گاهی اوقات دو فولدر داریم که فایل‌های مشابهی در آنها ذخیره شده و در واقع بیشتر فایل‌ها تکراری و دقیقاً یکسان است. اما برخی از فایل‌ها متفاوت است. برای آزاد کردن فضای هارددیسک یا SSD، بهتر است این فولدرها با هم یکی شوند.

اگر از مک‌های اپل استفاده می‌کنید، می‌توانید با استفاده از اپلیکیشن مدیریت فایل یا همان Finder معروف، محتویات فولدرها را merge یا ترکیب کنید. روش کار ساده است و در ادامه به صورت تصویری شرح می‌دهیم.

اپل قابلیت ترکیب کردن دو فولدر که نامشان دقیقاً یکسان است را از مدت‌ها پیش در مک‌او‌اس اضافه کرده بود اما اغلب کاربران و به خصوص افراد مبتدی از این قابلیت آگاه نیستند و زمانی که دو فولدر یکسان در دو مسیر می‌بینند، فایل‌ها را یکی‌یکی منتقل می‌کنند و در نهایت یکی از فولدرها را حذف می‌کنند. اما این کار وقت‌گیر است و در مورد فولدرهایی با هزاران فایل، روش بهینه‌ای نیست. برای این کار بهتر از گزینه‌ی Merge کردن فولدرها استفاده کنید.

ترکیب کردن دو فولدر با نام یکسان در مک

منظور از Merge یا ترکیب کردن دو فولدر هم‌نام این است که محتویات یکی از فولدرها را به دیگری منتقل کنید. اگر فایلی یکسان در هر دو فولدر موجود باشد، می‌توانید فایلی که جدیدتر است را نگه دارید و دیگری را حذف کنید.

اما روش کار:

دو فولدر یکسان را باز کنید. کلید Option کیبورد را نگه دارید و سپس یکی از فولدرها را با فشار دادن کلید چپ موس بگیرید و با حرکت موس روی فولدر دیگر ببرید و سپس کلید موس را رها کنید. پیامی روی صفحه ظاهر می‌شود که یکی از گزینه‌های آن Merge است.

  • با کلیک روی Stop، جابجا کردن فولدر درگ شده متوقف می‌شود.
  • با کلیک روی Replace، فولدر درگ شده به کلی جای فولدر قبلی را می‌گیرد.
  • با کلیک روی Merge می‌توانید فولدرها را در یک فولدر ترکیب کنید.

البته دقت کنید که دکمه‌ی سوم زمانی ظاهر می‌شود که در یکی از فولدرها، فایل‌هایی وجود دارد که در دیگری نیست. اگر همه‌ی فایل‌های دو فولدر یکسان باشد، گزینه‌ی Merge در کار نخواهد بود.

روی دکمه‌ی Merge یا ترکیب کردن کلیک کنید.

آموزش ترکیب یا Merge کردن فولدرهایی با فایل‌های مشابه در مک‌او‌اس

اکنون فرآیند یکی کردن فولدرها آغاز می‌شود و زمانی که فایلی مشابه در مقصد شناسایی شود، مک‌او‌اس با نمایش پیغام، از شما می‌خواهد که فایلی که حفظ می‌شود را انتخاب کنید. می‌توانید فایل موجود در فولدر مقصد را بازنویسی کنید و می‌توانید نگهداری نسخه‌ی جدیدتر فایلی که یکسان بوده را انتخاب کنید.

osxdailyسیاره‌ی آی‌تی