مک‌های اپل پس از بوت کردن سیستم عامل صدای خاصی پخش می‌کنند تا کاربر متوجه شود اما در مک‌هایی که در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۲۰ فروخته شده، این صدا به صورت پیش‌فرض فعال نیست. در هر صورت می‌توانید صدای استارت‌آپ را بنا به سلیقه و کاربرد، فعال یا غیرفعال کنید.

در این مقاله شیوه‌ی قطع کردن صدای استارت‌آپ مک‌او‌اس و فعال کردن آن را بررسی می‌کنیم.

صدای استارت‌آپ از این جهت مفید است که بدون دیدن صفحه نمایش متوجه می‌شوید که مک‌او‌اس بوت شده و سیستم آماده‌ی کار است. اما شاید در محیط کار یا منزل، حواستان کاملاً به مک‌بوک، آی‌مک یا مدل‌های دیگر مک هست و با نگاه به صفحه نمایش متوجه می‌شوید که سیستم عامل بوت شده است. از طرفی نمی‌خواهید سر و صدای اضافی در محیط پخش شود. در این صورت بهتر است صدای استارت‌آپ را غیرفعال کنید.

تنظیمات صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در نسخه‌ی جدید مک‌او‌اس که Big Sur یا نسخه‌ی ۱۱ گفته می‌شود، یک گزینه‌ی ساده در تنظیمات برای فعال و غیرفعال کردن صدای استارت‌آپ موجود است که جزو تنظیمات سیستمی است. بنابراین ابتدا روی منوی اپل یا سیب در بالای صفحه کلیک کرده و سپس روی System Preferences کلیک کنید.

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در پنجره‌ی باز شده روی Sound کلیک کنید.

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس

در بخش افکت‌های صوتی یا Sound Effects گزینه‌هایی دیده می‌شود. تیک گزینه‌ی Play Sound on Startup را حذف کنید تا بدین ترتیب صدای استارت‌آپ قطع شود. برای فعالسازی نیز می‌توانید تیک این گزینه را اضافه کنید.

آموزش قطع کردن و فعال کردن صدای استارت‌آپ در مک‌او‌اس