گروه نرم‌افزار Opera که مرورگر محبوب اپرا را توسعه می‌دهد، امروز مرورگری برای وسایل همراه به اسم Opera Touch منتشر کرده که برای استفاده‌ی لمسی با یک دست بهینه شده است. می‌توان از دکمه‌های پایین صفحه که حتی با انگشت شصت در دسترس هستند، حین وب‌گردی استفاده کرد.

اپرا تاچ مرورگری است که در بخش Flow آن، رمزگذاری سراسری برای حفاظت از حریم خصوصی کاربر پیاده‌سازی شده و در حقیقت یکی از مرورگرهای امن محسوب می‌شود.

در ادامه با مرورگر امن و سریعی به اسم Opera Touch که نسخه‌ی اندرویدی آن منتشر شده و به زودی نسخه‌ی iOS نیز منتشر می‌شود، بیشتر آشنا می‌شویم.

اپرا هفته‌ی پیش به معرفی محصولی جدید اشاره کرده بود و امروز بالاخره این کار را انجام داد. طراحی اپلیکیشن جدید Opera Touch مبتنی بر طراحی Opera Reborn صورت گرفته که در سال ۲۰۱۷ و به منظور بهینه‌سازی Opera Mail معرفی شده بود.

اولین نسخه‌ی Opera Touch فقط برای اندروید ۵ و نسخه‌های جدیدتر در گوگل پلی منتشر می‌شود اما قرار است نسخه‌ی مخصوص iOS نیز برای کاربران آیفون منتشر شود. پس از نصب کردن مرورگر جدید اپرا، در نگاه اول متوجه می‌شوید که ظاهر اپلیکیشن تفاوت نسبتاً زیادی با سایر مرورگرهای اندروید دارد.

در صفحه‌ی خانه یک نوار سرچ در بالای صفحه دیده می‌شود و خوشبختانه از جست‌وجوی صوتی نیز پشتیبانی شده است. کمی پایین‌تر سایت‌های محبوب و همین‌طور تب Flow نمایان می‌شود. دکمه‌ی منو برای دسترسی ساده در گوشی‌هایی که نمایشگر بزرگ دارند، در پایین صفحه قرار گرفته است. در صورت نیاز می‌توان از تنظیمات برای حذف کردن سایت‌های محبوب استفاده کرد و صفحه‌ی خانه را خلوت‌تر کرد.

اپرا برای افزایش سرعت کار با مرورگر در نمایشگر کوچک گوشی‌ها، از دکمه‌ای به اسم Fast Action استفاده کرده که به کمک آن می‌توان دسترسی سریع و مستقیمی به تب‌های اخیر، ابزار جست‌وجو و گزینه‌های مربوط به تنظیمات، آن هم صرفاً با انگشت شصت دست، پیدا کرد. به کمک Fast Action می‌توان سایت‌ها را به سرعت بست یا مجدداً بارگذاری کرد. در حقیقت پس از مدتی استفاده کردن از اپرا تاچ، متوجه می‌شوید که سرعت کار با این مرورگر بیشتر از اغلب مرورگرهای دیگر است.

معرفی مرورگر Opera Touch و شیوه استفاده از Flow و دیگر قابلیت‌های آن

و اما ویژگی جالب Flow که نوعی قابلیت همگام‌سازی است، برای باز کردن تب‌هایی که در نسخه‌ی دستاپی اپرا باز شده، در گوشی به کار می‌رود. اپرا قابلیتی به اسم Flow‌ را به گونه‌ای طراحی کرده که تنظیمات اولیه و راه‌اندازی آن بسیار ساده باشد. به علاوه زمانی که از Flow استفاده می‌کنید، تمام داده‌های مربوط به وب‌گردی به صورت رمزگذاری‌شده منتقل می‌شود. تمام لینک‌هایی که به اشتراک می‌گذارید و همین‌طور تمام عکس‌ها و ویدیوها و دیگر اقسام محتوا بین مرورگر دستاپی کامپیوتر شما و مرورگر Opera Touch‌ به صورت امن و رمزگذاری‌شده سینک می‌شود.

برای لینک کردن گوشی و کامپیوتر و استفاده از همگام‌سازی یا Sync، کافی است QR Code را اسکن کنید. QR Code در نسخه‌ی دستاپی اپرا نمایش داده می‌شود و قابلیت اسکن کردن بارکد و QR Code در نسخه‌ی موبایل پیش‌بینی شده است. به این ترتیب پس از اسکن کردن با اپرا تاچ در گوشی، دو وسیله لینک می‌شوند و از این پس همگام‌سازی انجام می‌شود به این معنی که می‌توان تب باز شده در نسخه‌ی دستاپی را در مرورگر اندرویدی باز کرد و مطالعه کردن صفحه را ادامه داد. در واقع به حساب کاربری و لاگین کردن نیازی نیست و به همین علت است که استفاده از قابلیت همگام‌سازی در Opera Touch‌ بسیار ساده است.