شبکه‌ی محلی یا Local Area Network به تعدادی کامپیوتر و وسایل دیگر گفته می‌شود که از طریق شبکه به هم متصل شده‌اند و در یک موقعیت مکانی مثل یک ساختمان یا منزل مسکونی قرار دارند.

شبکه‌ی محلی در گذشته با استفاده از روتر و کابل اترنت که اصطلاحاً کابل شبکه یا کابل LAN نیز گفته می‌شود، ایجاد می‌شد اما اکنون با استفاده از وای-فای و مودم‌های ADSL یا سیم‌کارت‌خور نیز پیاده‌سازی می‌شود. در ادامه با شبکه‌ی محلی بیشتر آشنا می‌شویم.

مفهوم LAN یا شبکه‌ی محلی چیست؟

از LAN که به معنی شبکه‌ی محلی است، دو برداشت اولیه می‌شود: اینکه وسایل با هم ارتباط دارند و در شبکه هستند و اینکه شبکه محلی و نسبتاً کوچک است. در واقع وجه تمایز شبکه‌ی محلی با سایر شبکه‌ها مثل شبکه‌ی گسترده یا Wide Area Network که به اختصار WAN گفته می‌شود و همین‌طور شبکه‌ی شهری یا Metropolitan Area Network  که به اختصار MAN گفته می‌شود در این است که برای یک ناحیه‌ی بسیار کوچک مثل یک منزل یا اداره یا حداکثر یک ساختمان کاربرد دارد.

البته ممکن است شبکه‌ی محلی بیش از یک ساختمان را پوشش دهد و به عنوان مثال دو ساختمان مجاور یک شبکه‌ی محلی داشته باشند و همین‌طور تعداد کامپیوترها و وسایل موجود در شبکه ممکن است کمتر از ۱۰ عدد یا صدها عدد باشد.

کاربردهای شبکه محلی بسیار زیاد است. به عنوان مثال به اشتراک گذاشتن فایل‌ها در شبکه، پرینت کردن به کمک پرینترهای شیر شده در شبکه و همین‌طور اتصال به اینترنت از طریق کانکشنی که در شبکه به اشتراک گذاشته شده، همه و همه از کاربردهای اصلی LAN است.

در شبکه‌های محلی بزرگ‌تر که در ادارات و سازمان‌ها به کار می‌رود، حتی ممکن است کامپیوتری در نقش سرور مرکزی وجود داشته باشد و توسط آن فایل‌ها، سرویس‌هایی مثل پیام‌رسان و ایمیل و دسترسی به منابع مشترک موردنیاز فراهم شود.

در شبکه‌ی محلی از چه تکنولوژی‌هایی استفاده می‌شود؟

در شبکه‌ی LAN بسته به نیاز و تعداد کامپیوترها و وسایل متصل به شبکه از تکنولوژی‌های مختلفی استفاده می‌شود. دو تکنولوژی اصلی مورداستفاده در شبکه‌ی محلی، اتصال کابلی از طریق کابل Ethernet و اتصال بی‌سیم به کمک Wi-Fi است.

معمولاً در شبکه‌های خانگی یا اداری کوچک، اینترنت از طریق شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. فایروالی ساده نیز در مودم موجود است که حملات اینترنتی ساده را خنثی می‌کند.

نکته‌ی جالب این است که امروزه برای دسترسی به اینترنت، به اشتراک گذاشتن آن از طریق شبکه، پیاده‌سازی فایروال ساده و همین‌طور فراهم کردن هات‌اسپات وای-فای برای اتصال وسایل بی‌سیم به شبکه، معمولاً فقط از یک ابزار استفاده می‌شود که چیزی نیست به جز مودم! در گذشته مودم‌ها تا این حد پیشرفته نبودند و برای ایجاد شبکه از Router و روتر وایرلس استفاده می‌شد و لذا کاربر در کنار روتر، مودم نیز برای فراهم کردن اینترنت شبکه تهیه می‌کرد اما اکنون همه‌چیز در مودم خلاصه می‌شود.

مودم‌های امروزی از نظر تعداد پورت‌ها محدود هستند و ممکن است در شبکه‌های بزرگ‌تر از سوییچ برای تبدیل یک کابل اترنت به دو یا چند پورت استفاده شود.

در ادارات و سازمان‌های بزرگ ممکن است علاوه بر یک مودم سریع و پیشرفته، از روتر برای شبکه کردن کامپیوترهای متعدد و همین‌طور از تعدادی روتر وایرلس برای پوشش دادن تمام نقاط ساختمان و تأمین کانکشن وای-فای استفاده شود. به علاوه تجهیزات جانبی دیگری مثل تقویت‌کننده‌ی امواج Wi-Fi نیز ممکن است استفاده شود.

برای آشنایی بیشتر با این نوع تجهیزات به مقالات قبلی سیاره‌ی آی‌تی مراجعه فرمایید:

آشنایی با مفهوم WAN و MAN و تفاوتشان با شبکه‌ی لوکال

همان‌طور که اشاره کردیم ویژگی اصلی LAN این است که از نظر موقعیت جغرافیایی لوکال و محدود است. ساختار شبکه‌های بزرگ‌تر مشابه شبکه‌ی محلی است اما از نظر گستره‌ی جغرافیایی بسیار وسیع‌تر هستند. معمولاً در مقابل واژه‌ی LAN از WAN استفاده می‌شود که به معنی شبکه‌ی گسترده است اما در کنار WAN ممکن است از MAN یا CAN نیز استفاده شود.

WAN‌ به شبکه‌ای گفته می‌شود که ترکیبی از چند شبکه‌ی LAN است که با رابطی سریع به هم مربوط شده‌اند و در نقاط مختلف قرار دارند. البته سرعت شبکه‌ی محلی و امنیت آن معمولاً بالاتر از شبکه‌ی گسترده است.

منظور از MAN شبکه‌ی شهری است و منظور از CAN که مخفف Campus Area Network است، شبکه‌ی دانشگاهی یا یک مدرسه است که ممکن است شبیه به LAN باشد. تعریف مشخصی برای MAN و CAN وجود ندارد اما این واژه‌ها کم و بیش در کنار WAN که شبکه‌ی بزرگ‌تری است، استفاده می‌شوند. WAN محدود به دانشگاه یا یک شهر نیست و شبکه‌ی داخلی یک یا چند کشور هم WAN محسوب می‌شود و به همین علت است که می‌توان گفت CAN و MAN عملاً جزو شبکه‌های گسترده یا WAN هستند.

توجه کنید که اگر یک شرکت یا دانشگاه، چند ساختمان در نقاط مختلف شهر داشته باشد، شبکه‌ی داخلی آن یک شبکه‌ی محلی یا LAN محسوب نمی‌شود بلکه عملاً WAN است.

اینترنت نیز در حقیقت یک شبکه‌ی WAN در مقیاس کره زمین است که میلیون‌ها کامپیوتر و شبکه‌ی LAN را به هم متصل کرده است.