اینستاگرام یکی از محبوب‌ترین شبکه‌های اجتماعی است که اخیراً قابلیت دانلود تمام اطلاعات کاربر یا در حقیقت تمام عکس‌ها و ویدیوها را در اختیار عموم گذاشته تا در صورتی که مایل به حذف حساب کاربری خویش هستند، به راحتی از تمام اطلاعات خود بکاپ تهیه کنند.

در این مقاله به روش بکاپ گرفتن از تمام اطلاعات خود در Instagram می‌پردازیم.

پس از رسوایی اخیر فیس‌بوک مبنی بر سوء استفاده از اطلاعات و آمار وب‌گردی کاربران، کاربران اینترنت که از سرویس‌های مختلف فیس‌بوک و از جمله اینستاگرام استفاده می‌کنند، نسبت به استفاده از این شبکه‌ی اجتماعی محبوب دچار شک و تردید شده‌اند و حتی برخی دوست دارند برای حفظ حریم خصوصی از Instagram استفاده نکنند. به همین علت است که فیس‌بوک قابلیت دانلود کردن تمام اطلاعات کاربر به شکلی ساده را در سرویس اینستاگرام اضافه کرده است.

اگر از کسانی هستید که به هر دلیل نمی‌خواهید از اینستاگرام استفاده کنید، می‌توانید قبل از حذف اکانت اینستاگرام خود، از تمام اطلاعات به راحتی بکاپ بگیرید. در واقع نیازی به استفاده کردن از اپ‌های جانبی که برای دانلود عکس‌های اینستاگرام طراحی شده، نیست بلکه این قابلیت در خود اینستاگرام اضافه شده است.

چگونه از تمام عکس و ویدیوهای خود در اینستاگرام بکاپ بگیریم؟

در حال حاضر قابلیت بکاپ‌گیری به وب‌سایت اینستاگرام محدود می‌شود. بنابراین از یکی از مرورگرهای اینترنت مثل گوگل کروم یا فایرفاکس استفاده کنید و به وب‌سایت اینستاگرام مراجعه کنید. البته می‌توانید از مرورگرهای موبایل نیز استفاده کنید و در گوشی مراحل دانلود بکاپ را دنبال کنید.

پس از مراجعه به سایت اینستاگرام روی گزینه‌ی Log in کلیک کنید و با نام کاربری و رمز عبور خود، لاگین کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

در گوشه‌ی بالا و راست صفحه، روی آیکون فرد ناشناس کلیک کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

در صفحه‌ی پروفایل کاربری که نمایان شده، روی آیکون چرخدنده در کنار دکمه‌ی Edit Profile‌ یا ویرایش پروفایل کلیک کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

صفحه‌ی پاپ‌آپی باز می‌شود که در آن امکاناتی مثل تغییر رمز عبور و بررسی اپلیکیشن‌هایی که به حساب کاربری شما دسترسی دارند و همین‌طور تنظیمات نوتیفیکیشن موجود است. روی گزینه‌ی Privacy and Security کلیک کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

در صفحه‌ی تنظیمات حریم خصوصی و امنیت، گزینه‌های مختلفی وجود دارد که یکی از موارد، Data Download است. بنابراین تا حوالی انتهای صفحه اسکرول کنید و روی لینک Request Download زیر عبارت Data Download کلیک کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

به این ترتیب درخواست دانلود اطلاعات برای سرورهای اینستاگرام ارسال می‌شود. علاوه بر عکس‌ها و ویدیوها و اطلاعات پروفایل کاربری، تمام نظرات نیز در بکاپ موجود است و حتی اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی شما در روزها و ساعت‌های مختلف نیز توسط اینستاگرام جمع‌آوری و نگهداری می‌شود. چیزی که هم مفید به نظر می‌رسد و هم ترسناک است! گویا کسی همواره در تعقیب شماست!

اینستاگرام پس از جمع‌آوری و تهیه‌ی بکاپ، ایمیلی برای شما ارسال می‌کند و در مورد آماده بودن فایل بکاپ اطلاع‌رسانی می‌کند. البته ایمیل دیگری به جز ایمیل اصلی حساب کاربری را برای اطلاع‌رسانی به اینستاگرام بدهید. حداکثر ۴۸ ساعت یا دو روز بعد می‌توانید بکاپ خود را دانلود کنید.

آموزش دانلود عکس و ویدیوهای اینستاگرام به صورت کامل

روی Next کلیک کنید و در مرحله‌ی بعدی نیز مجدداً رمز عبور خود را وارد کنید و در نهایت روی دکمه‌ی Request Download کلیک کنید.