در ساعت‌های هوشمند اندرویدی که از سیستم عامل Android Wear 2.0‌ بهره می‌برند، اپ‌های موجود روی گوشی به صورت خودکار با ساعت هوشمند همگام‌سازی نمی‌شود و این یکی از مشکلات کاربران است. متأسفانه نمی‌توان اپ‌های مخصوص Wear OS گوگل را نیز به راحتی در فروشگاه گوگل پلی پیدا کرده و نصب کرد!

در این مقاله به روش حل کردن مشکل فقدان اپ‌ها در اندروید ویر ۲ که گوگل نام جدید Wear OS 2.0‌ را برای آن انتخاب کرده می‌پردازیم و راهکاری ساده و عجیب برای نصب کردن اپ‌های گوشی اندرویدی روی ساعت هوشمند معرفی می‌کنیم. با سیاره‌ی آی‌تی همراه شوید.

مشکل: در Wear OS 2.0 اپ‌های گوشی و تبلت اندرویدی نصب نمی‌شوند!

اگر از کاربران قدیمی ساعت هوشمند اندرویدی و به طور کلی سیستم عامل Android Wear هستید، بهتر است به نام جدید Wear OS عادت کنید چرا که گوگل رسماً نام‌گذاری این سیستم عامل سبک و ساده را تغییر داده است. سیستم عامل اندروید ویر برای شروع استفاده، اپلیکیشن Wear روی ساعت نصب می‌شد و سپس ساعت هوشمند با گوشی یا تبلت اندرویدی جفت می‌شد و پس از مدتی انتظار برای همگام‌سازی کامل اپ‌ها، اپلیکیشن‌ها از گوشی به ساعت منتقل می‌شد. ممکن است زمان تکمیل همگام‌سازی طولانی باشد اما در مجموع روش  خوب و ساده‌ای است.

از اشکالات این روش می‌توان به نصب شدن تمام اپ‌ها اشاره کرد. ممکن است چند مورد از اپلیکیشن‌ها از نظر حجم بسیار سنگین باشند و حافظه‌ی نسبتاً کمی که در ساعت هوشمند موجود است را بیهوده اشغال کنند. به همین علت است که گوگل تصمیم گرفته که Wear OS 2.0 از نظر روش نصب اپ‌ها نیاز به تغییر دارد.

در Wear OS 2.0 گوگل این روش ساده پیاده‌سازی نشده است! به عبارت دیگر نمی‌توان تمام اپ‌ها را با یک همگام‌سازی طولانی و ساده از گوشی به ساعت هوشمند منتقل کرد. اکنون ساعت هوشمند مستقل‌تر عمل می‌کند و حتی Play Store گوگل در ساعت هوشمند متفاوت است. به عنوان مثال اگر برای یافتن اپلیکیشنی با استفاده از فرمان صوتی سرچ کنید، ممکن است اپ موردنظر را در نتایج مشاهده نکنید! به این ترتیب می‌توان گفت که برخی اپلیکیشن‌های گوشی یا تبلت اندرویدی نه با روش همگام‌سازی روی ساعت هوشمند نصب می‌شوند و نه در گوگل پلی با استفاده از روش سرچ، پیدا می‌شوند.

به عنوان مثال اگر از اپلیکیشن Google Keep در گوشی خود استفاده کرده باشید و بخواهید آن را در ساعت هوشمند خود نصب کنید، با سرچ کردن نام این اپ در Wear Play Store (گوگل پلی مخصوص سیستم عامل Wear OS) آن را در نتایج مشاهده نخواهید کرد. از روش دیگر عمل کنید، به صفحه‌ی اپلیکیشن Google Keep رجوع کنید و لیست وسایل سازگار را مشاهده کنید. متوجه می‌شوید که در کنار ساعت هوشمند اندرویدی شما علامت ضربدر خورده است.

چگونه اپ‌های گوشی اندرویدی را روی ساعت هوشمند Wear OS 2.0‌ نصب کنیم؟

چگونه اپ‌های اندروید گوشی را روی ساعت هوشمند اندرویدی نصب کنیم؟

برای پیدا کردن اپ‌هایی مثل Google Keep و نصب کردن‌شان روی Wear OS 2.0، ابتدا اپلیکیشن Play Store را در ساعت هوشمند خود اجرا کنید. به جای جست‌وجو کردن نام اپ، یکی از دسته‌بندی‌های موجود را انتخاب کنید و سپس در لیست اپ‌ها اسکرول کنید تا به انتهای لیست برسید. گزینه‌ای به اسم Apps on your phone را مشاهده خواهید کرد.

چگونه اپ‌های گوشی اندرویدی را روی ساعت هوشمند Wear OS 2.0‌ نصب کنیم؟

چگونه اپ‌های گوشی اندرویدی را روی ساعت هوشمند Wear OS 2.0‌ نصب کنیم؟

گزینه‌ی Apps on your phone یا اپلیکیشن‌هایی که روی گوشی شما هستند، برای دسترسی به اپ‌های نصب‌شده روی گوشی و تبلت اندرویدی پیش‌بینی شده است. به عبارت دیگر هر اپی که روی گوشی یا تبلت اندرویدی خود نصب کرده باشید را با تپ کردن روی این گزینه، مشاهده خواهید کرد. خوشبختانه اگر اپ قبلاً نصب نشده باشد، در این لیست قرار نمی‌گیرد. به این ترتیب نصب کردن اپ‌های به ظاهر گم‌شده، از طریق این گزینه‌ی جالب انجام می‌شود.

چگونه اپ‌های گوشی اندرویدی را روی ساعت هوشمند Wear OS 2.0‌ نصب کنیم؟

چگونه اپ‌های گوشی اندرویدی را روی ساعت هوشمند Wear OS 2.0‌ نصب کنیم؟

برای نصب کردن هر اپلیکیشنی که در ساعت هوشمند اندرویدی به آن نیاز دارید، روی آیکون دانلود در سمت راست نام اپلیکیشن تپ کنید و پس از چند دقیقه، نصب می‌شود و آماده‌ی استفاده خواهد بود.

ممکن است در لیست اپ‌های گوشی مواردی را مشاهده کنید که به نظر با Wear OS 2.0 سازگار نیستند و در گوگل پلی نیز پیدا نمی‌شوند اما همان‌طور که اشاره کردیم به نظر می‌رسد که گوگل در تغییر سبک کاری اندروید ویر، هنوز برخی مشکلات عجیب را بررسی نکرده است.