برای تغییر دادن اولویت Boot یا فعال و غیرفعال کردن Secure Boot یا هر نوع تغییر سطح پایین در تنظیمات کامپیوتر باید وارد محیط UEFI شد. روش کار بسته به مادربورد و لپ‌تاپ متفاوت است و معمولاً باید کلیدهای خاصی را فشار دهید که در صفحه‌ی شروع ذکر می‌شود. اما یک روش ساده‌تر این است که مستقیماً از طریق ویندوز این کار را انجام دهید و پس از ری‌استارت، وارد UEFI شوید.

در ادامه به روش ورود به UEFI در تمام سیستم‌ها از طریق ویندوز ۱۰ می‌پردازیم. با ما باشید.

توجه کنید که برای ورود به UEFI می‌بایست مادربورد سیستم شما قابلیت سخت‌افزاری لازم را داشته باشد. در سیستم‌های قدیمی که BIOS ساده‌ای دارند و مجهز به UEFI نیستند، می‌بایست کلید یا کلید ترکیبی خاصی را در شروع به کار سیستم فشار دهید و وارد محیط بایوس شوید. روشی که در ادامه ذکر می‌کنیم به سیستم‌های امروزی مربوط می‌شود. البته چند سالی از متداول شدن مادربوردهایی با UEFI گذشته است و تعداد کامپیوترهای مجهز به بایوس قدیمی بسیار کم شده است.

نحوه ورود به UEFI در ویندوز ۱۰

برای این کار از اپلیکیشن Settings استفاده کنید. با کلید میانبر Win + I اپلیکیشن تنظیمات را اجرا کنید و سپس روی Update & Security کلیک کنید. در ادامه روی Recovery در ستون کناری کلیک کنید.

اگر نرم‌افزار و فایل خاصی باز نست، در سمت راست و در بخش Advanced startup یا استارت‌آپ پیشرفته، روی دکمه‌ی Restart now کلیک کنید تا سیستم ری‌استارت شود و منوی تنظیمات پیشرفته‌ی استارت آپ نمایان شود.

آموزش ورود به UEFI مادربورد و لپ‌تاپ از طریق ویندوز ۱۰ و دستورات cmd

در صفحه‌ای که پس از ری‌استارت مشاهده می‌کنید، روی گزینه‌ی Troubleshoot کلیک کرده و سپس روی Advanced options کلیک کنید. در صفحه‌ی بعدی روی گزینه‌ی UEFI Firmware Settings کلیک کنید.

آموزش ورود به UEFI مادربورد و لپ‌تاپ از طریق ویندوز ۱۰ و دستورات cmd

در صفحه‌ی آخر نیز روی Restart کلیک کنید. سیستم یک مرتبه‌ی دیگر ری‌استارت می‌شود و وارد محیط UEFI خواهید شد.

ورود به UEFI با دستورات cmd

فرمان shutdown گزینه‌های مفید و مختلفی دارد. یک از گزینه‌های آن نیز برای ورود به محیط UEFI در نظر گرفته شده است اما توجه کنید که می‌بایست ابتدا پنجره‌ی Command Prompt را با دسترسی ادمین اجرا کنید. بنابراین در منوی استارت عبارت cmd یا Command prompt را جستجو کنید و سپس روی اولین نتیجه راست‌کلیک کرده و گزینه‌ی Run ad administrator را انتخاب نمایید.

آموزش ورود به UEFI مادربورد و لپ‌تاپ از طریق ویندوز ۱۰ و دستورات cmd

حال دستور زیر را تایپ کرده و کلید Enter را فشار دهید:

shutdown /r /fw

ویندوز پیام هشداری نمایش می‌دهد که مضمون آن ری‌استارت شدن سیستم در کمتر از ۱ دقیقه‌ی دیگر است. نرم‌افزارهای باز شده را ببندید و فایل‌ها را ذخیره کنید. سیستم به صورت خودکار ری‌استارت می‌شود و وارد محیط UEFI خواهید شد.