در لپ‌تاپ‌های ویندوزی زمانی که شارژ باتری کمتر از حد مشخصی می‌شود، لپ‌تاپ به صورت خودکار خاموش می‌شود یا در واقع به حالت Hibernate می‌رود تا باتری کاملاً تخلیه نشود. به هر حال تخلیه‌ی کامل باتری، عمر مفید آن را کاهش می‌دهد و باید از مصرف کامل باتری لپ‌تاپ، اجتناب کرد و این چیزی است که ویندوز به صورت پیش‌فرض انجام می‌دهد.

معمولاً لپ‌تاپ‌ها زمانی خاموش می‌شوند که مقدار شارژ باتری باقیمانده در حد ۵ یا ۱۰ درصد است اما می‌توان این مقدار حداقلی را به صورت دلخواه انتخاب کرد. به عنوان مثال برای بهبود عمر مفید باتری لپ‌تاپ، بهتر است حداقل شارژ باتری رزرو شده را ۱۰ یا ۱۵ درصد انتخاب کنید.

در ادامه به روش تغییر دادن حداقل شارژ باتری قبل از خاموش شدن لپ‌تاپ در ویندوز ۱۰ و همین‌طور ویندوزهای قدیمی‌تر می‌پردازیم.

چگونه درصد شارژ باتری که لپ‌تاپ به صورت خودکار خاموش می‌شود را تغییر دهیم؟

مقدار شارژ رزرو شده یا Reserve Battery Level معمولاً ۵ تا ۱۰ درصد است و این یعنی اگر شارژ باقیمانده به مرز ۵ تا ۱۰ درصد برسد، لپ‌تاپ به صورت خودکار هایبرنیت می‌شود. برای تغییر دادن باتری رزرو شده، ابتدا روی آیکون باتری در گوشه‌ی تسک‌بار ویندوز راست‌کلیک کنید و گزینه‌ی Power Options را انتخاب کنید تا بخش تنظیمات پاور در کنترل پنل، مستقیماً باز شود. روش دیگر سرچ کردن کنترل پنل در منوی استارت و سپس مراجعه کردن به همین بخش است.

چگونه شارژ باقیمانده باتری قبل از خاموشی لپ‌تاپ را بیشتر یا کمتر کنیم؟

یکی از پلن‌‌ها یا طرح‌های توان مصرفی و عملکردی که معمولاً فعال است را انتخاب کنید.

چگونه شارژ باقیمانده باتری قبل از خاموشی لپ‌تاپ را بیشتر یا کمتر کنیم؟

در صفحه‌ی Edit Plan Settings روی Change advanced power settings کلیک کنید.

چگونه شارژ باقیمانده باتری قبل از خاموشی لپ‌تاپ را بیشتر یا کمتر کنیم؟

در پنجره‌ی تنظیمات پیشرفته نیز در لیست گزینه‌ها اسکرول کنید تا به Battery options در انتهای لیست برسید. روی این گزینه کلیک کنید. برای دو حالت بدون برق و متصل به پریز برق یا On battery و Plugged in دو عدد مشاهده می‌کنید. این اعداد سطح شارژ رزرو را مشخص می‌کنند. عدد دلخواه را برای هر حالت وارد کنید و با کلیک روی دکمه‌ی OK، تنظیمات پلن فعلی را تغییر دهید.

چگونه شارژ باقیمانده باتری قبل از خاموشی لپ‌تاپ را بیشتر یا کمتر کنیم؟

تفاوت حالت کم‌مصرف یا Battery Saver ویندوز با سطح شارژ رزرو چیست؟

ویندوز برای کنترل کردن مصرف باتری و در عین حال کنترل کردن قدرت پردازشی قطعات پرمصرف مثل پردازنده‌ی مرکزی یا CPU و پردازنده‌ی گرافیکی یا GPU، حالت‌های توانی مختلفی دارد. حالت Battery saver برای کاهش مصرف باتری در نظر گرفته شده و عملکرد و در واقع سرعت پردازش توسط سیستم ویندوزی را پایین می‌آورد و برعکس آن حالت High performance است که مصرف باتری را فدای عملکرد حداکثری می‌کند و در نتیجه باتری زودتر خالی می‌شود.

حالت توانی ارتباطی با سطح شارژ باتری قبل از خاموش شدن خودکار سیستم ندارد و این دو مقوله، کاملاً متفاوت هستند. ویندوز ۱۰ زمانی که شارژ باتری از سطح مشخصی کمتر می‌شود، حالت Battery saver را فعال می‌کند تا مدت زمان بیشتری بتوان از کامپیوتر ویندوزی استفاده کرد.

توجه کنید که می‌توان برای هر حالت توان مصرفی و عملکرد، سطح شارژ رزرو را به صورت مجزا تعیین کرد. به عنوان برای حالت Battery saver که حالت کم‌مصرف‌تر است، می‌توان سطح شارژ رزرو را بیشتر کرد تا لپ‌تاپ زودتر خاموش شده و عمر مفید باتری نیز بیشتر شود و در حالت High Performance که عملکرد قطعاتی مثل پردازنده و کارت گرافیک، در حالت حداکثر است و مصرف باتری نیز بیشتر است، سطح شارژ رزرو را کاهش داد تا لپ‌تاپ دیرتر خاموش شود و در مقابل مدت زمان بیشتری مشغول پردازش باشد.