اپ‌های پیش‌فرضی که روی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی نصب شده را نمی‌توان Uninstall کرد و در عین حال ممکن است کاربردی برای برخی کاربران نداشته باشند. به عبارت دیگر پف‌افزار یا Bloatware صرفاً به سنگین‌تر شدن اندروید و کند شدن گوشی کمک می‌کند!

شاید اثر این اپلیکیشن‌ها در حالتی که اجرا نمی‌شوند و صرفاً نصب شده‌اند، کم باشد اما به هر حال مقداری از حافظه‌ی رم به آنها اختصاص پیدا کرده است. به علاوه برخی اپ‌ها بدون آنکه کاربر عمداً آنها را اجرا کند، در پس‌زمینه اجرا می‌شوند و نتیجه کند شدن گوشی و پر شدن رم است. می‌توان این اپ‌ها که اصطلاحاً پف‌افزار یا Bloatware نامیده شده را غیرفعال یا Disable کرد. در این صورت تقریباً هیچ اثری در سرعت گوشی نمی‌گذارند و حافظه‌ی رم نیز کمی خالی می‌شود و می‌توان اپ‌های بیشتری نصب کرد یا با سرعت بالاتر از گوشی استفاده کرد.

در این مقاله به روش غیرفعال کردن یا Disable کردن اپ‌هایی که سازنده روی اندروید نصب کرده آشنا می‌شویم. با ما باشید.

اپلیکیشن‌های سازندگان گوشی و تبلت که در کنار اپ‌های اصلی گوگل روی محصولات اندرویدی نصب می‌شود را اصطلاحاً پف‌افزار می‌گویند چرا که اغلب موجب سنگین و بزرگ شدن اندروید می‌شوند و کاربر از آنها استفاده نمی‌کند. به عبارت دیگر Pre-installed Apps یا اپ‌های از پیش نصب‌شده، برای کاربران حرفه‌ای و افرادی که گوشی ارزان خریداری کرده‌اند، نوعی مزاحمت محسوب می‌شود. برخی اپ‌های پیش‌فرض مثل اپ دوربین، توسط سازنده‌ی گوشی بهینه‌سازی می‌شود و قابلیت‌های جالب و اضافی دارد که شاید در اپ‌های مشابه، وجود نداشته باشد. لذا استفاده از برخی اپ‌های اصلی توصیه می‌شود و استفاده از برخی دیگر، پیشنهاد نمی‌شود.

جالب است بدانید که در رام‌های کاستِم (به اشتباه کاستوم گفته می‌شود) حتی می‌توان اپلیکیشن‌های گوگل را نیز نصب نکرد و یا از بسته‌ی pico که شامل سرویس‌ها و اپ‌های بسیار مهم و ضروری گوگل می‌شود، استفاده کرد. در این صورت کاربر می‌تواند هر اپلیکیشنی که واقعاً نیاز دارد را به دلخواه نصب کند.

نحوه غیرفعال کردن اپ‌های پیش‌فرضی که روی گوشی‌ها و تبلت‌های اندرویدی نصب شده است

ابتدا گوشی یا تبلت خود را آنلاک کنید و در صفحه‌ی خانه، نوار وضعیت بالای صفحه را به سمت پایین بکشید تا آیکون چرخدنده‌ای تنظیمات رویت شود. روی آن تپ کنید. روش دیگر این است که روی آیکون کشوی اپ‌ها تپ کنید و به کمک لیست اپلیکیشن‌ها، اپی به اسم Settings (تنظیمات) را اجرا کنید.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

قدم دوم این است که در تنظیمات گوشی که ممکن است به صورت چند تب (صفحه) طراحی شده باشد و یا یک صفحه‌ی ساده و طولانی باشد، گزینه‌ی Apps یا Applications را پیدا کرده و روی آن تپ کنید.

در لیست اپ‌هایی که روی اندروید نصب شده یا به عبارت دیگر Installed Apps اسکرول کنید و یکی از اپ‌هایی که متعلق به سازنده‌ی محصول است و از آن هیچ استفاده‌ای نمی‌کنید را پیدا کنید و روی آن تپ کنید. اطلاعات اپ در صفحه‌ی جدید نمایش داده می‌شود.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

اکنون در صفحه‌ی اطلاعات اپ، روی دکمه‌ی Disable تپ کنید و توجه داشته باشید که نمی‌توان هر اپلیکیشنی را غیرفعال کرد. در مورد برخی اپ‌ها ممکن است بتوان با توقف اجباری یا Force Stop، موقتاً مشکل را برطرف کرد. بنابراین اگر دکمه‌ی Disable خاکستری و غیرفعال است، ابتدا دکمه‌ی Force Stop‌ را امتحان کنید و پس از توقف اجباری اپ، روی گزینه‌ی Application info در بالای صفحه تپ کنید تا به لیست اپ‌ها برگشته و مجدداً روی آیکون اپلیکیشن متوقف‌شده تپ کنید و بررسی کنید که آیا اکنون می‌توان آن را دیزابل یا غیرفعال کرد یا خیر.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

با تپ کردن روی دکمه‌ی Disable، پیام هشداری نمایش داده می‌شود و به ایجاد مشکلات احتمالی در سایر اپلیکیشن‌هایی که به نحوی با اپ فعلی در ارتباط هستند، اشاره می‌کند. نگران نباشید و روی DISABLE تپ کنید چرا که اگر غیرفعال کردن اپ، در استفاده از گوشی مشکل ایجاد کند، می‌توان آن را از همین مسیر مجدداً فعال کرد!

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

در نهایت اگر پیام دیگری در مورد جایگزین کردن اپ با نسخه‌ای که سازنده در ابتدا ارایه کرده، نمایش داده شد، روی OK تپ کنید. این پیام به مقوله‌ی بروزرسانی اپ اشاره می‌کند چرا که با غیرفعال کردن اپ‌های سازنده، بروزرسانی‌های دانلود و نصب‌شده هم معمولاً از بین می‌رود.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

اکنون اپلیکیشن موردبحث، غیرفعال شده است و استفاده‌ای از منابع سخت‌افزار مثل رم و پردازنده ندارد.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

اگر تعداد زیادی اپلیکیشن پیش‌فرض را از این روش غیرفعال کنید، ممکن است مقداری زیادی حافظه‌ی رم خالی شود و همین‌طور پردازنده نیز به سایر اپ‌ها اختصاص پیدا کند و سرعت گوشی بیشتر شود.

چگونه اپ‌های اصلی اندروید را بدون روت کردن، غیرفعال کنیم؟

توجه کنید که در رام‌های کاستم، یکی از علل سریع‌تر بودن و بهینه اجرا شدن اپ‌ها این است که تعداد زیادی اپ اضافی نصب نشده است و به علاوه اپلیکیشن‌های معروفی که مرتباً بهینه‌سازی می‌شوند و باگ‌های اندکی دارند را می‌توان در صورت نیاز نصب کرد. بنابراین معمولاً رام‌های کاستم بدون متوقف کردن سرویس‌ها و اپ‌ها، سریع و روان هستند ولیکن در برخی رام‌های کاستم به دلیل پورت شدن ناقص اندروید و کرنل و درایورها، سرعت بهینه و خوبی گزارش نمی‌شود. بنابراین قبل از نصب کردن رام کاستم به جای رام اصلی گوشی، در مورد آن تحقیق و نظرسنجی کنید.