیه فیلم‌برداری می‌کنند.

برای تنظیم فریم ریت روی گزینه‌ی Video Frame Rate تپ کنید و عدد موردنظر که بهتر است ۲۴ فریم بر ثانیه باشد را انتخاب کنید.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

روشنایی یا Exposure ثابت حین فیلم‌برداری حرفه‌ای

دوربین گوشی‌ها در جذب نور یا به زبان دیگر Exposure تغییرات زیادی دارد و متناسب با روشنایی محیط، جذب نور را مرتباً کاهش و افزایش می‌دهد. این رفتار برای فیلم‌برداری حرفه‌ای چندان جالب نیست و بهتر است روشنایی یکنواخت باشد، حتی به قیمت دیده نشدن اشیاء در تاریکی. در واقع در فیلم‌های سینمایی هم زمانی که محیط تاریک می‌شود، بیننده نمی‌تواند همه چیز را به راحتی ببیند.

در اپلیکیشن Open Camera می‌توانید Exposure را از حالت خودکار و متغیر به حالت ثابت تغییر بدهید. برای این منظور روی نقطه‌ای از صفحه تپ کنید تا روشنایی تنظیم شود و اگر روشنایی به نظر مناسب می‌رسید، روی آیکون قفل در بالای صفحه تپ کنید تا اکسپوژر از این پس ثابت بماند. 

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

توقف فوکوس خودکار

ویژگی بعدی که فیلم‌برداری را از حالت سینمایی و حرفه‌ای دور می‌کند، به فوکوس خودکار مربوط می‌شود. اپلیکیشن دوربین گوشی مرتباً فوکوس را هم مثل اکسپوژر تغییر می‌دهد تا سوژه‌ها تار نشوند اما در فیلم‌برداری حرفه‌ای معمولاً فوکوس به صورت دستی تنظیم می‌شود و اینکه سوژه در فوکوس باشد یا تار شود، چیزی است که فیلم‌برداری در مورد آن تصمیم‌گیری می‌کند.

برای فعال کردن فوکوس دستی در اپلیکیشن Open Camera ابتدا روی ناحیه‌ای که می‌خواهید فوکوس روی آن ثابت شود تپ کنید و سپس روی منوی سه‌نقطه در بالای صفحه تپ کنید. در منویی که باز می‌شود روی آیکون قفل تپ کنید تا فوکوس از این پس ثابت بماند.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

برای فیلم‌برداری سینمایی جلوی لرزش گوشی را بگیرید

عامل بسیار مهم دیگری که فیلم‌های سینمایی را از فیلم‌های ساده متمایز می‌کند، لرزش است. اغلب اوقات نباید فیلم‌برداری به شکلی باشد که به نظر برسد دوربین سردست حرکت داده شده است. بنابراین باید برای ثابت کردن گوشی حین فیلم‌برداری فکری بکنید و حتی جلوی لرزش‌های خفیف را بگیرید.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera

برای ثابت نگه داشتن گوشی، می‌توانید سه‌پایه و نگهدارنده‌ی گوشی تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر به مقاله‌ای که در خصوص کاهش لرزش‌ها و تار شدن عکس‌ها منتشر کردیم مراجعه فرمایید:

ثابت کردن White Balance یا توازن رنگ سفید حین فیلم‌برداری

حین فیلم‌برداری ممکن است با حرکت سوژه یا گوشی، رنگ‌ها کمی به آبی یا قرمز متمایل شود و تغییر کند. در واقع به صورت پیش‌فرض توازن رنگ سفید به صورت خودکار و پیوسته تنظیم می‌شود تا اگر رنگ منابع نور تغییر کرد و به عنوان مثال از جایی که لامپ‌های سفید نصب شده به محلی با لامپ‌های زرد حرکت کردید، مجدداً توازن رنگ در حد متعادل تنظیم شود. گاهی این موضوع مشکل ایجاد می‌کند. برای رفع مشکل می‌توانید توازن رنگ سفید را به صورت دستی و ثابت تنظیم کنید.

برای این منظور حالت فیلم‌برداری را فعال کنید و سپس روی منوی سه‌نقطه‌ی تنظیمات در کنار صفحه تپ کنید. در منو روی White Balance تپ کرده و حالت Manual را انتخاب کنید. سپس اسلایدر توازن رنگ را به تناسب نیاز به چپ و راست جابجا کنید.

تنظیمات فیلم‌برداری سینمایی با دوربین گوشی توسط اپ تخصصی Open Camera