یکی از واژه‌هایی که شاید حین نصب کردن درایور قطعات سخت‌افزاری یا حل کردن مشکلات درایوری با آن مواجه شده‌اید، واژه‌ی HID است. این واژه مخفف Human Interface Device و به معنی وسایل واسط انسان و کامپیوتر است، مثل موس یا کیبورد یا صفحه نمایش لمسی.

در این مقاله از دانش‌نامه‌ی سیاره‌ی آی‌تی به مفهوم دقیق HID می‌پردازیم و در مورد آن بحث می‌کنیم.

آشنایی با مفهوم HID در کامپیوتر

واژه‌ی HID که مخفف Human Interface Device است، معنای روشنی دارد: هر وسیله‌ای که رابط بین کاربر و کامپیوتر باشد، یک HID محسوب می‌شود. اما مفهوم دقیق HID کمی متفاوت است. منظور از HID استانداردی است که به موجب آن وسایلی نظیر موس و کیبورد که رابط بین انسان و کامپیوتر هستند، به گونه‌ای طراحی می‌شوند که برای استفاده کردن نیازی به نصب کردن نرم‌افزار اضافی و درایور نباشد. به عبارت دیگر سیستم عامل به صورت خودکار این نوع وسایل را شناسایی کند.

اگر با مفهوم درایور یا نرم‌افزار راه‌انداز آشنایی ندارید، خلاصه بگوییم که نرم‌افزاری واسط است که قطعه‌ی سخت‌افزاری را به سیستم عامل معرفی می‌کند. البته سیستم عاملی نظیر ویندوز به صورت پیش‌فرض بانک بزرگی از درایورها را در خود دارد و بسیاری از وسایل جانبی و قطعات سخت‌افزاری را با استفاده از همین بانک بزرگ، شناسایی می‌کند. اما در هر صورت کاربر می‌تواند نسخه‌ی جدیدتر درایورها را دانلود کرده و نصب کند.

برای آشنایی بیشتر با مفهوم درایور، مقاله‌ی زیر را توصیه می‌کنیم:

موس‌ها یک دیوایس واسط بین انسان و کامپیوتر محسوب می‌شوند و زمانی که موس جدیدی به سیستم متصل می‌کنیم، بدون نصب کردن نرم‌افزار راه‌انداز قابل استفاده است. البته برای استفاده‌ی بهینه از موس‌هایی با قابلیت‌های متعدد و کلیدهای ماکرو و نورپردازی RGB، می‌بایست نرم‌افزاری که سازنده به همراه آن ارایه کرده را نصب کرد اما حتی اگر این نرم‌افزار خاص را نصب نکنیم هم استفاده از موس به سادگی وصل کردن آن به سیستم است. در واقع استاندارد HID با همین هدف طراحی شده که برای استفاده از وسایل واسط انسان و کامپیوتر، نیازی به کارهای پیچیده نظیر دانلود و نصب درایور و نرم‌افزارهای خاص نباشد.

دیوایس منیجر ویندوز و Human Interface Device

زمانی که ویندوز روی سیستمی نصب می‌کنید، ممکن است برخی قطعات سخت‌افزاری به درستی شناخته نشده باشد و مشکلاتی وجود داشته باشد. در این مواقع معمولاً ابزار Device Manager اجرا می‌شود. در دیوایس منیجر لیستی از قطعات سخت‌افزاری و درایورها موجود است. شاخه‌ی Human Interface Device به وسایلی مثل موس و کیبورد و تاچ‌پد مربوط می‌شود. پروتکل خاصی طبق استاندارد جهانی برای موس‌ها و کیبوردها تعریف شده است و در نتیجه این وسایل به صورت خودکار شناسایی شده و قابل استفاده خواهند بود. 

آشنایی با HID و مفهوم و کاربرد آن در دنیای کامپیوتر و گوشی

وسایل سازگار با استاندارد HID یا به زبان دیگر HID-compliant device، بسته‌های داده‌ای به کامپیوتر می‌فرستند که حاوی تمام رویدادهای مربوط به دیوایس است. به عنوان مثال کیبورد را در نظر بگیرید، زمانی که کلیدی را برای افزایش بلندی صدا فشار می‌دهید، سیگنال مربوطه به کامپیوتر ارسال می‌شود و HID descriptor به کامپیوتر می‌گوید که هدف و کاربرد کلید فشار داده شده چیست.

خوشبختانه همه‌ی سیستم عامل‌های مدرن امروزی، از پروتکل HID تبعیت می‌کنند و در نتیجه زمانی که موس USB را به سیستم ویندوزی، سیستم لینوکسی، مک‌ها و همین‌طور تبلت‌های اندرویدی متصل می‌کنید، کارایی اساسی خود را دارد.

HID and Applications

همان‌طور که اشاره کردیم، مهم‌ترین مزیت پروتکل HID این است که استفاده از وسایل جانبی را بسیار ساده می‌کند و تنها کاری که کاربر انجام می‌دهد، متصل کردن است! اما اینکه بتوانید با موس در سیستم عامل‌های مختلف کار کنید، نیمی از کارایی پروتکل HID است. نیمه‌ی دیگر کاربرد این پروتکل، قابلیت استفاده از موس در نرم‌افزارها و بازی‌ها است. نکته‌ی جالب این است که در بازی‌ها و اپلیکیشن‌های قدیمی هم می‌توان با موس‌های جدید کار کرد! در واقع سازنده‌ی بازی یا برنامه، کار خاصی برای سازگاری با محصولات آینده انجام نمی‌دهد بلکه سیستم عامل و وسایل جانبی منطبق بر استاندارد HID طراحی می‌شوند. در نتیجه سازگاری موس جدید شما با تقریباً همه‌ی اپ و بازی‌ها برقرار می‌شود.

آشنایی با HID و مفهوم و کاربرد آن در دنیای کامپیوتر و گوشی

آشنایی با انواع HID

شاید زمانی که از HID صحبت می‌شود، فقط به یاد موس و کیبورد و تاچ‌پد و قلم‌های نوری بیافتید که اغلب از طریق پورت USB به سیستم متصل می‌شوند. به این وسایل USB-HID گفته می‌شود اما در واقع تنوع HID بیش از این موارد است.

وبکم، دسته بازی یا به اصطلاح گیم‌پد، دماسنج، برخی از آلات موسیقی نظیر ارگ‌هایی که قابلیت اتصال به کامپیوتر دارند و در واقع نامشان MIDI Controller است، برخی وسایل پزشکی، وسایل ورزشی و فیزیوتراپی و گوشی‌ها و تبلت‌ها، همه‌ی این وسایل رابط بین انسان و کامپیوتر محسوب شده و HID هستند. البته ممکن است وسیله‌ی خاصی از استاندارد HID پشتیبانی نکند و استفاده از آن به سادگی سایر وسایل نباشد.

آشنایی با HID و مفهوم و کاربرد آن در دنیای کامپیوتر و گوشی

روش اتصال HIDها نیز متنوع است. دسته‌ی USB-HID را معرفی کردیم اما دسته‌ی دوم Bluetooth-HID است که به صورت بی‌سیم و از طریق پروتکل بلوتوث به سیستم‌ها متصل می‌شوند.